• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-4192-5
  • خبرنگار : 59014
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یادداشت

فرصتی برای شنیدن سخن مردم

ایسنا منطقه قزوین، یادداشت، جابر خرم‌نیا؛ رهبر انقلاب اسلامی بیش از یک دهه است که سرفصل کلی توصیه‌ها و راهبردهای خود را به مسئولین کشور در دو حوزه اقتصاد مقاومتی و فرهنگ متمرکز کرده‌اند. این دست راهبردهای مقام معظم رهبری با جست‌وجویی ساده در پایگاه اطلاع‌رسانی «دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» قابل بررسی است.

گذشته از تمامی اقدامات خوبی که در طول این مدت انجام‌گرفته، نمی‌توان اظهار کرد آنچه در مسیر اقتصاد مقاومتی و بهبود وضع معیشت و اقتصاد مردم محقق شده، مطلوب رهبر معظم انقلاب و مردم بوده است. چراکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز باری در نوزدهم اسفندماه سال گذشته فرمودند: «اگر اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شد وضع زندگی مردم این‌گونه نبود، شکایت مردم از اوضاع اقتصادی به دست ما می‌رسد».

این مطالبه به‌حق و جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی از دولت‌های گوناگون و مطالبه جدی و به‌حق مردم از مسئولان نظام است تا وضع معیشت آن‌ها، وضع اقتصاد کشور، کار و اشتغال و نیز تورم و گرانی به نحو مطلوبی رفع گردد. این بدون شک نه با ارائه گزارش و آمارهای گوناگون قابل‌حل است و نه با تریبون در دست گرفتن و از بایدها و نبایدها گفتن. مردم امروز به دنبال تحقق عملی اقتصاد مقاومتی هستند. آن‌گونه که در زندگی خود حس کنند وضعیت اشتغال بهبود پیداکرده، تورم و گرانی آزارشان نمی‌دهد و رونق به بازارشان بازگشته است.

دولت‌های گوناگون همواره آمده‌اند و کارهای خوبی هم صورت گرفته، اما همه این کارهای خوب و گزارش‌های متنوع مطالبه و دغدغه عمومی را از بین نبرده و بدون شک کشور امروز نباید ازنظر رونق اقتصادی و وضعیت اقتصادی در این جایگاه باشد.

سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور، در افق 1404 ایران را در رتبه یک اقتصادی منطقه نشان می‌دهد، اما واقعیت اینجاست که این رتبه در سال 1384 یعنی آغاز سند چشم‌انداز در جایگاه 16 اقتصادی منطقه بود، اما از همان سال تاکنون نه‌تنها رشد قابل‌توجهی ملاحظه نشده، بلکه همچنان رتبه اقتصادی کشور با کسب رتبه اول منطقه فاصله زیادی دارد(به نحوی که برخی گزارش‌های بین‌المللی امروز این رتبه را در جایگاه 18 نشان می‌دهد).

نگاهی به فرصت‌های اقتصادی استان قزوین و نیز درک مشکلات متعدد اقتصادی و کارگری می‌تواند راهگشای مسئولان در جلب رضایت عمومی باشد. مردم استان قزوین همواره پشتیبانی خود را از نظام، ولایت‌فقیه و دولت خدمتگزار نشان داده‌اند و همواره این مردم به‌عنوان نگاهبانان اصلی انقلاب و کشور اجازه نداده‌اند فرصت‌طلبان به نام آن‌ها به نظام‌شان صدمه‌ای وارد کند. این از حماسه حضور مردم قزوین بعد از رخدادهای تلخ مرداد 1373 و نیز در مقابله با فتنه‌ّهای سال‌های 78 و 88 کاملاً هویداست. مردمی که همیشه ثابت کرده‌اند به‌عنوان صاحبان انقلاب، بزرگ‌ترین نگهبانان آن نیز هستند.

این مردم امروز اما مطالبات به حقی دارند و می‌خواهند سخن آن‌ها شنیده شود. بحران کارگری و شرکت‌هایی مانند نساجی‌ها که بیش از یک دهه است تن رنجور کارگری استان را آزار می‌دهد، وضعیت کارگران فصلی، فعال شدن واحدهای صنعتی غیرفعال یا نیمه فعالی که امروز نمی‌توانند مطالبات شاغلان خود را بدهند و مشکلات دیگر در ارتباط با فضای کار، مشکلات متعدد در بخش کشاورزی و گاه واردات بدون برنامه‌ریزی که به تولیدکننده کشاورزی آسیب رساند و قس علی‌هذا.

شاید شنیدن صدای مردم هم یک‌راه خوب و مؤثر باشد. چقدر خوب می‌شد اگر امروز مسئولان مختلف استان، چه استاندار و معاونین و مدیران کل استاندار و چه مدیران دستگاه‌های دولتی و چه مقامات قضایی استان به‌ویژه دادستان و رئیس دادگستری، چه آقایان فرماندهان نظامی استان و چه دیگر مسئولانی که فعالیت دستگاه آن‌ها ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد، از دفاتر خود بیرون بیایند و در محیط‌هایی که بیشتر رنگ انقلاب و مردم را دارد مانند مساجد، فقط شنوای دردها و سخنان مردم باشند، اجازه بدهند مردم شریف استان سخنشان را مستقیم و بی‌واسطه‌ي دفتر و دستگاه به آن‌ها بگویند.

امروز برقراری این ارتباط مستقیم میان مسئولان و مردم، می‌تواند تا حد بسیاری مؤثر باشد. مؤثر در تألیف قلوب بین مسئولین و مردم، مؤثر در درک واقعی، نزدیک و میدانی مشکلات، نیازها و نظرات مردم و مؤثر در حل برخی مسائل به‌دوراز روند پیچیده کاغذبازی‌های اداری.

امروز فرصت متعالی پیش روی ما قرار دارد تا دوباره مسجد بشود همان کانون بزرگ اسلامی که حاکمان درون این نهاد مقدس به خدمت مردم برسند و نشان بدهند خدمتگزار مردم‌اند و سخن آن‌ها را می‌شنوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: