• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-1892-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

محمدحسن سليماني:

۷ دی شاخص‌ترین قیام معاصر مردم قزوین است

یک قزوین پژوه گفت: با توجه به اینکه ۷ دی شاخص‌ترین قیام مردم قزوین در طول تاریخ معاصر است انتظار می‌رود این روز به نام قزوین ثبت شود.

محمدحسن سلیمانی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین،
تصریح کرد: آنچه در ۷ دی در شهر قزوین رخ داد و ادامه پیدا کرد، معلول واقعه‌ای بود که اصلش در خیابان طالقانی قزوین اتفاق افتاد و در جریان آن برادران محمودیان هدف تیراندازی یک افسر ژاندارمری قرار گرفتند.

وی افزود: فردای آن روز یعنی ۷ دی قیام مردم قزوین با تشییع پیکر شهدا متجلی شد، نظامیان پهلوی تلاش کردند که مانع شوند اما مردم پافشاری کردند و موفق شدند.

این پژوهشگر قزوین شناس اظهار کرد: ۵ روز بعدازاین وقایع بر اساس یک سناریوی از پیش تعیین‌شده نیروهای ارتش پهلوی به قزوین حمله‌ور شدند و فجایع بسیاری اتفاق افتاد و ۱۱ و ۱۲ دی‌ماه اوج حمله رژیم پهلوی به قزوین بود؛ به‌طوری‌که خودروها را به آتش کشیدند و اموال مردم را غارت کردند.

وی افزود: این اتفاق حرکت توفنده انقلاب را شتابان کرد و سبب شد پایه‌های رژیم پهلوی متزلزل شود که در اواخر این ماه شاهد فرار شاه از کشور و درنتیجه پیروزی انقلاب هستیم.

سلیمانی تأکید کرد: آنچه در قزوین رخ داد ریشه در ایمان و تعهد مردم به روحانیت، شخص حضرت امام، انقلاب و اسلام داشت و مردم قزوین برای پیروزی انقلاب از هیچ کوششی دریغ نکردند.

وی افزود: حوادث ۷ دی نمونه بارزی است که در پیشانی رخدادهای ایران می‌درخشد و تأثیر آن در انقلاب غیرقابل‌انکار است.

این قزوین‌پژوه خاطرنشان کرد: باید ۷ دی به‌عنوان شاخص رخدادهای تاریخ معاصر قزوین موردتوجه مسئولان قرار بگیرد و با تبیین و تشریح این روز با برگزاری جلسات و همایش‌ها و اقدامات مؤثر آنچه اتفاق افتاده را به نسل جدید انتقال دهند.

وی افزود: کالبدشکافی و بازگویی وقایع باید اتفاق بیفتد چراکه حرکت‌های نمادین و تبلیغاتی تأثیر ندارد و باید اقدامات زیربنایی فرهنگی برای توجه به این حوادث صورت بگیرد.

سلیمانی بیان کرد: شاید کمتر کسی با این حوادث آشنا باشد ما در این مورد این رویداد و تمام‌کارهایی که مردم قزوین در طول انقلاب انجام داده‌اند کار شایسته‌ای به‌جز چاپ چند کتاب انجام ندادیم.

وی یادآور شد: ما باید این حماسه و قیام مردم قزوین را در تمام کشور ماندگار کنیم و در این راستا کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم.

این قزوین‌پژوه خاطرنشان کرد: مردم تبریز و قم در چنین روزهایی با رهبر دیدار دارند و نمادسازی صورت گرفته، اما در مسئولین قزوین این اهتمام نبوده است.

وی تأکید کرد: از مسئولین قزوین و نماینده ولی‌فقیه استان انتظار می‌رود تلاش کنند تا این روز به نام قزوین ثبت شود و مردم با رهبری دیدار کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: