• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9610-1197-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

واکسیناسیون بیش از 45 هزار رأس دام علیه بروسلوز

کارشناس مبارزه با بیماری‌های مشترک اداره دامپزشکی بوئین‌زهرا از واکسیناسیون 45 هزار و 781 رأس دام سبک و سنگین علیه بروسلوز خبر داد و گفت: بیش از 9 هزار رأس دام نیز برای شناسایی دامهای آلوده به بروسلوز تست شدند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، محسن ایمان‌دار اظهار کرد: واحد مبارزه با بیماری‌‌های مشترک اداره دامپزشکی این شهرستان در 9 ماهه نخست سال 96 اقدام به انجام 9 هزار و 117 رأس خونگیری برای تشخیص بیماری بروسلوز (تست زربنگال) کرده که از این تعداد 9 رأس دام در آزمایش‌های تکمیلی تشخیصی به عنوان دام راکتور بروسلوزی مورد شناسایی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: واکسیناسیون تعداد یک هزارو 500رأس گوساله ماده 12-4 ماهه، 42 هزار و 901 رأس بره و یک هزار و380 رأس بز با واکسن FD بروسلوز را از دیگر اقدامات کنترلی در زمینه پیشگیری از بیماری بروسلوز در این شهرستان عنوان کرد.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های مشترک اداره دامپزشکی بوئین‌زهرا افزود: این شهرستان از مناطق مهم در زمینه پرورش دام و تولید فرآورده‌های دامی در سطح استان قزوین است که موضوع نقل و انتقال غیرقانونی دام کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک در این منطقه را دشوارتر می‌سازد.

وی به نقش واکسیناسیون در کاهش موارد بیماری در جمعیت دامی و انسانی اشاره و خاطرنشان کرد: بروسلوز از مهم‌ترین بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام است که با رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از قبیل شناسایی کانون‌های آلودگی و حذف دام‌های آلوده، رعایت اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط می‌توان با این بیماری مبارزه کرد.

ایمان‌دار در پایان به مدیران واحدهای دامداری در خصوص خرید و فروش بدون مجوز دام هشدار داد و عنوان کرد : از راه‌های انتقال بیماری در دام، انتقال دام آلوده و یا فاقد سابقه واکسیناسیون به دامداری است به همین جهت توصیه می شود دامداران از هرگونه نقل و انتقال بی‌ضابطه دام جلوگیری کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: