• سه شنبه ۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-990-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فراز و فرودهای شغل پرستاری در میزگرد ایسنا؛

پیشگیری از بیماری‌ها مهم‌ترین نقش پرستاران در جامعه

به‌مناسبت فرارسیدن روز پرستار میزگرد مطالبات پرستاران با حضور کارشناسان این حوزه در ایسنا قزوین برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، فاطمه طالبی مدیر پرستاری بیمارستان 22 بهمن قزوین در این نشست با اشاره به اهمیت شغل پرستاری تصریح کرد: پرستاران خط مقدم مراکز درمانی هستند و مراجعین هنگام ورود به مراکز درمانی ابتدا با پرستاران روبه‌رو می‌شوند؛ کمبود نیرو، مطالبات مراجعان در بدو ورود برای اینکه درد بیمار آن‌ها فوراً تسکین یابد ازجمله مواردی است که سبب ایجاد فشار روحی بر پرستاران می‌شود، درعین‌حال پرستار موظف است که با آرامش و خونسردی پاسخگوی همه مراجعان به ترتیب اولویت نجات جان بیماران باشد.

وی افزود: فوق العاده سختی کار، یکی از مطالبات پرستاران بود که از 6 ماه دوم سال جاری در بخش های روانپزشکی و سوختگی محقق شد.

وی افزود: یکی دیگر از مطالبات پرستاران اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است، علی‌رغم اینکه این قانون سالهاست به  تصویب رسیده است اما  اجرا نمی‌شود.

مدیر پرستاری بیمارستان 22 بهمن قزوین خاطرنشان کرد: هیچ کدام از خدمات پرستارای ارائه شده مشمول اجرای قانون تعرفه گذاری نشده است و امیدواریم که این مطالبه مهم و بزرگ پرستاری به حمت مسئولین در آینده ای نزدیک محقق شود.

پیشگیری از بیماری‌ها مهم‌ترین نقش پرستاران در جامعه

زهرا طیبی نیز در این نشست نقش پرستاران را در درمان بیماران بسیار حیاتی دانست و گفت: پرستاران شرح وظایف مختلفی دارند اما در عموم جامعه شناخته‌شده نیست، یکی از دلایل آن کم‌کاری رسانه‌ها در نشان دادن اهمیت نقش پرستاران است.

وی افزود: در اغلب سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی پرستار را فردی در حاشیه و در حال تزریق نشان داده‌اند این در حالی است که تزریقات بخش کوچکی از وظایف پرستاران است و در حال حاضر اغلب پرستاران به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند و کارشناس ارشد و دکتری رشته خود هستند و سهم قابل توجهی در ارائه راهکار های ارتقا نظام سلامت دارند.

این کارشناس ارشد مراقبت‌های ویژه تأکید کرد: شاخص های استاندارد ابلاغی از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت در مان و آموز پزشکی  1.8 پرستار برای هر تخت است، این در حالی است که استان قزوین نیز همانند سایر استان ها هنوز از این استاندارد فاصله دارد و  با کمبود پرستار روبه‌رو هستیم.

وی تصریح کرد: این کمبود پرستار در بخش اورژانس نمود بیشتری پیدا می‌کند، در این بخش اولویت پرستاران نجات جان بیمار است بنابراین باید اول به بیماری که شرایط حادتری دارد رسیدگی شود درنتیجه ممکن است دیگر افراد مراجعه‌کننده احساس کنند که در حق آن‌ها کوتاهی شده است درحالی‌که این‌طور نیست.

طیبی با اشاره به اهمیت نقش پرستار در جامعه یادآور شد: پرستاران در حال حاضر فقط در بیمارستان‌ها مشاهده می‌شوند، ما باید برنامه زیرساخت را به سمتی ببریم که پرستاری در جامعه وارد شود که یک بعد آن پرستار در منزل، بعد دیگر پرستار مدارس و ... است.

وی تصریح کرد: مراقبت‌هایی که می تواند در حوزه‌های پیشگیری سطح اول توسط پرستاران در سطح جامعه اتفاق بیافتد، مورادی مانند خدمات پرستاری در منزل است، پرستاران می‌توانند به خانه‌ها مراجعه کنند و شرح‌حال افراد را بگیرند و با توجه به سبک زندگی و الگوی تغذیه‌ای، عوامل خطر بیماریها در افراد و غیره پیش‌بینی کنند که ممکن است فرد در چند سال آینده دچار دیابت و یا سایر بیماری‌های مزمن شود. و بر همین اساس برنامه سبک زندگی سالم، برنامه ورزشی و.. به آن ها ارائه دهند.

این کارشناس ارشد مراقبت‌های ویژه بیان کرد: به این صورت یک برنامه سبک زندگی سالم در اختیار افراد قرار می‌دهند، بنابراین اگر ما نقش پرستارها را در مراقبت در منزل پررنگ کنیم می‌توانیم از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنیم، بهترین و مهم‌ترین نقش پرستار در جامعه همین بخش پیشگیری است.

وی اظهار کرد: تنها جایی که پرستاران خارج از بیمارستان می‌بینیم همین بحث ارائه خدمات پرستاری مراقبت در منزل است آن هم در سطح سوم و چهارم پیشگیری. به این صورت که بیمار بعد از مرخص شدن از بیمارستان جهت پیگیری و انجاممراقبت های بعد از درمان با پرستار ارتباط برقرار می کند و دیگر نیاز به مراجعه به بیمارستان نداشته باشد و از خدمات پرستار در منزل استفاده کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: