• پنجشنبه ۲۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1793-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برای اولین بار در کشور؛

از سال تحصیلی آینده امتحانات نهایی و کنکور در پایه دوازدهم برگزار می‌شود

معاون آموزش متوسط وزیر آموزش‌وپرورش گفت: در سال تحصیلی 97 و 98 امتحانات نهایی و کنکور در پایه دوازدهم برگزار می‌شود که کار آموزش‌وپرورش را در حوزه کیفیت‌بخشی دشوارتر می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، علی زرافشان در پنجمین نشست شورای آموزش‌وپرورش استان قزوین که صبح امروز در دفتر استاندار برگزار شد، تصریح کرد: استان قزوین توانسته است رتبه اول شوراهای آموزش‌وپرورش کشور را از آن خود کند که این رتبه بر اساس ارزیابی تعداد جلسات، مصوبات جلسات، اعضا حاضر در جلسات و به کاربردن مصوبات به این استان اختصاص داده‌شده است.

وی افزود: رشد و توسعه کشور در آموزش‌وپرورش تحقق پیدا می‌کند و آینده هر کشور را می‌توان در مدارس جست‌وجو کرد، برای آینده درخشان در تراز جمهوری اسلامی، مدارس ما باید در تراز جمهوری اسلامی باشند تا توسعه کشور را رقم بزنند.

معاون آموزش متوسط وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: توسعه کشور بدون توسعه منابع انسانی ممکن نیست، زمانی تصور می‌شد که منابع طبیعی و فیزیکی می‌توانند کشوری را به ثروت برسانند این در حالی است که منابع انسانی امروزه مهم‌ترین رکن توسعه کشور محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: اگر رمز توسعه کشور را منابع انسانی می‌دانیم و به دنبال تقویت سرمایه‌های اجتماعی هستیم، توجه کنیم که معلمان و فرهنگیان از اولین گروه‌های مرجع در این خصوص هستند چراکه نقش آن‌ها در توسعه نیروی انسانی بسیار مؤثر است.

زرافشان بیان کرد: آموزش‌وپرورش به حمایت همه اقشار جامعه برای پیشبرد سیاست‌های خود نیازمند است و بارها نیز به این موضوع مهم در رهنمودهای مقام معظم رهبری تأکید شده است، اما جامعه برای ایجاد تحول نیاز به آموزش‌وپرورش دارد و باید از ظرفیتت اجتماعی این دستگاه استفاده کند.

وی افزود: مهم‌ترین اصل برای توفیق آموزش‌وپرورش این است که این نهاد به همه جامعه تعلق دارد و ذینفعان این نهاد همه دستگاه‌ها و نهادهای جامعه هستند، شورای آموزش‌وپرورش قدم خوبی برای ایجاد حساسیت در میان گروه‌های مختلف جامعه است و باید از این شورا و نقش آن در جامعه بیشتر بهره برد.

معاون آموزش متوسط وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به تأثیر خیرین مدرسه‌ساز یادآور شد: خیران مدرسه‌ساز به‌عنوان یک جریان هنوز در صدر قرار دارد و امروزه شاهد شکل‌گیری جریان‌های دیگری از حمایت‌های مردم هستیم.

وی بیان کرد: خیرین اندیشه‌ساز در دولت یازدهم تحقق یافت و امسال به‌عنوان طرح برگزیده ملی برگزار شد، در این طرح علاقه‌مندانی که در حوزه نرم‌افزاری فعالیت می‌کنند یا توانایی ساخت مدرسه را ندارند فعال هستند، تعبیر مدرسه‌ساز و مدرسه یار از همین‌جا در کنار مدرسه‌ساز شکل‌گرفته که ریشه در باورهای دینی و اسلامی کشور دارد.

زرافشان یادآور شد: بیش از 35 درصد مدارس توسط خیرین ساخته‌شده است که نشان می‌دهد این کار برمبنای باورهای دینی صورت می‌گیرد.

کمبود 75 هزار معلم در سطح کشور

وی در ادامه به استقرار پایه دوازدهم تأکید کرد: در سطح کشور با کمبود 30 هزار معلم برای تدریس این پایه روبه‌رو هستیم، به این تعداد اگر 45 هزار معلم که امسال بازنشسته می‌شوند را اضافه کنیم، 75 هزار معلم در سطح کشور موردنیاز است.

معاون آموزش متوسط وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: از این 600 هزار دانش‌آموز 330 هزار دانش‌آموز در رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند، هزینه سرانه دانش‌آموز در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش چندین برابر یک دانش‌آموز در شاخه نظری است.

وی افزود: در سال تحصیلی 97 و 98 برای اولین بار امتحانات نهایی در پایه دوازدهم برگزار می‌شود و برای اولین بار دانش‌آموزان در یک سال امتحان نهایی و کنکور دارند که این امر کار آموزش‌وپرورش را سخت می‌کند.

زرافشان یادآور شد: ما همه ظرفیت‌های درونی آموزش‌وپرورش را برای رفع نیازها به کار می‌بریم اما کافی نیست و نیاز است که سایر دستگاه‌ها برای عبور از این گردنه مشارکت کنند بنابراین از ظرفیت دانشگاه‌ها در بخش منابع انسانی و سایر منابع استفاده کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: