• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-8890-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

طی 9 ماهه سال جاری صورت گرفت؛

اختصاص 68 درصد زکات به محرومان

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اعلام کرد: بررسی هزینه کرد زکات استان طی 9 ماهه سال جاری نشان می‌دهد که 68 درصد از زکات جمع‌آوری‌شده برای امور محرومان و 32 درصد برای پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین، مدیرکل کمیته امداد استان قزوین در جلسه شورای زکات استان گزارشی از اقدامات انجام‌شده در حوزه گسترش و بسط فرهنگ زکات در استان قزوین ارائه کرد.

مجید مؤمنی، مدیرکل کمیته امداد استان قزوین با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به اجلاس زکات بیان کرد: مقام معظم رهبری در پیام به نشست سراسری زکات مسائلی را بیان کردند که لازم است در شورای زکات استان نیز بدان توجه شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده طی 9 ماهه سال جاری اعلام کرد: طی این مدت بیش از هشت میلیارد و 164 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع‌آوری‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 39 درصد رشد داشته است.

دبیر شورای زکات استان افزود: بررسی هزینه کرد زکات استان نشان می‌دهد که 68 درصد از زکات جمع‌آوری‌شده برای امور محرومان و 32 درصد برای پروژه‌های عمرانی هزینه شده است.

وی گفت: از مجموع زکات جمع‌آوری‌شده در 9 ماهه سال جاری بیش از سه میلیارد و 389 میلیون تومان زکات واجب، بیش از یک میلیارد و 811 میلیون تومان زکات مستحبی و مابقی نیز زکات فطریه بوده است.

مؤمنی توضیح داد: از این مبالغ جمع‌آوری‌شده پنج میلیارد و 528 میلیون تومان برای امور محرومان از قبیل جهیزیه، درمان، تحصیل، مسکن، اطعام و امور معیشتی نیازمندان هزینه شده و بیش از دو میلیارد و 636 میلیون ریال برای 80 پروژه عمرانی در شهرها و روستاهای استان از قبیل مسجد، حسینیه، خانه عالم، غسالخانه و مرمت و بهسازی معابر و سایر امور هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین با شاره به پیام مقام معظم رهبری ادامه داد: یکی از مسائلی که در این پیام بدان اشاره‌شده موضوع کم‌کاری در امر زکات است به نظر می‌رسد باید علت یا علل این کم‌کاری بررسی شود

وی عنوان کرد: باید مسائل مربوط به این حوزه آسیب‌شناسی شود و نقاط ضعف و قوت احصاء شده و موردبررسی قرار گیرد.

مؤمنی اظهار کرد: بدانیم که اهمیت زکات باید در میان اقشار مختلف تبیین شود تا هر دستگاهی و هر فردی خود را در اجرای این فریضه الهی مسئول بداند همچنین لازم است از ظرفیت‌های مختلف در جامعه برای ترویج فرهنگ زکات استفاده شود همچنین در حوزه زکات انجام کارهای معرفتی لازم است.

وی یادآور شد: مخاطبان پیام مقام معظم رهبری مسئولان اجرایی، مسئولان قانون‌گذاری و مسئولان فرهنگی است که شایسته است رهنمودهای معظم له در سیاست‌گذاری و اجرا موردتوجه قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: