• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-11690-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس کل دادگستری استان قزوین:

شورای شهر در خدمت به مردم گرایش راست و چپ را کنار بگذارد

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: در بحث خدمت به مردم گرایش راست و چپ را کنار بگذارید و بدون نگاه سیاسی مسائل و مشکلات مردم را بررسی کنید.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حجت‌الاسلام نورالله قدرتی شب گذشته در جلسه شورای شهر تصریح کرد: روابط دینی و انسانی ما کم شده است بنابراین فاصله‌ها زیاد شده و درک مشترکی وجود ندارد، لطف و رحمت الهی بر اساس منابع دینی بستگی به وحدت، تعامل و همفکری دارد.

وی افزود: وحدت، همدلی سبب نزول رحمت و برکت الهی است؛ امروز خدمت به خلق خدا یکی از راه‌های جذب رحمت خدا است، هر خدمتی به بنده خدا شامل رحمت است، ما و شما امروز در معرض خدمت به مردم قرار گرفتیم و مردم شما را انتخاب کردند که به آن‌ها خدمت کنید.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین اظهار کرد: شورای شهر مجموعه‌ای است که مشتریان خاص خود را دارد از این فرصت استفاده کنید، این کرسی‌ها شهادت می‌دهند که چگونه دلسوزانه تلاش کردید تا گره از کار مردم باز شود، اگر طرح‌ها در جهت کسب این کرسی در دور بعدی باشد تلاش بیهوده است و سزاوار نیست.

وی تأکید کرد: با هر نگاه سیاسی در این مسند قرار گرفتید بدانید که فرصت خدمت به خلق برای شما فراهم‌شده است، مقام معظم رهبری بایدها و نبایدهای شورا را مطرح کرده است که ازجمله آن می‌توان به بایدهای خدمت به مردم باروحیه بسیجی اشاره کرد.

قدرتی یادآور شد: روحیه بسیجی روحیه بی‌منت خستگی‌ناپذیر همراه با تلاش و همت مضاعف است که امروز مشکل ما بی‌رنگ شدن و کمرنگ شدن این روحیه است تمام درد ما در آسیب‌های اجتماعی همین کاهش روحیه بسیجی است.

وی بابیان اینکه عمل به وظایف قانونی یکی دیگر از بایدها است، تصریح کرد: امروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از قانون‌گریزی و قانون‌ستیزی است، فلسفه تصویب دانش قانون، حل مشکلات مردم است پس اگر قانون، مشکل ایجاد کند یا قانون غلط است یا فهم آن اشتباه است.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: ارتباط دائمی با مردم اهمیت بالایی دارد چراکه دشمن از این خلأ ایجادشده بین مردم و مسئولین استفاده می‌کند و نتیجه آن می‌شود همین اغتشاشات اخیر، حداقل یک روز ورود همه افراد را به سازمان خودمان آزاد کنیم.

وی افزود: گزینش و نظارت بر شهرداران، توجه به مختصات شهر اسلامی خیلی اهمیت دارد که امروز اثری از آن وجود ندارد، درگذشته بین مراکز علمی، تجاری و مذهبی پیوندی وجود داشت که امروز وجود ندارد درحالی‌که این ۳ مرکز باهم تضاد ندارند.

قدرتی خاطرنشان کرد: امروز فرهنگ غربی این مراکز را از هم تفکیک کرده، فرهنگ‌سازی شهری، تفاهم و همدلی اعضا نیز دارای اهمیت است، در بحث خدمت به مردم گرایش راست و چپ را کنار بگذارید و بدون نگاه سیاسی مسائل و مشکلات مردم را بررسی کنید تفاهم و همدلی اعضا منشأ خیر و صلاح می‌شود.

اجازه ندهید هر مسئولی دست در جیب شهرداری کند

وی افزود: در حال حاضر ما بر چند پرونده در حوزه شهرداری داریم کار می‌کنیم، شما هم باید نظارت کاملی بر شهردار داشته باشید و این نظارت‌ها دلیل بر بی‌اعتمادی نیست، علاوه بر حراست باید ناظرهای دیگری هم داشته باشید که کسی نداند او ناظر شما است.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: اعتماد بیش‌ازحد به شهردار و عدم نظارت نباید در شورا اتفاق بیافتد، اولویت‌بندی باید بر اساس نیاز مردم صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: اجازه ندهید هر مسئولی دست در جیب شهرداری کند چراکه همین موضوع باعث آسیب‌های اجتماعی زیادی می‌شود شهردار اگر نتوانست؛ شما ایستادگی کنید و ما هم تمام‌قد حمایت می‌کنیم.

قدرتی بیان کرد: دستگاه قضایی آماده کمک به شما هست و هر جا که به بن‌بست رسیدید مدیران اجرایی باید کمک کنند.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: شهردار هم باید بدون نگاه سیاسی‌کار کند، ۷۰ درصد جرائم ما برای طبقات متوسط به پایین است و این افراد با کمبود روبه‌رو هستند برنامه شما باید بیشتر برای این نواحی باشد تا در آینده شاهد کاهش این جرائم باشیم.

وی بیان کرد: در نصب المان‌ها بررسی شود مثلاً اگر یک المان به نام ملاصدرا زده می‌شود باید بررسی کنیم که کسی ملاصدرا را می‌شناسد این المان تاثیرگذار است یا نه، با توجه به وسعت وظایف شما دستتان در مهندسی شهری باز است کاری کنید که مردم راضی باشند.

قدرتی  خاطرنشان کرد: اگر معیارهای شهر اسلامی اتفاق بیافتد بسیاری از این آسیب اجتماعی کاهش می یابد، ۲۰۰ هزار پرونده دستگاه قضایی و بیش از ۴ هزار زندانی در استان وجود دارد که بخشی از آن به مهندسی ناهمگون شهری برمی‌گردد.

قدرتی بیان کرد: اگر در این نواحی پارک و فضای تفریحی احداث شود؛ نوجوانان در پارک هیجان خود را تخلیه می‌کنند و دیگر به چاقوکشی روی نمی‌آورند، در قسمت‌های مرفه‌نشین شهر افراد در تعطیلات به مسافرت می‌روند و احداث پارک ضروری نیست.

وی افزود حدود ۲۰ هزار نفر جزو خانواده‌های زندانیان است که آسیب اجتماعی فراوانی آن‌ها را تهدید می‌کنند برای این قشر باید برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود، ده سال قبل ۱۳۰۰ طلاق در سال داشتیم الان بیش از ۴ هزار طلاق در سال داریم یعنی ۲۲ هزار خانم مطلقه داریم شهرداری برای رفع کمبودها عاطفی اینها باید برنامه ریزی کنند.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: خدمت‌رسانی به افراد مرفه دردی را دوا نمی‌کند، این گلوگاه‌ها را شناسایی و بخشی از بودجه را به آن اختصاص دهید، اعتبار ما در سال ۱۰۰ میلیون تومان است و نمی‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: شما بخشی از اعتبارات شورا را به صورت ریشه‌ای در بخش فرهنگ سرمایه گذاری کنید و به برگزاری همایش و نمایشگاه بسنده نشود، بیش از ۷۰ درصد جامعه زندانیان را جوانان تشکیل می‌دهند که به جرم سرقت، اعتیاد، تجاوز، فروش مواد مخدر زندانی هستند.

 قدرتی تأکید کرد: ما این افراد را ۲ سال نگه می‌داریم اما بعد از خروج شهرداری باید وارد شود و از مجازات جایگزین استفاده کنید و از این افراد در ارائه خدمات استفاده کنید بدون اینکه هزینه پرداخت کنید.

وی تصریح کرد: این افراد را می‌توان در خدمات عمومی استفاده کنید، تحول در شهر ایجاد می‌شود و کمک دوجانبه به شهرداری و قوه قضایی است، بر هزینه‌های شهرداری نظارت جدی صورت بگیرد.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: گاهی فشارهای سیاسی مدیران و بخشی از نمایندگان شهردار را مورد فشار قرار می‌دهند که شورا باید از آن جلوگیری شود تا از بودجه منحرف نشوند، بسیاری از کارشناسان صدها وثیقه میلیاردی گذاشته‌اند در حالی که قیمت واقعی میلیونی است این کارشناسان مجرم هستند و ایجاد مشکل می‌کنند.

وی تأکید کرد: در حوزه بهداشت عمومی شما مسئول هستید، نظارت بر سینماها اهمیت دارد بخشی از جرائم اجتماعی به فرهنگ ما بر می‌گردد باید شناسایی شود، تصویب نامگذاری میادین اهمیت بالایی دارد به ویژه در شهر اسلامی، دقت نمایید که بار منفی نداشته باشد، ما ایرانی و اسلامی هستیم این نامگذاری‌ها اثرگذار است.

قدرتی یادآور شد: نظارت بر حسن امور مالی شهرداری دارای اهمیت است، شورا باید میزان دارایی شهرداری را بداند، وقتی آمار نداشته باشید نمی‌شود نظارت کرد باید تمام املاک را بررسی کنید این امر به معنای بی‌اعتمادی نیست.

وی تصریح کرد: بخش حقوقی را تقویت کنید تا پرونده‌های شورا در بحث مناقصه، مزایده و خرید و فروش‌ها کاهش یابد، در حال حاضر ۳ پرونده در این حوزه در دست کار است که جزئیات آن منتشر نخواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین بیان کرد: شورا باید بهترین منبع خبر برای ما باشد نه اینکه ما ۳ ماه روی پرونده کار کنیم و نتوانیم از آن‌ها بپرسیم، بنای ما این نیست که آبروی کسی را ببریم تا زمانی که مطمئن شویم اتفاقی افتاده و او هم حاضر به اصلاح نیست پرونده‌ها را علنی نمی‌کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: