• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-9390-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

در پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان کار ويژه‌ای صورت نگرفته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اعلام اینکه یک‌سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است و در صورت تشخیص زودرس به‌راحتی قابل‌کنترل و درمان هستند، گفت: متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که ما در پیشگیری و در تشخیص زودرس خوب کار نکرده‌ایم.

منوچهر مهرام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: برای هر نوع سرطانی ریزفاکتورها و علائم خطرساز خاص و جداگانه‌ای وجود دارد که لازم است عوامل زمینه‌ساز سرطان‌ها به آحاد جامعه آموزش داده شود.

وی افزود: عوامل ژنتیک در انواع مختلف سرطان مهم و مؤثر است و برای هر کدام از سرطان‌ها یک ریزفاکتور و عوامل مساعدکننده‌ای شناخته‌شده اما هنوز بسیاری از عوامل ابتلا شناخته‌نشده است.

مهرام تصریح کرد: باید سعی کرد عوامل شناخته‌شده برای ابتلا به سرطان را به‌عنوان یک هشدار جدی به مردم اطلاع‌رسانی کنیم تا زمینه پیشگیری از ابتلا به آن فراهم شود.

یک‌سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است

این مسئول با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها باید انتظار ابتلای یک‌هزارم جمعیت به سرطان در هر سال برود، اعلام کرد: سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفر مبتلا به سرطان شدند درحالی‌که آمار واقعی بالاتر از این است چراکه قطعاً عده‌ای تشخیص داده نمی‌شوند یا برخی بی‌توجهی کرده و برخی دیگر فوت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه یک‌سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است و در صورت تشخیص زودرس به‌راحتی قابل‌کنترل و درمان هستند، افزود: متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که ما نه در پیشگیری و نه در تشخیص زودرس خوب کار نکردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد: شایع‌ترین سرطان در کشور و استان قزوین سرطان پوست و در خانم‌ها سرطان سینه است.

بانوان خودآزمایی را برای پیشگیری به سرطان سینه جدی بگیرند

مهرام عنوان کرد: هر سال به‌طور تقریبی بیش از 200 نفر از بانوان استان در معرض ابتلا به سرطان برست (سرطان سینه) هستند و این آمار هر سال متغیر است.

وی با اعلام اینکه یک‌چهارم بانوان مبتلا به سرطان را سرطان سینه شامل می‌شود، بیان کرد: باید به زنان آموزش داده شود تا از سن ۳۰ سالگی به بعد نسبت به خودآزمایی اقدام کنند تا در صورت مشاهده موارد مشکوک بیماری سریع تشخیص داده شود.

این مسئول ادامه داد: بهترین زمان برای معاینه شخصی توسط بانوان بعد از اتمام دوره قاعدگی ماهانه است که باید اقدام به خودآزمایی سینه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین عنوان کرد: همچنین بعضی مطالعات نشان می‌دهد بانوانی که از سینه خود به فرزندشان شیر نمی‌دهند امکان سرطان پستان در آن‌ها شایع‌تر است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مسئله ژنتیک را هم باید جدی گرفت چرا که برای مثال در زنان با نژاد آمریکایی نسبت به نژاد ژاپنی، با توجه به ژن آن‌ها، عوامل مساعدکننده در سرطان سینه بیشتر وجود دارد.

بیشترین آمار سرطان پوست در شهرستان تاکستان دیده می‌شود

مهرام با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل سرطان پوست تماس مستقیم با اشعه ماورای بنفش خورشید است، گفت: نور خورشید شدید که به پوست می‌تابد در حد کم خوب است و ویتامین دی را برای بدن تأمین می‌کند ولی تابش زیاد نور خورشید به پوست مضر است و این عامل می‌تواند یک عامل خطرساز باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین آمار ابتلا به سرطان پوست در شهرستان تاکستان است چراکه آن‌ها در باغات انگور به‌طور مستقیم در معرض تابش آفتاب هستند و همین عامل موجب شده آمار ابتلا به سرطان پوست در این شهر نسبت به بقیه شهرستان‌ها بیشتر ثبت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین خاطرنشان کرد: در سرطان سیستم گوارش، ناحیه رکتوم، معده، مقعد و روده بزرگ مصرف زیاد گوشت قرمز، استفاده از فست‌فودها، کالباس و سوسیس یکی از ریز فاکتورها و عوامل ابتلا به این نوع سرطان است.

وی تصریح کرد: در کشورهایی که در آن الکل زیاد مصرف می‌شود الکل را می‌توان یکی از ریز فاکتورهای ابتلا به سرطان دستگاه گوارشی دانست. همچنین استفاده از چای داغ و مواد سوزاننده برای مری، ریفلاکس و ترش کردن که در آن محتویات اسید معده به مری برمی‌گردد هم زخم ایجاد می‌کند که بعدها می‌تواند ریز فاکتوری برای ابتلا به سرطان می‌شود.

این مسئول ادامه داد: مردانی که با آسفالت‌کار می‌کنند یا در راهداری و راه‌سازی‌ها فعالیت دارند امکان اینکه به سرطان بیضه مبتلا شوند در آن‌ها بیشتر است.
 
امیدواریم سال آینده ساختمان رادیوتراپی به بهره‌برداری برسید

این مسئول در خصوص وضعیت استان برای معاینه مبتلایان به بیماری سرطان گفت: از لحاظ درمانی وضع استان قزوین مناسب است و تمام امکانات لازم برای شیمی‌درمانی که در همه جای کشور و دنیا وجود دارد همچنین وضعیت داروهای مورداستفاده و پزشکان متخصص موردنیاز را در استان داریم.

مهرام در پایان خاطرنشان کرد: با این وجود در بخش رادیوتراپی ضعف وجود دارد که خوشبختانه ساختمان آن در حال ساخت بوده و تجهیزات آن نیز در حال پیگیری برای آماده شدن است و امیدواریم سال آینده بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: