• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11690-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین اعلام کرد:

وجود 42000 واحد مسکونی خالی در استان

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در مکاتبه با رئیس شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به وظیفه خطیر و ارزنده شورا در احقاق و پاسداشت حقوق شهروندی عنوان کرد: قزوین بر اساس طرح مصوب، افق پیش‌بینی‌شده، سرانه سطح مسکونی و واحدهای خالی، کمبود شدید سرانه کاربری‌های خدماتی و بارگذاری‌های بیش از ظرفیت، ضرورتی برای توسعه محدوده‌ای و افزایش تراکم ساختمانی نداشته و نیازمند بهبود کیفیت زندگی شهری است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، مسعود حق لطفی در این مکاتبه با اشاره به مباحث مطروحه در صحن شورای اسلامی شهر قزوین مبنی بر سخت‌گیری در اجرای ضوابط و مقررات مصوب شهرسازی و بازتاب آن در جراید رسمی استان اظهار کرد: رشد سریع و توسعه کالبدی شهرها موجب بروز بحران‌های مختلف در زندگی شهری نظیر کاهش سطح کاربری خدماتی، مسائل ترافیکی، مشکلات محیطی و نزول کیفیت محیط سکونتی شده است.

وی اضافه کرد: پدید آمدن این دست مشکلات منجر به تغییر رویکرد در کمیسیون ماده 5 و قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به‌منظور کیفیت‌بخشی به زندگی شهروندان در عین توجه به مسائل کمی در راستای تحقق توسعه پایدار شده است.

دبیر کمیسیون ماده 5 اضافه کرد: قوانین و مقررات ساخت‌وساز و ضوابط شهرسازی و معماری از مهم‌ترین نقاط ارتباط بین مدیریت شهری و شهروندان بوده و انجام تخلفات ساختمانی و بی‌توجهی به طرح‌ها و معیارهای شهرسازی و معماری ضمن تضییع حقوق شهروندی، منجر به از بین رفتن هویت شهری، تنزل کیفیت زندگی شهری، تنزل سیما و منظر شهری، کاهش کیفیت شاخصه‌های زیست‌محیطی و از همه مهم‌تر سبب از بین رفتن آرامش و سرزندگی در جامعه خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین ادامه داد: این تخطی‌ها با اندک جریمه‌های ریالی کسب مجوز کرده و با خسارت‌های جبران‌ناپذیر و ماندگاری که بر پیکر شهرها وارد می‌کند، موجب به دست آوردن سودهای کلان برخی مالکان و سازندگان سودجو و منفعت‌طلب خواهد شد.

حق لطفی با اشاره به تلاش دبیرخانه کمیسیون ماده 5 برای شناسایی نیازهای منطقی شهر و شهروندان و به‌کارگیری قوانین و آیین‌نامه‌ها جهت پیشگیری ازاین‌دست تخلفات، عنوان کرد: متأسفانه همچنان مالکان و سودجویانِ امر ساخت‌وساز پا را فراتر نهاده و تخلفات گسترده‌تری را انجام می‌دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در بخش دیگری از مکاتبه خود با اشاره به نتایج بررسی و مطالعات صورت گرفته در طرح جامع و تفصیلی شهر قزوین اظهار کرد: شهر قزوین بر اساس سطح مسکونی کل شهر و ضریب عرصه به ازای واحد مسکونی، ظرفیت پذیرش جمعیت 650 هزار نفر در محدوده مصوب و در افق طرح پیش‌بینی‌شده را دارا است.

وی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر 42 هزار واحد مسکونی خالی در سطح استان و 3 هزار و 400 واحد مسکونی خالی در شهر قزوین وجود دارد که با توجه به کاهش شدید سرانه‌های هفت‌گانه خدماتی و ظرفیت پذیری پیش‌بینی‌شده در طرح مصوب، ضرورتی بر توسعه محدوده‌ای و افزایش تراکم ساختمانی در شهر وجود ندارد.

حق لطفی تأکید کرد: طرح مباحث این‌چنینی عملاً منتج به اشاعه بی‌قانونی، قانون‌گریزی و تضییع حقوق شهر و شهروندی خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: امید است به توجه به نکات گفته‌شده و با نگاه به وظیفه خطیر و ارزنده شورا در احقاق و پاسداشت حقوق شهروندی مراتب به نحو مقتضی در شورا مطرح و مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: