• سه شنبه ۲۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-4193-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین:

ظرفیت‌های دانشگاهی و صنعتی باید متناسب با شرایط جامعه ایجاد شود

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: ما باید ظرفیت‌های کاری، علمی و دانشگاهی خود را نسبت به فضای جامعه خود بسنجیم و مدیریت کنیم؛ اگر این تناسب برقرار نباشد مشخص می‌شود ما هوشمندانه عمل‌نکرده‌ایم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار جمعی از نخبگان و پژوهشگران سپاه و بسیج استان قزوین بابیان اینکه خدای متعال شمارا تجلی خالقیت خود قرار داده است، اظهار کرد: علم و دانش جزئی از خزائن الهی است که روزی بندگان خداوند می‌شود و در افکار و دستان انسان‌ها تجلی پیدا می‌کند و باید خدا را شاکر بود که در این فضا نفس می‌کشیم.

وی افزود: خدای متعال ما را بنیان‌گذار تمدن دینی در جهان قرار داده است زیرا خودمان برای حفظ انقلاب و دین تلاش کردیم؛ بنابراین باید پای تکلیف و وظیفه‌ای که بر گردن داریم، بمانیم.

امام‌جمعه قزوین اذعان کرد: امام خمینی (ره) به همه ما یاد داد که باید انقلاب خود را به جهان صادر کنیم، یعنی با انقلابی که در ایران رخ داد و آرمان‌هایی که به دنبال داشت باید برای کل جهان عامل ایجاد امید به آینده باشیم.

وی بابیان اینکه تمدن سازی در جهان نیازمند ابزار مشخصی است، خاطرنشان کرد: برای معرفی تمدن اسلامی به جهان نیازمند ابزار علمی و پژوهشی در این خصوص هستیم، کسب دانش و روش دستیابی به علم و دانش باید با استانداردهای اسلامی، توحیدی و قرآنی هماهنگ باشد.

آیت‌الله عابدینی ادامه داد: البته دستیابی به علم مطابق با استانداردهای حلال بدان معنا نیست که ما از تجربه‌های دیگران استفاده‌ای نبریم؛ بلکه به فرموده رهبری باید علم و دانش مفید را کسب کنیم؛ اما ظرفی که تجربه‌ها در آن جمع می‌شود و تفکری که ایجاد می‌شود باید منطبق با تفکر ایمانی و اسلامی باشد.

وی با اشاره به اینکه اسلام تحول بی‌نظیر علمی را در جهان پایه‌گذاری کرد؛ گفت: اسلام تأکید زیادی بر تفکر، تدبر و تعقل در همه مسائل دارد؛ البته مطابق آیات قرآن ما باید ابتدا اهل ذکر، بعد اهل فکر باشیم و این تفاوت ما با مدعیان علمی در دنیاست که اعتقادی به توحید و قرآن ندارند.

این کارشناس قرآنی یادآور شد: تفکر در بستر ذکر رشد پیدا می‌کند. فکری که با ذکر الهی همراه باشد به دنبال تولید سلاح هسته‌ای برای کشتار مظلومان جهان نیست؛ قرآن با دعوت ما به ذکر بستر فکر و پژوهش و اندیشه دینی را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: بوعلی سینا، شیخ انصاری، امام خمینی (ره)، شهید شهریاری و دیگر بزرگان همه در بستر عرفان الهی به جایگاه‌های بزرگ علمی دست پیدا کرده‌اند؛ زیرا جوشش علمی در این شرایط در انسان‌ها ایجاد می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی با پیروزی خود به دنبال مطرح کردن اسلام ناب محمدی است و با استفاده از امکانات امروز می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد تمدن اسلامی در جهان باشد.

وی گفت: خدای متعال کلام خود با بشر را با " اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّک الَّذِی خَلَقَ " شروع کرد و این کلمه اسم رمزی برای بندگانش بود تا برای ورود به جنود آسمان و زمین اجازه الهی داشته باشیم و داشتن این اسم رمز تفاوت بین ما و کافران است.

نماینده ولی‌فقیه در قزوین بیان کرد: خدای متعال مدرسه دنیا را باهدف کرامت آموزی و کرامت بخشی به انسان ایجاد کرد تا زمینه‌ساز ایجاد تمدن اسلامی شود؛ اما سران استکبار جهانی فهمی از این تمدن اسلامی ندارند.

وی عنوان کرد: نمونه تمدن غربی قتل‌عام مردم یمن، میانمار، فلسطین، غزه و نابودی عراق و سوریه است و کارنامه تمدن سازی آن‌ها حاوی این لکه‌های ننگین است؛ اما در تفکر تمدن اسلامی، امام زمان (ع) ما مصلح کل و منجی عالم بشریت است.

امام‌جمعه قزوین اضافه کرد: خداوند به سه عنصر انسان، قلم و آنچه از قلم می‌تراود قسم یادکرده است؛ وقتی این سه عنصر کنار هم قرار بگیرند قدرت، علم، دانش و خلاقیت خداوند در بنده‌اش تجلی می‌یابد.

آیت‌الله عابدینی تشریح کرد: قرآن از زبان لقمان به فرزندش می‌فرماید «در همه امور زندگی هوشمندانه عمل کن؛» یعنی متوجه عملی که انجام می‌دهی باش؛ ما باید ظرفیت‌های کاری، علمی و دانشگاهی خود را نسبت به فضای جامعه خود بسنجیم و مدیریت کنیم؛ اگر این تناسب برقرار نباشد مشخص می‌شود ما هوشمندانه عمل نکردیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: