• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-593-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اختراع سرپناه موقت باقابلیت تغییر حجم، توسط پژوهشگر قزوینی

استاد دانشگاه و پژوهشگر قزوینی گفت: 2 ثبت اختراع با عنوان سرپناه‌های موقت و سایه‌بان متحرک باقابلیت تغییر حجم و اندازه که در اسکان موقت زلزله کاربرد دارد؛ صورت گرفته است.

مازیار آصفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: ثبت اختراع انجام‌شده عمدتاً در ارتباط فضاهای نمایشگاهی موقت و سرپناه‌های موقتی بوده که قابلیت تغییر فرم و تغییر از حجم بسته به یک حجم بزرگ‌تر را دارد که بر این اساس می‌توانند عملکردهای متفاوتی را داشته باشند و در توپوگرافی‌ها مختلف بر اساس مقیاسی که فضا نیاز دارد سازگار کنند.

وی ادامه داد: در آکادمی بین‌المللی فناوری در هنر و معماری روی دو سازه کار می‌کنیم تا در مناطق زلزله‌زده به‌صورت پایلوت اجرا کنیم؛ بر این اساس یک گروه 15 نفره روی این طرح‌ها کار می‌کند و حیطه کاری بنده در خصوص معماری تغییر فرم پذیر و باز و بسته شونده و سرپناه‌های موقتی است که می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد.

مدیرعامل آکادمی بین‌المللی فناوری در هنر و معماری یادآور شد: بعد از اینکه در روستاهای ورزقان زلزله آمد؛ طرحی را ارائه دادیم که به‌صورت مقاله درآمد و چاپ شد.

وی تشریح کرد: ما سه مرحله در شرایط پس از بحران داریم که شامل اسکان اضطراری، موقت و دائم است که اسکان اضطراری در کشور ما در چادرها صورت می گیرد، که با توجه به شرایط آب و هوایی خیلی مطلوب نیست؛ بنابراین اسکان به صورت کانکس انجام می شود؛ عملاً یکی از شلترهایی که بتوانیم بسازیم و در اسکان موقت استفاده شود؛ حدود 4 تا 6 میلیون تومان هزینه ساخت دارد.

آصفی عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در زلزله کرمانشاه با آن روبه‌رو شدیم کمبود کانکس بود که به دلیل حجم زیاد قابلیت انبار کردن ندارد ولی سازه‌های اختراعی ما چون حجم آن‌ها جمع می‌شود قابلیت انبار کردن دارد؛ سازه اختراع‌شده وقتی بسته می‌شود 2 مترمربع فضا را اشغال می‌کند.

وی توضیح داد: تفاوت سازه‌های ما با کانکس‌های موجود در بازار این است که اگر هزینه اولیه برای آن‌ها کنار گذاشته شود با همکاری هلال‌احمر و ارگان‌های وابسته انبار شده و در مواقع ضروری از آن استفاده می‌شود؛ که با انجام این کار به دلیل صنعتی سازی و تولید انبوه هزینه هم کاهش پیدا می‌کند.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه درهرصورت انسان به آنجایی که متولدشده احساس تعلق ویژه‌ای دارد، افزود: علاقه‌مندی من بیشتر درزمینهٔ معماری هوشمند، سازه‌های هوشمند، صنعتی سازی ساختمان‌ها، معماری دیجیتال و BIM است که شاید اگر زمانی به قزوین بازگردم دوست دارم همین بحث‌ها را در سطح اجرایی و دانشگاهی پیش ببرم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در سطح دانشگاهی تدریس و همچنین به پژوهش در خصوص ساخت معماری و سازه‌های تغییر فرم پذیر می‌پردازیم که از این دو پژوهش در دست اقدام یکی از آن‌ها به زودی آماده می‌شود که این طرح یک سرپناه باز و بسته شونده به مقیاس 38 مترمربع است که در مرحله ساخت نهایی است.

آصفی توضیح داد: یک طرح دیگر با عنوان سایه‌بان متحرک داریم که تقریباً از یک سطح سایه‌اندازی به قطر 7 متر تشکیل‌شده است و هنگامی‌که سایه‌بان بسته می‌شود قطر 2 متری دارد که این دو در مرحله ساخت نهایی است و به‌زودی رونمایی خواهند شد و عملاً سعی می‌کنیم به بهره‌برداری برسد و علاقه‌مند هستیم با سازمان زیباسازی، نظام‌مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی استان همکاری داشته باشیم.

مازیار آصفی عضو هیئت‌علمی و دانشیار دانشگاه هنر اسلامی تبریز است  و هم‌زمان به‌عنوان استاد مدعو دانشگاه رایسون کانادا فعالیت داشته و مدتی مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه هنر اسلامی تبریز بوده است؛ وی در حال حاضر علاوه بر تدریس در دانشگاه علم و صنعت تهران، مسئول مرکز رشد فناوری‌های نرم و مرکز تحقیقات مرمت بافت‌های تاریخی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز است.

از دیگر فعالیت‌های این پژوهشگر می‌توان به مدیرعامل آکادمی بین‌المللی فناوری در هنر و معماری که درزمینه معماری ساخت ساختمان‌های هوشمند، معماری هوشمند، سازه‌های تغییر فرم پذیر و صنعتی سازی ساختمان و BIM فعالیت دارد اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: