• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3094-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس انجمن سینمای جوان قزوین:

اكران فيلم‌های جشنواره فجر در استان‌ها، در راستای تحقق عدالت فرهنگی است

رئیس سینمای جوان قزوین گفت: اكران فيلم‌های جشنواره فجر در استان‌ها، باعث می‌شود جشنواره‌ای که به لحاظ سینمایی در کشور جایگاه بالایی دارد در استان‌ها تسری پیدا کند و این عدالت فرهنگی برای مخاطبان جدی سینما به‌نوعی در استان‌ها لحاظ شود.

محسن آقالر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: همانطور كه می‌دانيم به‌طورکلی  25 فیلم به دبیرخانه جشنواره فجر ارسال‌شده که در ستاد مرکزی تهران به دو باکس 12 و 13 تایی تقسيم شده و به هر مرکز استان یک باکس برای اكران اختصاص‌یافته است.

وی افزود: برنامه‌ریزهای جشنواره طوری باکس‌ها را طراحی کرده‎اند که آثار فیلم‌سازان مطرح و فیلم‌سازان جوان به‌طور ترکیبی در هر باکس قرار داده‌ شود، با اين تفاسير بنده فیلم‌های در نظر گرفته‌شده برای استان را مثبت ارزیابی می‌کنم.

رئیس سینمای جوان قزوین اظهار کرد: برگزاری جشنواره در استان‌ها اتفاق خوشایندی است؛ بعد از وقفه‌ای که وجود داشت حدود دو سال است که مجدداً اين امكان ايجاد شده است، این امر باعث می‌شود جشنواره‌ای که به لحاظ سینمایی در کشور جایگاه بالایی دارد در استان‌ها تسری پیدا کند و این عدالت فرهنگی برای مخاطبان جدی سینما به‌نوعی در استان‌ها لحاظ شود.

آقالر خاطرنشان کرد: فیلم‌های سینمایی به سمت استانداردسازی حرکت می‌کنند، شاید این فیلم‌ها باسلیقه من منطبق نباشد اما از استاندارد بالایی برخوردار است، فضای فنی فیلم‌ها و رفتن به سمت کارهایی که دارای ساختار حرفه‌ای اعم از فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و بازیگری است؛ سينمای ما را به استاندارد قابل قبولی می‌رساند.

وی افزود: این فيلم‌های استاندارد قابل‌عرضه به سراسر دنیا است؛ ما چند سال پیش حتی نمی‌توانستیم راجع به این استانداردها به قوت صحبت کنیم، اما در چند سال اخير اين اتفاق افتاده است.

سينمای جوان مجموعه‌ای پویا است و هویت خاص خودش را دارد

رئیس سینمای جوان قزوین با اشاره به فعالیت‌های انجمن سینمای جوان قزوین تصریح کرد: این انجمن سال 1364 تأسيس ‌شده و با توجه به ساختاری که از طریق ستاد مرکزی در تهران هدایت‌شده؛ جزو انجمن فعال كشور بوده است.

وی با شاره به ورود انجمن سينمای جوان به بحث آموزش، تولید و عکاسی افزود: تعداد زیادی از فعالان فرهنگی و هنری استان جزو هنرجوهای این مجموعه بوده‌اند، انجمن سینمای جوان یک برند است که تا كنون توانسته هویت و اعتبار خود را حفظ کند.

 آقالر بیان کرد: این روند همچنان ادامه دارد، البته بودجه‌های فرهنگی كم شده و فعاليت انجمن محدود شده است؛ چراكه هنر سینما حتی در قالب ساخت یک فیلم کوتاه هنری پرهزينه است و رابطه مستقیمی با بودجه‌ها دارد، هربار بودجه فرهنگی برای سينما در نظر گرفته شده است شاهد اتفاقات مهمی بوده‌ايم.

وی افزود: در حال حاضر دوره یک‌ساله فیلم‌سازی را به‌طور مرتب برگزار می‌کنیم این افراد فیلم‌سازان نسل آینده ما هستند، برگزاری کلاس عکاسی و تصویربرداری، برگزاری کارگاه نقد فیلم، برگزاری کارگاه داستان‌نویسی از دیگر برنامه‌های این انجمن است.

آقالر اظهار كرد: ما درگذشته به فيلمسازانمان کمک‌های مالی می‌دادیم ولی الان در حد پشتیبانی و تأمین تجهیزات و گرفتن مجوزها فعالیت می‌کنیم، با اين حال انجمن سینمای جوان قزوین بیش از 10 حضور در جشنواره‌های بین‌المللی در سال 96 را تجربه کرد است.

رئیس انجمن سینمای جوان قزوین یادآور شد: این امر نشان می‌دهد مجموعه پویا است و هویت خاص خودش را دارد و قائل به فرد نیست، مجموعه‌ای است که یک خانواده را تشکیل داده است.

وی با اشاره به پروژه‌های شاخص انجمن سینمای جوان قزوین، خاطرنشان کرد: فیلم «مردی که اینجا نبود» اثر عطا مجابی هم‌زمان در دو جشنواره بین‌المللی حضور دارد و جوایز مختلفی کسب کرده است، «خروس‌ها» اثر آقای جلالیان فیلم دیگری است که در جشنواره‌های مختلف درخشیده است و در جشنواره کرمانشاه جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: