• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11990-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان قزوین:

افزایش 25 برابری ظرفیت شبکه انتقال در قزوین از ابتدای دولت یازدهم

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان قزوین گفت: در اوایل دولت یازدهم ظرفیت شبکه انتقال ما ۲۰.۲۵ گیگ بود که در حال حاضر به ۲۵۰ گیگ رسیده است و با بهره‌برداری از پروژه تدبیر ب ۲۲۵ گیگ نیز به این میزان اضافه می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حسین قلی پور در نشست خبری که عصر امروز برگزار شد، تصریح کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت تنها متولی شبکه‌های مادر مخابراتی کشور است که تمام ارتباطات از قبیل صوت، تصویر، دیتا، ارتباط نظامی، و هواپیمایی از بستر شرکت ارتباطات زیرساخت تأمین می‌شود.

وی افزود: در کشور شبکه گسترده‌ای داریم که ارتباطات را در استان به اپراتورهایی از قبیل مخابرات، همراه اول و ایرانسل، و شرکت‌های ارائه‌دهنده پهنای باند تحویل می‌دهیم، یکی دیگر از رسالت‌های ارتباطات زیرساخت ترانزیت بین‌الملل است.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان قزوین اظهار کرد: در استان قزوین به‌وسیله کابل فیبر نوری به ۵ استان هم‌جوار متصل هستیم، ارتباط ما با استان گیلان به‌وسیله ۳ کابل، استان زنجان به‌وسیله 3 کابل، استان‌های همدان و مرکزی به‌وسیله یک کابل و استان البرز ۴ کابل برقرار می‌شود.

وی تأکید کرد: ابتدای دولت دوازدهم ۶۷۰ کیلومتر فیبر نوری در استان داشتیم که با اجرای یک پروژه جدید فیبر نوری از مسیر قزوین تا تاکستان و از تاکستان به سمت زنجان که در سال جاری به بهره‌برداری رسید، این میزان افزایش پیدا کرد، میزان فیبر نوری تا مرز استان که در سال جاری به بهره‌برداری رسید 83 کیلومتر است.

قلی پور تصریح کرد: بین قزوین - تاکستان تپه و تاکستان شهر 57 کیلومتر با مبلغ ۳۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و از تاکستان تپه تا مرز استان 25 کیلومتر است؛ این پروژه باعث افزایش ظرفیت بستر ارتباطی می‌شود که درنتیجه آن پهنای باند بیشتری ارائه می‌شود.

وی افزود: شبکه انتقال در داخل استان در حال حاضر ۲۵۱ گیک ظرفیت دارد که پروژه «تدبیر ب» اجرا شده است و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد که به‌واسطه آن ۲۲۵ گیگ به ظرفیت انتقال استان اضافه می‌شود، همچنین ظرفیت اختصاص داده‌شده دیتا داخل استان ۵۱ گیگ است که در حال حاضر تنها 16.51 گیگ آن را اپراتورها مصرف می‌کنند و ظرفیت خوبی داریم.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان قزوین یادآور شد: ظرفیت سوییچ بین‌شهری استان نیز 46 هزار پورت است که از این میزان ۱۰ هزار پورت در مکالمات تلفنی بین‌شهری استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: شبکه ما ضریب ایمنی و اطمینان بالایی دارد که اگر مسیری را قطع ارتباط داشته باشیم، مسیرهای ما بسته به نوع مشترکین از مسیر دیگری برقرار می‌شود.

قلی پور بابیان اینکه تجهیزات ما در حوزه انتقال و دیتا به‌روز است، تأکید کرد: آخرین پروژه ما تدبیر ب بوده است که از به‌روزترین تکنولوژی‌ها استفاده شده است، تمام استان‌ها زیرساخت‌های ارتباطی را دارند اما قزوین شاخصی دارد که شاهراه ارتباطی است چراکه نزدیک به تهران بوده و مسیر گذر ارتباطات سایر استان‌ها است.

وی افزود: در اوایل دولت یازدهم، شبکه فیبر نوری در داخل استان قزوین 595 کیلومتر بوده است که الآن تا مرز استان 753 کیلومتر شده است، همچنین ظرفیت شبکه انتقال ما ۲۰.۲۵ گیگ بود که ۲۵۰ به گیگ رسیده است که با بهره‌برداری از پروژه تدبیر ۲۲۵ گیگ دیگر اضافه می‌شود، همچنین میزان دیتا 2 گیگ بود که به 51 گیگ افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل ارتباطات زیرساخت استان قزوین با اشاره به حوادث در کمین فیبر نوری اظهار کرد: با توجه به اینکه فعالیت ما در زمینه فیبر نوری است صاعقه بر آن تأثیری ندارد اما سیل می‌تواند آسیب بزند که تاکنون قطع ارتباط زیرساختی نداشتیم، حفارها بیشتر از سیل و زلزله ضربه می‌زنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر وضعیت بهتر شده است و برای کارهایی از قبیل گاز کشی باید از ما هم مجوز و استعلام بگیرند و همکاری خوبی توسط راه و شهرسازی، اداره گاز و شهرداری صورت گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: