• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2194-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

داستان‌نویس قزوینی:

برگزاری جشنواره‌ها منجر به شناسایی استعدادهای جدید می‌شود

یک نویسنده گفت: از مزایای برگزاری جشنواره‌ها می‌توان به شناسایی استعدادها و چهره‌های جدید در این حوزه اشاره کرد که برای کادرسازی ادبیات خوب است ولی نویسندگان نباید به جشنواره معطوف شوند و در خارج از جشنواره نیز باید به دست قلم شوند.

رضا فضلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
اظهار کرد: فضای ادبی استان قابل‌قبول است و در سال‌های اخیر کتاب‌هایی در حوزه ادبیات داستانی و شعر منتشرشده که ازنظر محتوا و کیفیت مطلوب بوده است.

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین مشکل در حوزه نشر و بازار و کتاب‌خوانی، عدم استقبال مردم و قرار ندادن کتاب در سبد خانوار است و همین موجب کاهش انگیزه نویسندگان برای نگارش کتاب به‌ویژه در حوزه ادبیات داستانی شده است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: حمایت دستگاه‌های فرهنگی تا حد زیادی می‌تواند به بهبود فضای ادبی استان کمک کند و برگزاری جشنواره‌های ادبی نیز به تحقق این امر کمک می‌کند.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کتاب‌های چاپ‌شده در عرصه داستان‌نویسی را خریداری کرده و هدیه دهند که این امر به بهبود این فضا کمک می‌کند.

فضلی تصریح کرد: برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی در مدارس نیز موجب آشنا شدن نسل کودک و نوجوان با فضای مطالعه و کتاب‌خوانی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هر جشنواره ادبی با خود یک شور و هیجانی را به ارمغان می‌آورد و موجب نگارش کتاب‌های جدید در حوزه داستان‌نویسی می‌شود ولی نباید کل فضای ادبی را به جشنواره گره بزنیم.

این نویسنده تشریح کرد: از مزایای برگزاری جشنواره‌ها می‌توان به شناسایی استعدادها و چهره‌های جدید در این حوزه کرد که برای کادرسازی ادبیات خوب است ولی نویسندگان نباید به جشنواره معطوف شوند و در خارج از جشنواره نیز باید به دست قلم شوند تا با ایجاد یک تعادل بین جشنواره و تولید اثر، اتفاقات مطلوبی رخ دهد.

داوری سلیقه‌ای آفت جشنواره‌هاست

وی اظهار کرد: گاهی هنرمندان توانمند در جشنواره‌ها شرکت نمی‌کنند و سطح کیفی آثار جشنواره کاهش پیدا می‌کند و درنهایت آثار ضعیف معرفی می‌شوند که این‌یک آسیب است و افراد برگزیده تصور می‌کنند آثار تولیدشده توسط آن‌ها بسیار مطلوب است و برای ارتقای سطح ادبی آثار خود تلاشی نمی‌کنند.

فضلی گفت: گاهی مشاهده می‌شود در جشنواره‌ها داوری بر اساس سلیقه صورت می‌گیرد که این‌یک ضعف است و بعضاً آثار ضعیف برگزیده می‌شوند که این ازجمله آفات برگزاری جشنواره‌ها است.

وی عنوان کرد: بنده معتقد هستم که بازار کتاب، فضای ادبی را غنا می‌بخشد و اگر هنرجو یا نویسندگان بدانند بازار رقابت بر اساس کیفیت ادبی شکل می‌گیرد در کارگاه‌های ادبی نیز به این مسائل توجه خواهد شد.

این نویسنده افزود: در تولید محتوا بین مخاطب و نویسنده فاصله وجود دارد که این امر گاهی در کارهای سفارشی مشاهده می‌شود به گونه‌ای که مخاطب از اثر لذت نمی‌برد و خواسته‌اش برآورده نمی‌شود.

وی تأکید کرد: در فضای مجازی گاهی آثاری تولید می‌شود که ازلحاظ ادبی سخیف است ولی آثار ادبی فخیم به دست مخاطب نمی‌رسد و مخاطب به دلیل گران بودن کتاب به فضای مجازی اکتفا می‌کند که این امر آسیب‌های خود را در پی دارد.

لزوم شناساندن قهرمانان ملی به مردم

فضلی توضیح داد: ما دو حماسه پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 و 8 سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشتیم که در هر دو حماسه بزرگ همه دست‌به‌دست هم دادند تا این حماسه‌ها شکل گرفت و آمال مردم به تبلور نشست.

وی افزود: در 8 سال جنگ تحمیلی شهدا حماسه‌ آفریدند و وظیفه نویسندگان این است که جوان‌ها را با تاریخ معاصر و شهدا آشنا کنند، در این حوزه قلم بزنند و برای نسل‌های بعد باقی گذارند چراکه در این حوزه کارهای بسیار محدودی صورت گرفته است و باید گام بلندی در این عرصه برداشت.

این نویسنده در پایان متذکر شد: مسئولین فرهنگی باید با برنامه‌ریزی شهدایی که تمثال قهرمان دارند را معرفی کنند تا مردم با این قهرمانان آشنا شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: