• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3290-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برنامه دوم ۵ ساله شهرداری در شورای شهر پذیرفته نشد

برنامه دوم ۵ ساله شهرداری قزوین به دلیل عدم پرداختن به جزئیات و مشخص نبودن وضع موجود توسط اعضای شورای شهر پذیرفته نشد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، شهردار قزوین در جلسه شورای شهر که به‌صورت علنی در تالار اجتماعات شورای شهر قزوین برنامه خود  تا سال ۱۴۰۰ را ارائه داد، این برنامه موردپذیرش اعضای شورا قرار نگرفت و بنا شد شهردار با تغییراتی در برنامه هفته آینده در صحن شورا حاضر شود.

مهدی عبدالرزاقی عضو شورای شهر با اشاره به اینکه برنامه از سال 95 آغازشده است، گفت: با توجه به اینکه سال ۹۶ است و این برنامه از سال ۹۵ در نظر گرفته‌شده است بنابراین باید بیشتر توضیح داده شود که ما قرار است چه‌کار کنیم، من متوجه نشدم که چقدر از این چشم‌انداز برنامه محقق شده است باید این‌ها به‌درستی مشخص شود، اگر قرار است چشم‌انداز این برنامه مثل چشم‌انداز برنامه‌های قبل باشد چرا برنامه ارائه می‌شود؟

وی افزود: برنامه قبلی اجرایی نشده و زمین‌مانده است ما باید این برنامه را با واقع‌بینی تصویب کنیم آقای داوودی می‌گویند برنامه ۶۰ درصد اجرا بشود من می‌گویم برنامه به‌گونه‌ای تدوین شود که ۸۰ درصد آن اجرایی شود.

فرج‌الله فصیحی‌رامندی دیگر عضو شورای شهر قزوین نیز بیان کرد: اسفند ۹۵ برنامه و راهبرد تصویب و قرار شد برنامه با جزئیات و ارائه هدف‌ها به شورا تقدیم شود، در حال حاضر با کلیات نمی‌توان چشم‌انداز و اهداف را تعیین کرد؛ اهداف باید طی 5 سال روشن باشد مثلاً الان ۲۰۰ اتوبوس داریم در آخر برنامه باید به ۲۲۰ اتوبوس برسد درحالی‌که در این برنامه آمار و اهداف کمی وجود ندارد.

وی افزود: قرار بود ظرف دو هفته برنامه با جزئیات ارائه شود این در حالی است که در این برنامه صرفاً کلی‌نویسی شده است، در برنامه‌ای که ارائه دادید پایه و شاخص‌ها در افق ۱۴۰۰ سفید است درحالی‌که باید همه‌چیز روشن‌بیان شده باشد، شهرداری گفتند ما در برنامه عدد نگذاشتیم تا در کمیسیون‌ها تعیین شود اگر این‌طور است چرا این برنامه را اصلاً ارائه می‌کنید به اعتقاد من باید تمام ستون‌های برنامه دارای عدد باشد و بعد به شورا ارائه گردد و در کمیسیون‌ها بررسی شود .

این عضو شورا تأکید کرد: چشم‌انداز معمولاً موردتوافق همه است، آنجا که شاخص عملیاتی تدوین می‌شود اختلاف به وجود می‌آید، سپس وارد اعداد و کمیت می‌شویم اختلاف می‌شود بنابراین، این‌ها باید مشخص شود.

سید منیره قوامی عضو شورای شهر قزوین نیز در این خصوص تصریح کرد: آیا در برنامه قبلی جزئیات وجود داشت و اگر قابلیت اصلاح دارد چرا برنامه را در چهار سال اصلاح نکردید.

احد چگینی نیز خاطرنشان کرد: شهرداری قزوین از معدود شهرهایی است که برنامه پنج‌ساله دارد، در موارد ریز اگر نکاتی هست به شهرداری اعلام کنید که در برنامه گنجانده شود.

وی بیان کرد: رئیس‌جمهور همواره به دو بحث درآمدهای پایدار شهرها و مدیریت واحد شهری تأکید دارد در این برنامه‌ها مغفول مانده است، باید بررسی شود این برنامه شهرداری چه میزان بر سیاست‌های کلی کشور انطباق دارد، پیشنهاد می‌کنم یک کمیسیون تلفیق برای بررسی برنامه توسعه پنجم تشکیل شود.

محسن حق‌شناس نیز تأکید کرد: برنامه باید از دو زاویه بررسی شود، یک زاویه تدوین برنامه است که باید در کمیسیون‌ها بررسی شود، منتها باید چیزی وجود داشته باشد تا موردبررسی قرار گیرد، در حال حاضر برنامه در وضع موجود مشخص نیست و از این لایحه برنامه استخراج نمی‌شود، برنامه‌نویسی کار شورا نیست همان‌طور که مجلس برنامه را نمی‌نویسد شورا هم بایستی برنامه را بررسی کند.


وی افزود: درواقع بخشی از راهبردهای برنامه که در شورای چهارم تصویب‌شده که باید مورد بازنگری قرار گیرد، دستگاه‌های مربوط به شهرداری بایستی سال پایه برنامه را مشخص کند، جدول‌های خالی این برنامه خیلی بیشتر از جاهای پر آن است و سال پایه و سال مقصد برنامه مشخص نیست.

داودی رئیس شورای شهر قزوین نیز بیان کرد: در شورای چهارم برنامه بارانداز و طرح‌های دیگر را از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغستان سنتی در حال اجرایی کردن بودیم که ممانعت شد، اگر درآمد نداشته باشیم برنامه هم انجام نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اول کلیات را تصویب کنیم و بعد وارد برنامه بشویم، البته این برنامه نمادین است که تحویل می‌گیریم و باید در کمیسیون‌ها به آن پرداخته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: