• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اعطای تسهیلات به متقاضیان مشاغل خانگی

در راستای حمایت از صنایع‌دستی استان و ایجاد اشتغال درزمینهٔ مشاغل خانگی، تسهیلات کم‌بهره به هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اعطاء می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: مشاغل خانگی فعالیت‌های عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی که منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل‌عرضه در بازار را گویند که شامل سه روش کارمزدی، مستقل و تعاونی است و در حال حاضر در استان قزوین هنرمندان و صنعتگران بسیاری از این شیوه برای تولید محصولات صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با حمایت میراث فرهنگی مشغول به فعالیت هستند.

حضرتی با اشاره به مزایای مشاغل خانگی افزود: این روش در تولید باعث می‌شود که هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه، هزینه ایاب و ذهاب و استفاده از نیروی کار حذف و زمینه کار برای سایر اعضاء خانواده، کسب‌وکار خانگی ایجاد و از همه مهم‌تر راهکاری جدید برای اشتغال و درآمدزایی به‌صورت گروهی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با تأکید بر حمایت‌های دولت در بخش مشاغل خانگی ابراز داشت: خوشبختانه دولت با حمایت از این طرح و تخصیص تسهیلات به دارندگان مجوز کسب‌وکار خانگی در بخش‌های مستقل و پشتیبان گام‌های مؤثری برای ایجاد اشتغال برداشته است.

حضرتی در ادامه تصریح کرد: طرح‌های مشاغل خانگی توسط کارگروه اشتغال متشکل از نمایندگان فرمانداری، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، میراث فرهنگی بررسی و در هر شهرستان از محل فعالیت‌ها بازدید و طرح‌ها بعد از تأیید به‌منظور برخورداری از تسهیلات کم‌بهره به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سپس بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

وی پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی در سال جاری را با تأیید کارگروه اشتغال استان و معرفی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بانک تجارت عنوان کرد و گفت: پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی باهدف تأمین مالی تولیدکنندگان صنایع‌دستی حقیقی و حقوقی فعال، حمایت از مشاغل خانگی و تولید و رونق صنایع‌دستی در چارچوب ضوابط تعیین‌شده و بخشنامه‌های بانک صورت می‌پذیرد که در حوزه صنایع‌دستی به کارگاه‌های خانگی صنایع‌دستی مستقر در شهر و روستاها اختصاص‌یافته است.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد: به‌منظور توسعه مشاغل خانگی، ایجاد اشتغال و افزایش درآمدزایی برای مردم، توسط میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان 80 مجوز مشاغل خانگی مستقل و 8 فقره مجوز پشتیبان با اشتغال‌زایی 132 نفر در بخش صنایع‌دستی در 9 ماهه اول سال جاری صادر و بیش از 100 پرونده بااعتبار بیش از 10 میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات کم‌بهره به بانک تجارت معرفی‌شده‌اند.

حضرتی حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خرد و ایجاد اشتغال در روستاها را مهم خواند و بیان کرد: در بین طرح‌های معرفی‌شده 20 طرح مشاغل خانگی در روستاها مستقر بودند که می‌توانیم با حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خرد از توانمندی‌های روستائیان جهت توسعه صنایع‌دستی و جذب گردشگر روستایی در ایام سال بهره‌مند شده و با این کار توسعه پایدار همراه با رفاه اجتماعی را برای روستائیان ایجاد کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: