• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-3794-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

رسانه حلقه ارتباط بین نویسنده و مخاطب

یک نویسنده قزوینی گفت: وظیفه رسانه این است تا به‌عنوان رابط بین نویسندگان و مخاطبین به ایفای نقش بپردازد چراکه نویسنده کار خود را انجام می‌دهد و اگر مخاطب وجود داشته باشد این چرخه تکمیل خواهد شد.

حسن لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
اظهار کرد: اتفاق خوبی که در سال‌های پس از انقلاب افتاد این بود که نسل جدیدی از داستان نویسان شکل گرفت و به‌تدریج به تعداد آن‌ها افزوده شد و توانستند در حوزه ملی به جایگاه مطلوبی دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: ضمن اینکه عده‌ای هم اقدام به چاپ کتاب کردند که باعث رشد فضای ادبیات داستانی استان شد.

این نویسنده متذکر شد: نویسندگان در شرایطی هستند که هزینه چاپ کتاب را ندارند چراکه درآمدی ندارند و بدون حمایت نمی‌توانند آثار ادبی خلق کنند و بهتر است مسئولین در این امر سرمایه‌گذاری کنند تا آثار نویسندگان بهتر و بیشتر دیده شود.

وی اضافه کرد: باید ناشرین استان به صورت غیرمستقیم تقویت و حمایت شوند و حمایت از ناشران و نویسندگان در دستور کار مسئولین قرار گیرد.

لطفی با اشاره به اینکه در جامعه ما همه به کتاب آری ولی به خرید کتاب نه می‌گویند، تصریح کرد: وظیفه رسانه این است تا به‌عنوان رابط بین نویسندگان و مخاطبین به ایفای نقش بپردازد چراکه نویسنده کار خود را انجام می‌دهد و اگر مخاطب وجود داشته باشد این چرخه تکمیل خواهد شد.

وی عنوان کرد: باید حواس نویسنده به تربیت مخاطب باشد و در این زمینه با برگزاری جلساتی البته نه از نوع کلیشه‌ای به کتاب توجه شود.

این نویسنده خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره با جذابیت همراه است ولی باید این روند تداوم داشته باشد و با برگزاری برنامه‌های جنبی مانند رونمایی کتاب در بین نویسندگان شوق به وجود می‌آید.

وی بابیان اینکه برگزاری جشنواره فرصت و تهدید است، تشریح کرد: فرصت ازاین‌جهت که برگزاری آن باعث ایجاد شورونشاط و دیده شدن نویسنده می‌شود و ازاین‌جهت تهدید است که می‌تواند نویسنده را نسبت به جایزه شرطی کند.

نویسنده کتاب «باخیال‌ها و بی‌خیال‌ها» افزود: باید توجه داشته باشیم که جایزه ملاک درستی برای مقیاس ادبیات برتر نیست، گاهی آثار خوب در زمان خود پس‌زده شده و با گذشت زمان به خوبی دیده شده‌اند.

لطفی عنوان کرد: برگزاری جشنواره‌ها ممکن است سلیقه‌ای باشد و انتخاب اثر برتر با سلیقه هیئت‌داوران صورت گیرد؛ ولی این موضوع به معنای این نیست که آثار دیگر خوب نبودند.

وی با اشاره به اهمیت آزادگی در کارگاه‌های ادبی، گفت:  باید در نویسندگان شوق نوشتن به وجود آید ضمن اینکه شیوه استاد و راهنما خطر بزرگی است چراکه امکان پرورش نویسنده بزرگ را از بین برده و تنها منجر به پرورش چند شخصیت شبیه‌هم می‌شود.

این نویسنده یادآور شد: فعالیت در حوزه داستان زودبازده نیست و ممکن است در انتهای یک روز کاری در حوزه نویسندگی نتوانیم بگوییم در پیشبرد اهداف جریان ادبی مؤثر بوده‌ایم اما زمانی می‌رسد که پرسشگر اصلی در دنیایی دیگر از ما سؤال خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: