• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2694-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

یکی از عوامل فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب»:

سخت‌ترین بخش جلوه‌های ویژه بصری «تنگه ابوقریب» بر عهده تیم قزوین بود

محمد برادران گفت: کار کردن در زمینه جلوه‌های ویژه بصری فیلم‌های جنگی بسیار سخت است؛ اما گروه ما توانست این کار سخت را با تکیه‌بر تکنیک انجام دهد و خوشبختانه سعید ملکان تهیه‌کننده اثر از خروجی کار راضی بودند.

سرپرست قزوینی یکی از تیم‌های جلوه‌های ویژه بصری فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
گفت: از بهمن سال گذشته تصمیم گرفتیم برای اینکه بتوانیم در زمینه جلوه‌های ویژه در سینمای ایران کار کنیم با هزینه خودمان یک سری نمونه کار آماده کنیم که قابل ارائه به کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان سینما باشد.

وی افزود: بر همین اساس وام گرفتیم و با هزینه خودمان تجهیزات و دوربین‌های سینمایی تهیه کردیم؛ تصویرهایی گرفته شد و گروه 7 ماه روی این تصاویر ضبط شده کار کرد.

برادران خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که برای حرفه‌ای شدن باید تجربه به دست آورد ما هم خودمان را در چالش تکنیکی جلوه‌های ویژه قرار دادیم و برای اینکه کاملاً متمرکز باشیم در این 7 ماه هیچ پروژه‌ای نگرفتیم به‌گونه‌ای که گاه امرارمعاش برای دوستان گروه سخت می‌شد.

این هنرمند قزوینی ادامه داد: در حین آماده‌سازی نمونه کار، سعید زرآبادی یکی از دوستان ما و دستیار فیلمبردار پروژه تنگه ابوقریب تماس گرفت و از ما خواست تا نمونه کار خود را برای آقای ملکان تهیه کننده فیلم ببریم؛ پیرو تماس او ما بلافاصله یک کلیپ از کارهایمان را برای آقای ملکان بردیم و ایشان بعد از تماشای کار با رضایت کامل با ما قرارداد بستند و قرار شد در کنار گروه‌های دیگر جلوه‌های ویژه فیلم تنگه ابوقریب کارمان را آغاز کنیم.

وی با اشاره به‌سختی کار در پروژه سینمایی تنگه ابوقریب گفت: به لحاظ جلوه‌های ویژه این فیلم در نوع خود جزء سخت‌ترین فیلم‌های سینمای ایران است، چراکه فیلم جنگی بود و دوربین تکان‌های سنگین داشت اما تیم ما توانست این کار سخت را با تکیه‌بر تکنیک انجام دهد و خوشبختانه آقای ملکان هم از خروجی کار راضی بودند.

برادران دراین‌باره افزود: درواقع سخت‌ترین صحنه‌ها دست ما بود و اگر این صحنه‌ها از فیلم خارج می‌شد دکوپاژ فیلم‌نامه الکن می‌ماند؛ فیلم‌نامه حساس بود و کارگردان خیلی روی این صحنه‌ها حساب کرده بود.

این هنرمند ادامه داد: انفجار، دود و تخریب جزو سخت‌ترین کارهایی است که در کامپیوتر شبیه‌سازی می‌شود به عنوان مثال وقتی یکی از انفجارهای تانک را شبیه‌سازی کردیم؛ فایل آماده شده، یک ترا بایت حجم سیستم کامپیوتر ما را اشغال کرد.

وی تأکید کرد: سعید ملکان یکی از قوی‌ترین تهیه‌کنندگان مؤلف ایران است و با جود اینکه بهرام توکلی کارگردانی قوی است سعید ملکان لحظه‌به‌لحظه با ما همراه بود و همین مدیریت درست وی منجر شد 4 تیم که همگی در کار خود خبره بودند خیلی صمیمی کنار هم کار کنند.

مسئولین برای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و هنری شهرستان‌ها تلاش کنند

برادران با اشاره به مشکل جوانان شهرستانی برای کار کردن در این حوزه گفت: این مشکل در همه شهرستان‌ها وجود دارد؛ جوان‌ها بهترین زمان عمر خود را می‌گذارند و کار یاد می‌گیرند اما بستری برای فعالیت آن‌ها در شهرستان‌ها فراهم نمی‌شود در صورتی که اگر جوانان زمان خود را برای رشته‌ای دیگر می‌گذاشتند شاید نتیجه مطلوبی را می‌گرفتند؛ متأسفانه در عرصه هنر مسئولین فکری برای آینده جوانان نمی‌کنند.

وی افزود: مدیران باید برای آینده هنرمندان جوان برنامه‌ریزی کنند و بستری را فراهم آورند تا استعدادهای شهرستان‌ها شکوفا شود؛ وجود زیرساخت‌ها در شهرستان‌ها باعث می‌شود تهیه‌کنندگان ترغیب شوند تا در مراکز استان‌ها فیلم بسازند؛ این کار برای هنر و اقتصاد شهرستان‌ها هم مطلوب است.

برادران ضمن اشاره به سال‌های ابتدائی فعالیت خودش گفت: در سال 88 کار خود را با تدوین آغاز کردم؛ ما با سیستم خیلی معمولی کار می‌کردیم و امکانات زیادی هم نداشتیم تا اینکه سال 90 استودیو پویاگران را تأسیس و کار خود را با امیر صفت کیا، محسن مهاجری، حسام ساروخانی، مرتضی حکاکیان، رسول شاه‌محمدی، سعید زرآبادی، خانم اکبری و خیلی دیگر از دوستان آغاز کردیم.

این هنرمند در پایان افزود: از سال 89 تاکنون استودیو پویاگران در قزوین فعال است؛ در ادامه کارمان نیز چند استودیوی دیگر راه‌اندازی کردیم و مشغول به کار شدیم اما به دلیل نبود بسترهای لازم در حال مهاجرت به پایتخت و از سرگیری فعالیت‌های خود در تهران هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: