• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-693-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

چهره ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام:

خودمراقبتی لازمه تأمین سلامت/پوچ‌گرایی و بی‌هدفی از آفات زندگی بشر امروز است

چهره ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام در حوزه علوم پزشکی گفت: در جهان امروز پوچ‌گرایی و بی‌هدفی در زندگی دیده می‌شود و این به‌عنوان یکی از آفات زندگی بشر نشأت‌گرفته از سبک زندگی با محوریتی غلط و دور شدن از معنویت است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
نشست «سبک زندگی اسلامی با محوریت حوزه سلامت و درمان» با حضور دکتر فریدون عزیزی از چهره‌های ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام در حوزه علوم پزشکی، در بنیاد نخبگان استان قزوین برگزار شد.

فریدون عزیزی چهره ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام در حوزه علوم پزشکی در این نشست بابیان اینکه در جهان‌بینی توحیدی انتخاب سبک زندگی در چهارچوب مشخص تعیین‌شده است، اظهار کرد: انسان وقتی به اصل خود برگردد مطلوب واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در جهان امروز پوچ‌گرایی و بی‌هدفی در زندگی دیده می‌شود و این به‌عنوان یکی از آفات زندگی بشر نشأت‌گرفته از سبک زندگی با محوریتی غلط و دور شدن از معنویت است.

عزیزی بیان کرد: آفریدگار هستی ما را به حال خود رها نکرده و آیین‌نامه زیستن را با فرو فرستادن پیامبران و اهل‌بیت بیان و تبیین کرده است.

این چهره ماندگار با اشاره به اینکه بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی باید به سمت پله‌های بعدی حرکت کنیم، گفت: رسیدن به امت اسلامی آخرین مرتبه‌ای است که باید انقلاب اسلامی به آن دست یابد.

وی عنوان کرد: امروز کشور ما بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی در رتبه شانزدهم تولید علم قرار داریم اما در بخش نرم‌افزاری تولید سبک زندگی هنوز کار بسیار است.

چهره ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام در حوزه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: عواملی چون خرد و اندیشه، محیط اجتماعی و فرهنگی، خانواده، آداب دینی در شکل‌گیری سبک زندگی مؤثر است.

وی بل بیان اینکه سلامت و بیماری افراد ناشی از ۳ عامل محیط‌زیست، ژنتیک و رفتار است، ادامه داد: رفتارها بیش از باقی عوامل به انتخاب فرد بستگی دارد لذا بسترهایی چون رابطه با خود، رابطه با خداوند، رابطه با هم‌نوع و رابطه با جهان پیرامون را باید در نظر داشت.

عزیزی افزود: این روابط فراگیر کلیه ابعاد زندگی انسان است و دین اسلام هم برای هر یک‌راه و روش و تکلیف و مسئولیتی را مشخص و ترسیم کرده است.

وی سلامت را دارای ۴ بُعد دانست و گفت: سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی می‌تواند در کنار هم آرامش را به انسان هدیه دهد و اگر آداب و احکام تعیین‌شده در دین اسلام رعایت شود کمتر نیاز به درمان خواهیم داشت.

وی خودمراقبتی را لازمه تأمین سلامت برشمرد و اضافه کرد: دین اسلام انسان را مکلف به حفظ سلامتی کرده به‌گونه‌ای که حتی اگر عبادات و تکالیف موجب بیماری شود آن را از انسان برداشته می‌شود.

چهره ماندگار و دانشمند برجسته جهان اسلام در حوزه علوم پزشکی تأکید کرد: برای داشتن سبک زندگی سالم نیازمند رعایت مبانی علمی و مبانی معرفتی اسلامی و برنامه‌ریزی در این زمینه هستیم.
 
عزیزی در پایان خاطرنشان کرد: اگر عزم ملی نباشد نمی‌توان سبک زندگی سالم را در جامعه نهادینه و گسترش داد لذا باید همه ازجمله نخبگان، دانشگاه‌ها، آموزش‌وپرورش، خانواده‌ها و دیگر نهادها و سازمان‌های تأثیرگذار در این خصوص به‌صورت جدی وارد شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: