• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2891-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین:

الگوی توسعه روستایی استان قزوین به‌عنوان نمونه کشوری پذیرفته شد

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: الگوی ارائه‌شده برای توسعه اقتصادی روستاهای استان قزوین به‌عنوان مدلی عملیاتی در کشور پذیرفته‌شده و اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
اولین جلسه هم‌اندیشی هیئت اندیشه‌ورزان روستای هیر از توابع الموت با حضور کریم حبیبی انبوهی و جمعی از فرهیختگان روستا در موسسه آموزشی علامه دهخدای قزوین برگزار شد.

کریم حبیبی انبوهی در این جلسه گفت: جمع شدن افراد تأثیرگذار و فرهیخته و توانمند روستاها برای انجام کاری هدفمند و مؤثر حرکتی ارزشمند و مهم است که به‌عنوان کاری شاخص و الگو آغازشده و امیدواریم بتواند نقش خود را در توسعه روستا ایفا کند.

وی افزود: باید از خود سؤال کنیم چرا «روستا» که زمانی خودش راه‌حل بسیاری از مشکلات بود به‌عنوان معضل و مشکل مطرح می‌شود و چرا روستایی که درگذشته تأمین‌کننده نان و میوه و گندم شهرها بوده امروز حتی نان‌وآب و تخم‌مرغ خود را از شهر تأمین می‌کند؟

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری قزوین بیان کرد: تشکیل نشست‌های تخصصی روستایی از آرزوهای ما بوده که این حرکت از روستای «هیر» آغازشده و بسیار ارزشمند است و انتظار داریم در سایر روستاهایی که توان این کار رادارند نیز انجام شود.

حبیبی انبوهی یادآور شد: ۵ برنامه توسعه در کشور اجراشده اما هنوز نتوانسته‌ایم توسعه روستایی را محقق کنیم و جمعیت روستایی که درگذشته ۷۰ درصد و شهرها ۳۰ درصد بودند امروز برعکس و حتی کمتر شده و به ۲۵ درصد جمعیت روستایی رسیده است.

وی اضافه کرد: نگاه نظام اسلامی محرومیت‌زدایی بوده اما باید ریشه‌یابی کنیم چرا باگذشت ۴ دهه، توسعه روستا محقق نشده و برخی مشکلات آن نیز بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین اظهار کرد: خرد شدن اراضی روستایی، تغییر در مدیریت روستا، بی‌توجهی به معیشت، اشتغال و اقتصاد روستا از مهم‌ترین دلایل بروز مشکلات عدیده برای روستاهاست.

وی یادآور شد: باید بپذیریم در ۵ برنامه گذشته کشور به معیشت و اقتصاد روستا توجه نشد ولی امروز برنامه‌های مدون و عزمی جدی برای توجه به این حلقه مفقوده وجود دارد که امیدواریم با مشارکت خود روستاییان بتوانیم غفلت گذشته را جبران کرده و در مسیر توسعه روستا گام برداریم.
حبیبی انبوهی بیان کرد: در گام دوم در حوزه اقتصادی باید مدلی اجرایی ارائه شود تا با مشارکت مردم قابل پیاده شدن باشد که در این راستا ضمن مطالعه کارهای انجام‌شده در کشورهای موفقی مانند چین، هند و بنگلادش در این حوزه توانستیم الگویی بومی‌شده طراحی کنیم.

وی عنوان کرد: با شناسایی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در روستاهای استان توانستیم ۲۰ روستا در ۱۹ بخش را شناسایی کرده و برای اجرای طرح‌ها انتخاب کرده و با کمک اساتید دانشگاهی، فرهیختگان، افراد تأثیرگذار آن را عملیاتی کنیم.

حبیبی انبوهی اضافه کرد: بر اساس این مدل ظرفیت‌های اقتصادی هر روستا با کمک مردم شناسایی‌شده و هرکدام که قابلیت اجرا دارند با سرمایه‌گذاری و مشارکت افراد علاقه‌مند روستا به اجرا درخواهد آمد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری قزوین گفت: ۵ هزار روستا در سراسر کشور در اجرای این طرح شناسایی‌شده و دولت به‌عنوان تسهیل گر و حمایت‌کننده و بسترساز برای این کار با همه توان در خدمت روستاییان خواهد بود.

وی افزود: چهار سؤال اساسی در اجرای مدل توسعه روستایی مطرح‌شده ازجمله این‌که توانمندی روستای شما چیست؟ کدام ظرفیت قابلیت تبدیل‌شدن به کار اجرایی دارد؟ چه کسی حاضر است در اجرا مشارکت کند و موانع اجرا چیست؟ و خود روستاییان به آن پاسخ می‌دهند و مقدمات عملیاتی شدن طرح مهیا می‌شود.

حبیبی انبوهی خاطرنشان کرد: الگوی ارائه‌شده از سوی استان قزوین خوشبختانه در وزارت کشور پذیرفته‌شده و قرار است در سایر روستاهای کشور اجرا شود و بسیار خرسندیم که مسیر درستی را ترسیم کرده‌ایم تا شاهد توسعه اقتصادی و معیشتی روستاهای استان باشیم.

مدیرکل دفتر روستایی و روستاهای استانداری قزوین گفت: برای اولین بار در برنامه‌های توسعه روستایی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی معادل شش هزار میلیارد تومان با سود ۶ تا ۱۰ درصد برای توسعه روستا اختصاص‌یافته که می‌تواند چهره روستاهای کشور را متحول کند.

حبیبی انبوهی اضافه کرد: این تسهیلات به‌عنوان سرمایه در گردش و ثابت و اجرای طرح‌های اشتغال و اقتصادی به روستاییانی که در طرح‌ها مشارکت کنند پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مقرر شد با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در حوزه‌های محیط‌زیست، فرهنگی، حقوقی، عمرانی، خدماتی، ورزشی و گردشگری ظرفیت‌های روستا برای اجرای طرح‌های توسعه اقتصادی شناسایی شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: