• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1194-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین تصريح كرد:

حماسه 7 دی قزوين در هاله‌ای از فراموشی/ دستگاه‌های دولتی و مردمی پای‌کار بیایند

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین گفت: با وجود برخی اقدامات، حماسه 7 دی در هاله‌ای از فراموشی قرار دارد و برای زنده نگه‌داشتن آن باید پژوهشگران، هنرمندان و دستگاه‌های دولتی و مردمی پای‌ کار بیایند.

حمیدرضا ملازینل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: همزمان با واقعه 17 شهریور در تهران براساس فشار شاه با مصوبه دولت وقت، در 11 شهر کشور از جمله قزوین حکومت نظامی و منع عبور و مرور اعلام شده که همین مسئله نشان دهنده جو امنیتی و اعتراض‌آمیز قزوین در آن سالها بود.

وی ادامه داد: رژیم پهلوی در خفا و توسط ساواک سرکوب‌های بی‌شماری را انجام می‌داد اما تا قبل از سال 57 با این تصور که اعتراضات تنها در شهرهای بزرگی چون تهران، مشهد و قم است هرگز قصد علنی کردن و تسری این سرکوب‌ها را نداشت ولی در سال 57 این رویه را با سرکوب گسترده مردم و معترضین در شهرهای بزرگ و کوچک تغییر داد.

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین توضیح داد: با شروع زمزمه‌های انقلاب اسلامی از سال 41 شهر قزوین نقش پررنگی در تاریخ مبارزات ایفا می‌کرد با این حال اوج درگیری‌های مردم قزوین از ششم تا یازدهم دی‌ماه سال 57 بود و با توجه به اینکه شهادت محمودیان در ششم دی ‌ماه 57 اتفاق افتاد؛ در هفتم دی‌ماه شاهد حضور پرشور مردم بودیم و رژیم تصمیم گرفت مشت آهنین خود را به مردم این شهر نشان دهد.

ملازینل تشریح کرد: زمانی که رژیم اعتراضات مشروع مردم قزوین را در 6 دی ماه به شکل بی‌سابقه‌ای سرکوب می‌کند ماحصل آن شهادت تعدادی از همشهریان در این روز بود. اين مسئله‌ سبب شد روز بعد از آن بی سابقه‌ترین تظاهرات شهر بر ضد حکومت پهلوی روی دهد.

اين محقق با اشاره به وقایع تلخ روز 7 دی افزود: حضور بی‌سابقه مردم در خیابان‌ها و معابر شهر قزوین برای تشییع پیکر شهدای روز 6 دی به حدی بی‌سابقه و غافلگیرانه بود که فرماندهی نظامی متشکل از گارد ضدشورش، نیروهای ویژه و رزمی لشگر 16 زرهی، ساواک و شهربانی را واداشت به صورت کور و افسارگسیخته به تظاهرات مردم پاسخ دهند.

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین گفت: گذشته از تیراندازی مستقیم به مردم در حوالی خیابان سپه، نتیجه این واکنش‌های افسارگسیخته در یک مورد فاجعه بار در خیابان پادگان قزوین روی داد جایی که جیپ لشگر 16 زرهی به قصد ترساندن افرادی که در صف نفت بودند به سوی آنها حرکت می‌کند و سهواً یا عمداً 11 نفر که عمده آنان زنان و کودکان بودند را زیرمی‌گیرد. در نتیجه تعداد 4 نفر از این قربانیان شهید می‌شوند که همگی آنها شهدای دانش آموز و کم‌سن‌و‌سال بودند.

ملازینل تصریح کرد: وقایع سلسله‌وار این چند روز و واکنش‌های مردم قزوین به آن در تاریخ انقلاب کم‌سابقه بود چنانکه حماسه‌آفرینی مردم قزوین در کنار حماسه‌سازی‌های مردمی قرار دارد که در شهرهایی مثل تبریز، قم و تهران همه‌ساله گرامی داشته می شود، ولی در قزوین به این امر بی‌توجهی شده است.

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین تشریح کرد: این حماسه در زمان خود به علت پیش آمدن جنگ تحمیلی و بعضاً بی‌توجهی مسئولین وقت، جلوه‌ای نداشته؛ اما در حال حاضر که کشور در آرامش قرار دارد می‌بایستی ابعاد حرکت انقلابی مردم به‌درستی ترسیم شود.

پژوهشگر حوزه انقلاب و دفاع مقدس ادامه داد: یکی از راهکارهای جهانی‌سازی مظلومیت قربانیان ساختن بنا یا سنگ بنای یادبود و ادای احترام به مقام آنهاست. به عنوان مثال در فرانسه سنگ یادبود شهدای گمنام جنگ جهانی اول نصب شده که شهرت این سنگ بنا سبب شده تا نام میدان شارل دوگل به تأسی از این المان به میدان افتخارات تغییر کند و در حال حاضر نه تنها بنا و مکانی محبوب و معروف در سراسر کشور فرانسه محسوب می‌شود بلکه یکی از جاذبه‌های توریستی و ابزارهای تبلیغی کشور فرانسه است.

ملازینل خاطرنشان کرد: در سراسر دنیا بهترین یادبودها جهت قربانیان جنگ‌ها و اعتراضات ساخته شده است و هر ساله شخصیت‌های اجتماعی، سیاسی و هنری بی‌شماری از سراسر دنیا برای ادای احترام به آن نقاط می‌روند. در شهر قزوین نیز می‌توان با همکاری دستگاه‌های مختلف نماد یادبودی با مؤلفه‌های اسلامی و سنتی براي زنده نگه داشتن ياد این شهدا در محل شهادت آنها در خیابان پادگان نصب کرد و همه‌ساله از مهمانان، مسئولان و شخصیت هاي استانی و کشوری برای ادای احترام به مشهد آنها دعوت به عمل آورد.

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین اظهار کرد: نام‌گذاری یک پل یا خیابان به نام هفت دی اقدامی ارزشمند است اما هرگز نمی‌تواند حق آن واقعه را ادا کند. بلکه باید بیرون از بخشنامه‌های ادارات این روز را وارد فرهنگ خودجوش مردم قزوین کرد. در واقع  برای تأثیرگذاری یک مسئله در جامعه، نیازمند یک اقدام فرهنگی هستیم که متأسفانه در خصوص حماسه 7 دی قزوین، کار فرهنگی مناسبی صورت نگرفته در صورتی که می‌شد با استفاده از ابزار هنر در حوزه تصویر اقدامات شایسته‌ای انجام گیرد.

ملازینل گفت: به عنوان مثال تا چند سال پیش مردم شناخت چندانی نسبت به شهید متوسلیان نداشتند اما ابتدا با گردآوری کتاب و مستندسازی درباره این شهید و سپس با تولید و اکران فیلم مردم نسبت به این شخصیت شناخت پیدا کردند.

وی افزود: درباره به تصویر کشیدن منافقین نیز چنین بود و ساخت فیلم «ماجرای نیمروز» توانست با استفاده از ابزار هنر چهره منافقین را به درستی نمایش دهد و روی اقشار مختلف جامعه تأثیرگذار باشد.

اين پژوهشگر خاطرنشان کرد: بنابراین نباید برای گرامیداشت 7 دی به نشست‌ها اکتفا کرد بلکه می‌توان با کارهای خلاقانه‌ای همچون خلق داستان، جمع‌آوری و تدوین تاریخ شفاهی، رمان، مستند و حتی فیلم سینمایی برای ماندگاری این حماسه تلاش کرد؛ البته این امر نیازمند ایجاد یک دبیرخانه است تا مجموعه‌های دولتی و مردمی، یک گوشه این کار را بگیرند چراکه خیلی از افرادی که در آن حماسه حضور داشتند را ازدست‌داده‌ایم و امروز با گذشت نزدیک به 40 سال، تنها هاله‌ای از آن اتفاق وجود دارد؛ بنابراین تا دیر نشده باید گامی برداشت.

معاون فرهنگی حوزه هنری قزوین در پایان تأکید کرد: به نظر بنده برنامه‌ریزی برای معرفی حماسه 7 دی باید در مکانی مانند شورای فرهنگ عمومی استان یا جایی مشابه آن مطرح شود و برای اجرایی شدن، دستگاه‌ها پای‌کار بیایند تا با این قبیل حرکات جلوی فراموشی حماسه مردم قزوین را بگیریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: