• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-794-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

يك نویسنده قزوینی تأكيد كرد:

اهمیت پرداختن نویسندگان به ادبیات بومی قزوین/ بایدها و نبایدهای جشنواره‌های ادبی

فاطمه شریف‌نژاد با اشاره ادبیات بومی قزوین تصریح کرد: در قزوین داستان‌هایی با ویژگی‌های بومی زیاد نوشته نمی‌شود و چندان موردحمایت قرار نمی‌گیرد و تنها برخی نویسندگان در حوزه ادبیات بومی قزوین به‌صورت خودجوش فعالیت می‌کنند.

فاطمه شریف‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
ضمن اشاره به پتانسیل ادبی استان قزوین گفت: فضای ادبی قزوین پتانسیل ارزنده‌ای دارد که پیشکسوتان و نسل‌های مختلف و به‌ویژه نسل جوان را شامل می‌شود.

وی اظهار کرد: از اوایل دهه شصت چند انجمن ادبی در قزوین فعالیت داستانی داشتند و حوزه هنری هم از همان ابتدای تأسیس چراغ ادبیات داستانی را روشن کرده است و از اواخر دهه 70 کارگاه‌های ادبی برقرار بوده و در حال حاضر نیز چند انجمن و کارگاه ادبی در حال برگزاری است.

شریف‌نژاد در ادامه گفت: برگزاری کارگاه‌های داستان بسیار مفید است اما گاه ممکن است خیلی از افراد وارد کارگاه‌ها شوند و در جریانات درونی آن حل شوند بنابراین اول باید بتوانیم یک نویسنده اندیشمند تربیت و هدایت کنیم؛ به‌گونه‌ای که واکنش نویسنده در برابر مسائل مختلف تحلیلگرانه باشد؛ این مسئله بسیار مهمی است.

این نویسنده قزوینی افزود: ضمن اینکه حوزه هنری قزوین در گردآوری داستان‌ها و انتشار چند مجموعه داستان توسط انجمن‌های مختلف تلاش می‌کند اما همچنان عده‌ای از نویسندگان بدون حضور در انجمن‌ها مشغول فعالیت هستند.

شریف‌نژاد در ادامه گفت: قزوین شهری مهاجرپذیر است و بسیاری از ساکنان استان به دلیل اشتغال و تحصیل به قزوین مهاجرت کرده و هرکدام دارای خرده‌فرهنگ‌هایی هستند، به همین دلیل جریان ادبی استان قزوین نیز از این خرده‌فرهنگ‌ها تأثیر پذیرفته که این مسئله دارای نکات مثبت و منفی است.

وی خاطرنشان کرد: ادبیات داستانی با نگاه بومی در بسیاری از استان‌ها وجود دارد به‌عنوان‌مثال ادبیات جنوب، شمال، خراسان، اصفهان و شیراز هر یک جریانی اصیل در ادبیات داستانی دارند.

این نویسنده با اشاره به ضعف ادبیات بومی قزوین تصریح کرد: اما در قزوین داستان بومی خیلی کمرنگ است و کمتر حمایت می‌شود و تنها برخی نویسندگان در حوزه ادبیات بومی قزوین به‌صورت خودجوش فعالیت می‌کنند.

مسئولان از نویسندگان حمایت کنند

مدرس کارگاه داستان حوزه هنری با اشاره به مشکل داستان نویسان گفت: نویسندگان به‌صورت جدی حمایت نمی‌شود و به همین دلیل فعالیت آنان جسته‌وگریخته است؛ به‌عنوان‌مثال به خاطر مسائل مالی به‌صورت مداوم وقت خود را صرف نوشتن نمی‌کند.

این نویسنده قزوینی اظهار کرد: باید برای انتشار کتاب توسط نویسندگان از سوی مسئولان تدبیری اندیشیده شود و از نویسندگان بومی حمایت صورت گیرد تا آن‌ها بتوانند با مشکلات کمتری آثار خود را چاپ کند.

وی روی ضرورت حمایت از نویسنده تأکید کرد و افزود: در بخش چاپ باوجوداینکه انتشارات زیادی در استان داریم نظارتی بر کیفیت آثار وجود ندارد و همچنین نویسنده باید خودش برای اثرش سرمایه‌گذاری کند که این اقدام برای بسیاری از نویسندگان میسر نیست؛ به همین دلیل بسیاری از نویسندگان آثار ارزنده‌ای دارند که منتشرنشده است.

شریف‌نژاد یادآور شد: بهتر است بودجه‌ای برای فرهنگ اختصاص پیدا کند که نویسندگان در استان و کشور حمایت شوند تا آثارشان منتشر شود؛ در این راستا باید یارانه‌ای برای کتاب دریافت کنند و یا اینکه کتاب‌های منتشرشده آن‌ها توسط نهادها خریداری شود.

این نویسنده افزود: به‌عنوان‌مثال بسیاری از سازمان‌ها بودجه فرهنگی خود را استفاده نمی‌کنند و درنهایت بودجه را پس می‌فرستند؛‌ این‌گونه سازمان‌ها که نمی‌دانند از بودجه فرهنگی خود چه استفاده‌ای کنند می‌توانند بخشی از آثار نویسندگان شهر خود را خریداری کرده و توزیع کنند تا هم فرهنگ کتاب‌خوانی گسترش و هم از نویسنده حمایت شود.

نکات مثبت و منفی جشنواره‌ها

مدرس کارگاه داستان حوزه هنری جشنواره‌ها را دارای نقاط مثبت و منفی دانست و تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌ها دو ویژگی دارند ویژگی مثبت جشنواره‌ها این است که افراد و استعدادهایی که حضور دارند کشف و برای افرادی که در این راه قدم گذاشته‌اند انگیزه ایجاد می‌کند.

شریف‌نژاد افزود: از سوی دیگر وجه منفی برگزاری جشنواره‌ها این است که بسیاری از جشنواره‌ها باسلیقه و موضوع خاصی برگزار می‌شود که این مسئله آسیب ایجاد می‌کند؛ چراکه نویسنده باید خود را در آن قالب موضوع محدود کند.

این نویسنده قزوینی با اشاره به اینکه در جشنواره‌ها معمولاً با آثار سلیقه‌ای برخورد می‌شود، خاطرنشان کرد: هنر را نمی‌توان در قالب بررسی کرد هرچند برای بررسی تخصصی آثار فاکتورهایی وجود دارد ولی خیلی وقت‌ها در جشنواره‌ها داوری منصفانه صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: