• چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

اختصاص۲۰ هزار میلیارد تسهیلات برای اشتغال‌زایی در کشور

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای برنامه اشتغال فراگیر در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
عیسی منصوری صبح امروز چهارشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در اشتغال فراگیر در نظر گرفته‌شده است.

وی افزود: در تسهیلات اشتغال فراگیر بین دو تا ۸ درصد یارانه پرداخت می‌شود تا این کمک‌های مالی مقرون‌به‌صرفه باشد.

منصوری بابیان اینکه، در بخش اشتغال روستایی یارانه بین ۴ تا ۱۰ درصد است که تاکنون ۲۵ درصد اعتبارات ابلاغ‌شده است، ادامه داد: بیش از ۴۹ هزار نفر به سامانه اشتغال مراجعه کردند اما کمتر از ۱۰ درصد آن‌ها طرح ارائه کردند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: باید دانست که فقط وام نمی‌تواند شغل ایجاد کند بلکه باید نهادسازی شود و برای فروش و بازاریابی محصول برنامه داشته باشیم.

منصوری گفت: سیاست‌های صنعتی با یک نگاه خنثی و منفعلانه است و برخی اعتقاددارند که دولت نباید در کارها دخالت کند و همه امور را به بخش خصوصی واگذار کند و فقط سیاست‌گذاری و نظارت داشته باشد.

وی بیان کرد: دولت باید تشخیص دهد مثلاً در قزوین که قطب صنعت است باید طرح‌هایی با اولویت صنعت موردتوجه باشد و برای نمونه ۱۶ رسته در اشتغال فراگیر قزوین زیاد است.

منصوری افزود: باید گروه‌های هدف از منابع درست استفاده کنند و در این راستا داشتن یک نظام گردش اطلاعات و نظارت کنترل آنلاین ضروری است.

وی عنوان کرد: مداخله توسعه‌ای برای ایجاد اشتغال از نگاه ما مهم‌تر از خود وام است و لازم است با نهادسازی و بومی‌سازی طرح‌ها به ایجاد اشتغال کمک کنیم.

منصوری اظهار کرد: در سال‌های گذشته بیش از ۵ هزار تُن صادرات فرش داشتیم و امروز با مشکلات تحریم این میزان به ۳۰۰ تُن رسیده و باید بدانیم فقط دادن تسهیلات به دار قالی نمی‌تواند شغل ایجاد کند بلکه بازاریابی و فروش در اولویت باید باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در اشتغال باید بازار داخلی در اولویت باشد و در شرایطی که ظرفیت مالی صنعت پوشاک ۱۴ میلیارد تومان است از این ظرفیت نتوانسته‌ایم برخوردار شویم.

منصوری تصریح کرد: اشتغال روستایی و شهری نباید تفکیک شود و به طرح‌هایی اولویت دهیم که ابتدا بازار داخلی، سپس منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

وی افزود: ما فقط یاد گرفته‌ایم وام بدهیم و متقاضی را بدهکار کنیم درحالی‌که باید نهادسازی و بازاریابی محصول در اولویت باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: در حوزه مهارتی مشکل‌داریم و مهارت جامعه با نیازها منطبق نیست و برنامه آموزشی در محیط واقعی کار جدی گرفته نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: