• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5391-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:

کشاورزی دانش‌بنیان؛ توسعه بخش کشاورزی را به دنبال دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: دانش نوین، ابزار مناسب و کشاورزی دانش‌بنیان می‌تواند به ارتقا و توسعه بخش کشاورزی کمک شایانی کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین فاطمه خمسه در آئین تجلیل از بهره‌برداران بخش کشاورزی شهرستان قزوین که با حضور داود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، موسوی فرماندار شهرستان قزوین، بخشداران و مدیران و بهره‌برداران بخش کشاورزی شهرستان قزوین در محل مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار، اظهار کرد: استان قزوین مزیت بسیار خیلی خوبی در بخش کشاورزی دارد و دشت قزوین پتانسیل مناسب در تأمین امنیت غذایی دارد که باید با جذب سرمایه‌گذاران، این دشت را حفظ و صیانت کنیم.

وی بابیان اینکه استان قزوین با دارا بودن یک درصد از خاک کشاورزی، 4 درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین سرمایه بخش کشاورزی آب‌وخاک است که باید از این منابع استفاده بهینه کرد که عدم توجه به این دو مقوله باعث نابودی بخش کشاورزی خواهد شد.

خمسه تصریح کرد: شهرستان قزوین با دارا بودن 30 درصد تولیدکننده بخش کشاورزی یکی از شهرستان‌های مهم در تولید محصولات کشاورزی است که در کشور نیز مطرح است.

این مقام مسئول یادآور شد: کاهش نزولات جوی، برداشت بی‌رویه از منابع آب و چاه‌های غیرمجاز باعث افت سطح چاه‌های آب کشاورزی و سفره‌های زیرزمینی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی و باغی استان اشاره کرد و گفت: تجهیز اراضی کشاورزی و باغی استان به سامانه‌های نوین آبیاری یکی از راه‌های مؤثر در استفاده بهینه از منابع آبی است که در این راستا طرح‌های بزرگ دیگری نیز در بخش کشاورزی اجرا و عملیاتی خواهد شد.

خمسه خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم کشت محصولات کشاورزی را از محیط باز به فضای بسته و گلخانه هدایت کرد.

وی یادآور شد: برای پایداری خاک نیز بایستی از کودهای مناسب و فنّاوری نوین در کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی بهره برد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بر لزوم برخورد جدی با افراد سودجو برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی تأکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود گروسی نماینده ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این آئین گفت: ارزش کار جهاد گران که در بخش کشاورزی کار می‌کنند به‌واسطه خدمت به تولیدکنندگانی است که کار کشاورزی انجام می‌دهند.

وی افزود: امروز در استان با کمبود آب مواجه هستیم که برای برون‌رفت از این معضل باید از سیستم‌های نوین آبیاری است.

در ابتدای این مراسم عباس آقا علیخانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گزارشی از وضعیت کشاورزی این شهرستان ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از 13 تولیدکننده برتر شهرستان قزوین تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: