• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2694-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین:

آداب ‌و‌ رسوم حلقه مفقوده میراث فرهنگی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین گفت: امروز میراث فرهنگی را صرفاً با معماری و بناهای تاریخی می‌شناسند درحالی‌که آداب رسوم حلقه مفقوده میراث فرهنگی است.

محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: میراث فرهنگی تنها در حوزه بناهای تاریخی و معماری خلاصه نمی‌شود بلکه میراث فرهنگی شامل آداب رسوم و گویش‌ها نیز می‌شود که متأسفانه در حال از بین رفتن است.

حضرتی با اشاره به خلاقیت هنر در معماری افزود: در بناهای تاریخی هنر معماری دارای اهمیت ویژه‌ای است زیرا ذهن انسان در شکل عالی خود باید یک بروز و ظهور بیرونی داشته باشد و درگذشته که زمینه بروز هنرهای چندگانه محدود بود به‌جز هنر نمایش این آفرینش و خلاقیت در معماری متبلور شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: معماری بخش مهمی از میراث فرهنگی است اما میراث فرهنگی در معماری خلاصه نمی‌شود، در میراث فرهنگی آداب‌ورسوم به‌عنوان میراث ناملموس مطرح‌شده که مسئله بسیار مهمی است.

وی اضافه کرد: به‌موازات از بین رفتن آثار معماری، آداب‌ورسوم نیز دچار تغییر شده و از بین می‌رود؛ برای مثال یکی از رسم‌های قزوین که فراموش‌شده، رسم نوروزخوانی است که 50 سال پیش در قزوین برگزار و بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفت ولی در حال حاضر این رسم دیگر وجود ندارد. نوروز یکی از نمادهای میراث فرهنگی است اما در طول زمان شاهد دگرگونی و ریزش درزمینهٔ آداب نوروز بوده‌ایم، زمانی گردشگران خارجی به ایران می‌آمدند تا در کنار مظاهر تمدن شرق عکس بگیرند چون می‌دانستند که ما با تجدد روبه‌رو هستیم که به‌تبع آن این آثار و نشانه‌ها از بین خواهد رفت.

حضرتی یادآور شد: بسیاری از ظرفیت‌های طبیعی کشور ایران، آثار تاریخی و آداب‌ورسوم به دلیل قرار گرفتن در سیر تجدد از بین رفته و در طی 90 سال اخیر نیز حدود 4 هزار زبان و گویش در دنیا نابودشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرهنگ لباس پوشیدن نیز دچار تغییر شده و آداب لباس پوشیدن گذشتگان از بین رفته است، درگذشته هر منطقه و فرهنگی لباس مختص به خود را داشت اما امروز این‌گونه نیست، لباس همواره به‌ویژه در اسلام شعار و نمود فرهنگی هر فرد است.

این مقام مسئول بیان کرد: این پدیده مبتنی بر غرب‌زدگی است؛ درحالی‌که شعار غرب‌ستیزی می‌دهیم گرفتار غرب‌زدگی شده و فرهنگ خود را از بین برده‌ایم، برای مثال امروز اگر از منطقه الموت بازدید داشته باشید خواهید دید که هیچ دختر نوجوان اهل الموت لباس سنتی بر تن ندارد درحالی‌که درگذشته همه افراد لباس منطقه خود را می‌پوشیدند. امروز همه لباس‌های متحد می‌پوشند، چراکه گرفتار یکسان‌سازی فرهنگی شده‌ایم، درصورتی‌که امتیاز فرهنگ ما نسبت به سایر کشورها در تنوع فرهنگی است.

حضرتی در پایان تصریح کرد: متأسفانه صداوسیما در از بین بردن خرده‌فرهنگ‌ها تیشه به ریشه آداب‌ورسوم می‌زند؛ و البته سیاست‌گذاری فرهنگی ما نیز این موضوع را تشدید کرده و ما در طول زمان بسیاری از اندوخته‌های اجتماعی و فرهنگی را ازدست‌داده‌ایم، به همین دلیل باید همه جوانب را در میراث فرهنگی مدنظر قرار داده و تنها بر روی بناهای تاریخی متمرکز نباشیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: