• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11790-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گزارش

به بهانه برگزاری جشنواره فیلم فجر؛

اکران جشنواره‌ای، درمان کوتاه‌مدت درد سینما

رفتن به سینما دغدغه همیشگی مردم برای تفریح و فرهنگ‌سازی بوده است، دغدغه‌ای که این روزها به بهانه گران بودن هزینه‌ها به حاشیه رفته و اغلب مردم سینما را در آخرین رتبه لیست اولویت‌های فرهنگی خود قرار می‌دهند، گرچه در میان افرادی که هنوز برای سینما اولویت قائل هستند هم دو تفاوت نیت تفریح و وقت‌گذرانی و دریافت فرهنگی وجود دارد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، این روزها با برگزاری جشنواره فیلم فجر صندلی سینماها پر از مخاطبانی می‌شود که گاه در طول سال کمتر به سراغ سینما می‌روند، مخاطبانی که به دنبال فیلم‌های متناسب با فرهنگ جامعه هستند.
 
علی کلجه‌ای فعال سینمایی با اشاره به اینکه سینما هنر هفتم است، می‌گوید: سینما نسبت به هنرهای دیگر هنر کامل‌تری است و قطعاً دغدغه سرگرمی و فرهنگی طیفی از جامعه است؛ آن‌ها به‌واسطه تصویر تجربه مشترک شادی‌ها و غم‌ها را به همراه مردم، رو به روی پرده سینما لمس می‌کنند.
 
وی ادامه می‌دهد: سینما دغدغه‌ای است که در میان مردم ایران از بین نرفته و همچنان هنر و تفریح مردم محسوب می‌شود؛ حضور مردم در سالن‌های سینما برای تماشای فیلم گواه این مدعا است. مردم شهرستان‌ها برای دیدن فیلم در سالن‌های سینما حضور پیدا می‌کنند؛ فیلم می‌بینند و هر یک به‌اندازه بضاعت‌ها و اطلاعاتی که از سینما دارند منتقد هم می‌شوند و درباره فیلم نظر می‌دهند.
 
سینما در قزوین بیش از 100 سال قدمت دارد

به گزارش ایسنا، شهر  قزوین  به علت داشتن سینمای تابستانه در  گراندهتل  و نیز داشتن مهمانخانه سلطنتی از نخستین شهرهای  ایران  است که فیلم در آن اکران شده، بر اساس گفته تاریخ شناسان سال ۱۳۰۷ نخستین باری بود که در قزوین فیلم به نمایش درآمد و در سال ۱۳۱۰ اولین سالن سینما در قزوین در کنار گراند هتل به نام سینما تابستانه ایران ساخته شده است.

محمدحسن سلیمانی در خصوص تاریخچه سینما در قزوین می‌گوید: در تاریخ هفتم اردیبهشت سال 1307 در مقابل موزه چهلستون قزوین که در آن زمان باغ ملی نام داشت فیلمی برای عموم اکران شد و حدود 5 تا 7 هزار نفر به تماشای آن نشستند.

وی اظهار می‌کند: اواخر شهریور سال 1307 سینما سیار به قزوین وارد شد و فیلمی درباره تولید کاغذ در خیابان سپه به نمایش گذاشته شد و مدتی بعد در هتل پاریس که همان مهمانخانه ایران خیابان سپه امروزی است نخستین سالن با عنوان سینما مایاک با ظرفیت 50 نفر ساخته شد، همچنین نخستین سینمای رسمی قزوین با عنوان سینما شاهپور در سال 1311 به بهره‌برداری رسید که تا اواخر سال 1356 مشغول فعالیت بود ولی در همان زمان با یک آتش‌سوزی مشکوک به فعالیت خود پایان داد.

این قزوین پژوه بیان می‌کند: دومین سینمای قزوین با عنوان سینما باربد (هتل نوفل‌لوشاتو کنونی) در سال 1338، سومین سینما در سال 1339 به‌عنوان سینما ارشاد (سینما مهتاب کنونی)،‌ سینما خیام نیز چهارمین سینمای قزوین قبل از انقلاب اسلامی بود که در سال 1357 به کار خود پایان داد و آخرین سینمایی که قبل از انقلاب تأسیس شد سینما آریا (سینما ملت کنونی) نام داشت.
 
سینمای خانگی جایگزین سینماهای کنونی

این روزها برخلاف گذشته که برای دیدن فیلم‌های سینمایی از شبکه‌های خانگی باید ماه‌ها انتظار می‌کشیدی فیلم‌های سینمایی روی پرده به‌سرعت وارد شبکه‌های خانگی می‌شوند و مخاطبان خود را پیدا می کنند، سینمای خانگی درواقع به‌نوعی جایگزین رفتن به سینماها شده است؛ شاید یکی از اصلی‌ترین علل آن کمتر بودن هزینه است.

سلیمانی ضمن اشاره به ورود تکنولوژی سینمای خانگی به ایران اظهار می‌کند: در سال‌هایی که جمعیت قزوین 50 الی 70 هزار نفر بود 5 سینما در شهر وجود داشت و مردم می‌توانستند از خدمات آن‌ها استفاده کنند، اما متأسفانه در حال حاضر تنها 2 سینما در قزوین فعال است و بعضاً همین تکنولوژی‌های جدید سینمای خانگی مردم را از حضور و تماشای فیلم در سالن سینما بازداشته است.

علی کلجه‌ای نیز تصریح می‌کند: در گذشته تنها تفریح، سرگرمی و ارتباط مردم با هنر سینما خود سینما بود، اما در حال حاضر وسایل ارتباط مردمی از قبیل تلگرام، اینستاگرام، یوتویوب و آپارات وجود دارد که بانک تصویری بالایی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد به همین دلیل عرصه سینما با رکود مواجه شده است.
 
سینما گران شده است

کلجه‌ای با اشاره به هزینه‌های سینما یادآور شد: در گذشته مردم فیلم را می‌توانستد فقط در سینما ببیند اما امروزه دسترسی به فیلم ساده و سهل شده است و از طرفی هزینه‌های تماشای فیلم در سینما افزایش یافته است.

وی می‌گوید: یک خانواده 4 نفره را در نظر بگیرید؛ اگر 4 بلیط 10 هزار تومانی بگیرند هزینه بلیط 40 تا 80 هزار تومان می‌شود حال تصور کنید که شام هم بیرون از منزل میل کنند و هزینه بنزین را در نظر بگیریم تماشای یک فیلم حدود 150 هزار تومان هزینه دارد.

این هنرمند می‌گوید: حال اینکه اگر فیلم را به‌صورت دی‌وی‌دی تهیه و در منزل تماشا کنند هزینه آن زیر 10 هزار تومان می‌شود که با توجه به وضع اقتصادی موجود در جامعه مردم ترجیح می‌دهند فیلم را از سینمای خانگی تماشا کنند.

وی تأکید می‌کند: 2 سال پیش در روز ملی سینما که رفتن به سینما رایگان بود در یک روز 500 مخاطب از اطراف قزوین به سینما آمدند، این نشان‌دهنده مشکل اقتصادی است که درواقع یکی از دلایلی که مردم ایران کمتر سینما می‌روند همین مشکلات اقتصادی است.
 
رکود سینما در جشنواره‌ها به رکورد تبدیل می‌شود

تجربه اکران فیلم‌های جشنواره در قزوین نشان می‌دهد مردم از اکران فیلم‌ها و دیدن آن‌ها استقبال می‌کنند. البته علل مختلفی می‌تواند داشته باشد، نخست آنکه نشان می‌دهد سینما هنوز دغدغه مهمی از بخشی از مردم است، دوم آنکه می‌توان اینطور تحلیل کرد که اکران جشنواره باعث می‌شود بخشی از علاقه‌مندان سینما برای آنکه در جریان بزرگترین رویداد سینمایی کشور قرار بگیرند از اکران‌ها استقبال می‌کنند، سوم آنکه نفس جشنواره و حواشی خبری آن و شبکه‌های اجتماعی برای دیدن فیلم‌ها در مخاطبان ایجاد انگیره می‌کنند و موارد دیگری که می‌توان آن‌ها را در یک گزارش جدا نیز مورد بررسی قرار داد.

کلجه‌ای عقیده دارد: علی‌رغم اینکه اغلب مخاطبان سینمایی از شبکه‌های خانگی استفاده می‌کنند بااین‌حال در جشنواره‌های مختلف شاهد پرشدن صندلی‌های سینما هستیم، سینماهایی که در روزهای معمول و سانس‌های خلوت پذیرای تعداد اندکی مخاطب هستند؛ در این برهه زمانی مالامال از مخاطبین می‌شود به‌طوری‌که علاوه بر صندلی‌ها حتی سالن‌های انتظار مملو از جمعیت است.

 وی در این مورد تأکید می‌کند: در زمان‌های برگزاری جشنواره فیلم فجر سالن‌ها از مخاطبان پر می‌شود، این نشان می‌دهد که سینما هنوز جزئی از دغدغه‌های اصلی بخشی از جامعه است.

فرهنگ‌سازی نقش مهم سینماست

کلجه‌ای با اشاره به فیلم «ناصرالدین‌شاه آکتور سینما» می‌گوید: در این فیلم ناصرالدین‌شاه دستور قتل یک عکاس را می‌دهد که امیرکبیر از آن جلوگیری می‌کند و در بخشی از سخنانش می‌گوید که «سینما توگراف آدم تربیت می‌کند» این جمله نشان‌دهنده اهمیت سینما است.

وی تصریح می‌کند: تأثیر سینما بر افراد غیرمستقیم است به‌طوری‌که وقتی فیلم را می‌بینند در ناخودآگاه آن‌ها اتفاقی می‌افتد و بدون اغراق باعث تلنگری در مخاطب شده و نگاه او را عوض می‌کند که این امر در زمینه‌های مختلف ازجمله اعتیاد و خانواده اتفاق می‌افتد.

کلجه‌ای با اشاره به وضعیت سینما در قزوین می‌گوید: امروزه فیلم‌های سینمایی هم‌زمان با تهران در قزوین به نمایش درمی‌آید، همچنین تهیه‌کنندگان با سینما داران قزوین تماس می‌گیرند و می‌خواهند حمایتشان کنند به خاطر اینکه سینمای قزوین پرمخاطب است.

به گزارش ایسنا، همان‌طور که ذکر شد سینما بدون اغراق در فرهنگ هر کشوری تأثیر بسیاری دارد و به‌راحتی می‌تواند افراد را تحت تأثیر قرار دهد، تأثیری که سینما بر اذهان مخاطبان می‌گذارد به‌اندازه چند سال کار فرهنگی است، بنابراین از مسئولین انتظار می‌رود که زمینه کاهش هزینه رفتن به سینما را مهیا کنند.

گزارش از آرزو یارکه سلخوری، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: