• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4391-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تأکید کرد:

استفاده بهینه از منابع آب مهم‌ترین هدف سامانه آبیاری نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: استفاده بهینه از منابع آب و ذخیره‌سازی آن مهم‌ترین هدف جهاد کشاورزی در اجرای سامانه‌های نوین آبیاری است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، فاطمه خمسه در جلسه ستاد پیگیری طرح سامانه‌های نوین آبیاری که با حضور معاونین و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و کارشناسان فنی آب‌وخاک برگزار شد، اظهار کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی استفاده بهینه از منابع آبی است و اگر بخواهیم دشت قزوین را حفظ و صیانت کنیم چاره‌ای جز اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی نداریم.

وی ادامه داد: اگر مشکل آب حل نشود سایر بخش‌های کشاورزی، تولید و امنیت غذایی نیز با چالش و خطر روبرو خواهد شد.

خمسه هدف از اجرای سامانه‌های نوین آبیاری را ذخیره‌سازی و استفاده بهینه از منابع آبی و جلوگیری از افزایش سطح کشت محصولات کشاورزی ذکر کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: زمانی طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان موفق خواهد بود که ضمن حفظ تولید محصول نسبت به کاهش مصرف آب و استفاده بهینه از آن اقدام شود.

خمسه تأکید کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها باید باقدرت و تلاش بیشتر نسبت به اتمام طرح‌های نیمه‌تمام آب‌وخاک اقدام کنند.

وی یادآور شد: در جلسات کمیته فنی باید شرایط و دستورالعمل جدید برای اراضی خرده‌مالک در مناطق کوهستانی خارج از دشت اندیشیده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بابیان اینکه؛ بخش خصوصی بازوی توانمند بخش کشاورزی است، گفت: برای اجرای سریع طرح‌های آب‌وخاک می‌بایستی از توان پیمانکاران واجد شرایط برای اجرای طرح استفاده کرد.

خمسه افزود: در اجرای طرح‌های بخش کشاورزی بایستی نظارت بیشتری صورت گیرد تا اجرای طرح‌ها با مشکل مواجه نشوند.

وی یادآور شد: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت‌فشار در اراضی کشاورزی و باغی استان یکی از وظایف مهم بخش کشاورزی و کارشناسان آب‌وخاک است که باید اهتمام بیشتری داشته باشند.

خمسه تصریح کرد: کارشناسان آب‌وخاک باید کشاورزان و باغداران را برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری ترغیب کنند تا بتوان از هدر رفت آب و مشکلات بعدی بخش کشاورزی جلوگیری کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طرح‌هایی که مشارکت کشاورزان در آن وجود نداشته باشد قطعاً با مشکل مواجه خواهد شد بنابراین برای اجرای طرح‌های بخش کشاورزی مشارکت آنان لازم و ضروری است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: