• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-694-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس خانه‌ی مطبوعات استان قزوین:

كارگروه بررسي مشكلات رسانه‌ها نقطه عطف تعامل رسانه با دستگاه‌هاي اجرايي است

رئیس خانه‌ی مطبوعات استان قزوین گفت: برگزاري جلسات كارگروه بررسي مشكلات رسانه‌هاي استان نقطه عطفی در تعامل دست‌اندرکاران حاکمیت و اهالی رسانه در استان است و اهالي مطبوعات از متولیان جلسه و ارتباط بسیار خوب با خانه مطبوعات خرسند هستند.

به گزارش ايسنا منطقه قزوين، به نقل از روابط عمومی خانه‌ مطبوعات استان قزوین؛ محمدکریم کاظم‌پور در اولین جلسه کارگروه «بررسی مسائل و مشکلات رسانه‌های استان قزوین» اظهار کرد: بابت برگزاری چنین جلسه مهمی از استاندار، مديركل حوزه استاندار و مدیرکل روابط عمومی استانداری بسیار ممنون هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه جنس مطبوعات بین بخشی است و با دستگاه‌های متفاوت اجرایی و نظارتی سر و کار دارد، مشکلات آن نیز در ابعاد مختلف است و فقط به یک نهاد خاص مربوط نمي‌شود و برگزاری چنین جلسه‌ای با حضور دستگاه‌های مختلف به منظور حل چالش‌های رسانه‌های استان گام بزرگی برای رفع مشکلاتی است که هیچ وقت در چنین سطحی نه به آن توجه شده و نه جلسه و کارگروهی برایش در نظرگرفته شده است.

رئيس خانه مطبوعات استان ادامه داد: ما  این مهم را نقطه عطفی در تعامل دست‌اندرکاران حاکمیت و اهالی رسانه در استان می‌دانیم و از متولیان جلسه و ارتباط بسیار خوب با خانه مطبوعات خرسندیم.

وی اذعان کرد: مطبوعات استان از لحاظ اقتصادی در شرایط اسفناکی به سر می‌برند و امروز کثرت نشریات و تبدیل بخشی از آنها به آگهی‌نامه زمینه را برای فعالیت حرفه‌ای و تولید محتوا سخت کرده‌ است.

کاظم‌پور گفت: امروز توزیع آگهی‌ها در استان یک مشکل جدی برای حوزه مطبوعات ایجاد کرده که حل آن نیازمند حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد و دستگاه‌های متولی در این زمینه است.

وی اضافه کرد: باید با همکاری استانداری قزوین و اداره کل ارشاد قزوین و خانه‌ی مطبوعات به یک جمع بندی جامعی برسیم تا با پالایش مناسب، شاهد حضور روزنامه نگاران واقعی در عرصه رسانه استان باشیم مطمئناً این موضوع به وضعیت اقتصاد رسانه هم کمک شایانی خواهد کرد.

رئيس خانه مطبوعات قزوین عنوان کرد: اداره کل ارشاد قزوین نظارت بر انتشار نشریات و توزیع آگهی‌ها را به خانه مطبوعات واگذار کند تا خانه با بررسی وضعیت رسانه‌ها با شاخص‌های تعیین شده از وزارت ارشاد بتواند عدالت لازم را در حوزه توزیع آگهی‌ها برقرار کند.

وی با اشاره به بلاتکلیفی وضعیت مکان خانه‌ی مطبوعات ابراز کرد: آقای نصرتی شهردار سابق قزوین قولی برای اختصاص مکان خانه به ما داده بودند که با رفتن ایشان، این موضوع روي زمین مانده است که درخواست پیگیری  آن‌را داریم.

رئيس خانه مطبوعات استان یکی از جدی‌ترین مشکلات اهالی رسانه را بیمه آنها عنوان نمود و گفت: با وجود جلسات جدی در دوره‌های قبل و حل بخشی از مشکلات این حوزه متأسفانه باز شاهد این هستیم که گاهی وقت‌ها تفاوت عمیق شکلی نوع کار اهالی رسانه با دیگر مشاغل درک نمی‌شود و با بنگاه‌های رسانه‌ای مانند یک کارگاه تولیدی برخورد مي شود و تقاضای ما این است که این گرفتاری‌ها توسط دست‌اندرکاران مربوطه حل شود و نیز سیستم بیمه مطبوعات توسط صندوق حمایت از هنرمندان و روزنامه نگاران از سر گرفته شود.

سامانه پالایش و معرفی خبرنگاران حرفه‌ای ایجاد شود

جابر خرم‌نیا در جلسه کارگروه بررسی مسائل و مشکلات رسانه‌های استان قزوین با اشاره به تعدادی بالای رسانه‌های دارای مجوز در استان قزوین اظهار کرد: اگر امروز با توجه به تعداد رسانه‌های دارای مجوز فعالیت و نمایندگی‌ها در استان نسبتی بین جمعیت و رسانه بگیریم، خواهیم دید قزوین یکی از پرتعدادترین استان‌های دارای رسانه است و همین موضوع نشان می‌دهد نه تنها ادامه کار رسانه‌ها پیچیده و سخت است، بلکه اقتصاد رسانه‌ها هم به این سادگی حل نخواهد شد.

خرم‌نیا با تأکید بر اینکه رسانه‌های بسیاری در استان دارای مجوز هستند اما فعال نیستند، ادامه داد: این در حالی است که بسیاری از رسانه‌های مکتوب تنها زمانی منتشر می‌شوند که صفحات خود را از رپورتاژ پرکرده باشند و در واقع آگهی‌نامه هستند و زمانی این وضعیت بحرانی‌تر می‌شود که می‌بینیم در استان ما حتی فردی وجود دارد که از ۱۷ روزنامه و نشریه سراسری نمایندگی گرفته است.

نایب‌رئیس خانه مطبوعات استان قزوین وجود تعداد زیاد افرادی که عنوان خبرنگار را برخود اطلاق می‌کنند را نیز مشکل دیگر استان خواند و افزود: همانطور که پیشتر استاندار قزوین نیز اشاره کرد، سیاهی لشگر در عرصه رسانه بسیار است و متأسفانه از این افراد، کسانی که ملاک‌های حرفه‌ای را داشته باشند اندک هستند.

وی افزود: ما آمادگی داریم تا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه‌ای را ایجاد کنیم که براساس ملاک‌هایی چون گذراندن آموزش و آزمون حرفه‌ای، ارائه سوابق حرفه‌ای، بررسی و مستمر تولید محتوا و غیره خبرنگاران استان را پالایش کرده و افراد حرفه‌ای را با کارت و نشان به جامعه استان معرفی‌کند و بدیهی است تعریف، طراحی و استقرار چنین سامانه‌ای زمان‌بر هم خواهد بود.

نایب‌رئیس خانه مطبوعات به مشکلات بیمه‌ای خبرنگاران فعال و حرفه‌ای استان به ویژه در بخش خبرگزاری‌ها نیز اشاره کرد و افزود: با وجود آنکه قانونگذار برای رسانه‌های بومی بیمه خبرنگاری را پیش‌بینی کرده، اما این سهمیه به دفاتر نمایندگی خبرگزاری‌ها در استان‌ها تعلق نمی‌گیرد، در حالی که حجم و فشار کار خبرنگاران خبرگزاری‌ها به دلیل انتشار لحظه‌ای اخبار بیش از سایر رسانه‌ها است.

خرم‌نیا عنوان کرد: شایسته است با توجه به فروش اینترنت غیرحجمی و مبتنی برسرعت، شرکت مخابرات استان به رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری تحلیلی اینترنت پرسرعت با قیمت نیم‌بها ارائه کند و در این زمینه هزینه‌های رسانه‌ها را کاهش دهند.

نایب‌رئیس خانه مطبوعات در پایان با اشاره به وضعیت رسانه‌های غیرفعال، نیمه‌فعال و نیز رسانه‌هایی که با زیرپاگذاشتن اصول حرفه‌ای توازن محتوا و آگهی را رعایت نمی‌کنند و آگهی‌نامه منتشر می‌کنند اظهار کرد: برای بهبود وضعیت رسانه‌های استان و اصلاح وضع اقتصاد رسانه باید کارگروهی تشکیل شود تا به بررسی وضعیت انتشار رسانه‌ها بپردازد و رسانه‌هایی که نظم انتشار آن‌ها رعایت نمی‌شود و سالیانه یک یا دوشماره بیشتر منتشر نمی‌کنند یا رسانه‌هایی که صرفا آگهی‌نامه هستند تذکر دریافت کنند و در صورت عدم اصلاح رویه، مشمول ماده ۱۶ شده و لغو مجوز گردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: