• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2294-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اهميت مطالعات شاعران در حوزه های مختلف

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: شاعران باید دامنه مطالعات خود را گسترش دهند و نوع مطالعاتشان نیز متفاوت باشد؛ آن‌ها می‌بایستی در کنار مطالعه مجموعه شاعران معاصر کتاب‌هایی همچون مرصادالعباد و کشف‌الاسرار را مطالعه کنند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،‌ اولین نشست از سلسله نشست‌های کتابخوان شعر در استان قزوین به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

در این نشست که به معرفی کتاب اختصاص داشت قربان ولیئی شاعر و استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: شعر یکی از صور بیانی عرفان است و چنان‌که نوابغ در حوزه‌های مختلف علمی تعدادشان اندک است شاعران اصیل نیز بسیار کم و انگشت‌شمارند.

ولیئی در نشست کتابخوان شعر که به معرفی کتاب اختصاص داشت با اشاره به تنزل شعر از زمان نیما تاکنون گفت: بعد از نیما انتظارات ما از شعر تقلیل یافت و معرفت در شعر کم‌رنگ و درنتیجه نشاط و ابتهاجی که شعر باید به مخاطب منتقل می‌کرد در روزگار ما کم‌فروغ شده است.

این شاعر کرمانشاهی در ادامه خاطرنشان کرد:  شاعران باید دامنه مطالعات خود را گسترش دهند و نوع مطالعاتشان نیز متفاوت باشد؛ آن‌ها می‌بایستی در کنار مطالعه مجموعه شاعران معاصر کتاب‌هایی همچون مرصادالعباد و کشف‌الاسرار را مطالعه کنند.

در نشست کتابخوان شعر محمدعلی حضرتی ضمن معرفی مجموعه غزل «عزل هزاره دیگر» تألیف محمدسعید میرزایی اظهار کرد: میرزایی با غزل‌های بلند خود به جامعه شاعران معرفی شد؛ او علاوه بر استفاده از عنصر پیوستگی و رعایت محور عمودی ابیات به کاربرد ابیات موقوف‌المعانی نیز شهرت دارد.

حضرتی تصریح کرد: ساختن مضمون با ردیف‌های بلند و نیز تفنن‌های فرمی از دیگر ویژگی‌های شعر محمدسعید میرزایی است.

این شاعر قزوینی در اشاره به محور عمودی شعر میرزایی گفت: این شاعر به خط سیر روایی خود پایبند است و تقریباً همه غزل‌های میرزایی با نوعی روایت همراه است و گاهی این روایت متأثر از بیان سینمایی است.

در این برنامه مجید بالدران شاعر قزوینی ضمن معرفی یکی از آثار فاضل نظری با عنوان «کتاب» گفت: نظری یکی از شاعرانی است که نیاز به معرفی ندارد؛ او کسی است که به سبک هندی ملایم مضمون ساز گرایش دارد و اشعارش مخاطب خود را در جامعه یافته است.

بالدران گفت: نظری با استفاده از کلمات محدود و سنتی در مجموعه «کتاب» تصاویری امروزی به مخاطب ارائه می‌دهد؛ مجموعه «کتاب» به چاپ بیستم رسیده و این نشان‌دهنده تأثیرگذاری شاعر آن در میان جامعه است.

این شاعر قزوینی در ادامه گفت: هر شاعری کلیدواژه‌هایی دارد که دروازه ورود به روح شاعر است و آن کلمات نشان می‌دهد آن شاعر به چه مضمون‌هایی گرایش دارد.

مهدی مردانی دیگر شاعر برنامه ضمن معرفی مجموعه شعر نوجوان «تلنگر باران» تألیف حمیدرضا شکارسری گفت: شعر کودک و نوجوان در ایران سابقه طولانی ندارد اما باوجوداین موضوع، اشعار خوبی در این حوزه توسط شاعران نوشته‌شده است.

مردانی تصریح کرد: شاعر برای اینکه شعر کودک و نوجوان بنویسد قبل از هر کاری باید مخاطب شناسی کند؛ نوجوانان را بشناسد و از دغدغه آن‌ها آگاهی کامل داشته باشد.

وی افزود: نوجوانان را دست‌کم نگیریم؛ هرچند این قشر از جامعه در حوزه اندیشه احساس بلوغ می‌کنند اما در حوزه زبان هنوز بزرگ‌سال نشده‌اند بنابراین وقتی می‌خواهیم برای آن‌ها شعر بنویسیم دانستن مرزهای زبانی اهمیت ویژه پیدا می‌کند.

یاسر قنبرلو نیز در این نشست به معرفی کتاب «دردانه 2» پرداخت و اظهار کرد: کتاب دردانه 2 گزیده شاه‌بیت‌های شاعران معاصر ایران است که توسط انتشارات فصل پنجم منتشرشده و درواقع جلد دوم پروژه دردانه است.

وی افزود: ویژگی ابیات منتشرشده در این مجموعه آن است که شاعران سراینده ابیات بعد از انقلاب در قید حیات بوده باشند؛‌ ضمن اینکه این ابیات لزوماً ابیات مشهوری نیستند بلکه شاه‌بیت شاعران محسوب می‌شوند. 

این شاعر جوان قزوینی در پایان گفت: دردانه یک محصول فرهنگی برای تمامی اقشار جامعه است و موجب شد عموم مردم با ادبیات معاصر آشتی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: