• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-12990-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حجت‌الاسلام فرج‌الله هدایت‌نیا:

جامعه زنان نیازمند الگوی سوم است

استاد شجره طیبه صالحین جامعه زنان گفت: زنان برای اینکه در خانواده و جامعه موفق باشند نیازمند یک الگوی سوم هستند که نه غالباً شرقی نه غالباً غربی باشد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حجت‌الاسلام فرج‌الله هدایت‌نیا همایش زن، انقلاب اسلامی، هویت بازیافته که پیش از ظهر امروز در محل سالن اجتماعات شهید امامی استانداری برگزار شد، با اشاره به کتاب الگوی سوم زنان تصریح کرد: نام این کتاب برگرفته از پیام مقام معظم رهبری به کنگره ۷ ملی هزار شهید کشور گرفته‌شده است، الگوی سوم الگویی متفاوت از الگوی زن غالباً شرقی و زن غالباً غربی است.

وی افزود: بدون بزرگنمایی می‌توان ادعا کرد افرادی که بتوانند به‌صورت مصداقی الگوی سوم باشند تعداد کمی هستند، معلمان نخست الگوی سوم حضرت فاطمه (س)، حضرت زینب و زنان شهیده هستند؛ راه بلندی در پیش داریم که بتوانیم این مصادیق را در کشور پیدا کنیم.

نویسنده کتاب الگوی سوم یادآور شد: در حال حاضر الگوی سوم در جامعه وجود دارد ولی کمتر از حد انتظار است؛ در این کتاب سه الگوی خانه‌نشینی، خانواده گریزی و خانواده گرایی موردبررسی قرار داده‌شده است.

وی تصریح کرد: در الگوی خانه‌نشینی زن در حاشیه است و در گفتمان دینی ما از گذشته وجود داشته است و اگر خلاف آن را مطرح کنیم مطمئناً برخوردهای زیادی با این موضوع می‌شود، در این الگو زن باید در خانه باشد و از حضور اجتماعی آن جلوگیری می‌شود.

هدایت نیا خاطرنشان کرد: الگوی خانواده گرایی در مقابل فردگرایی قرار دارد و دغدغه اصلی زن و مرد گرم کردن محفل خانواده است که این موضوع مانع فعالیت اجتماعی زنان نیست، این الگو در برابر الگوی خانه‌نشینی قرار دارد.

وی افزود: گفتمان دینی ما عمدتاً بر الگوی خانه‌نشینی تأکید دارد، به گفته شهید مطهری زن در تعریف غالباً شرقی،  شی‌ء گران‌بهای بدون اراده و نقش است که در جامعه تأثیرگذاری ندارد، زن در تعریف غالباً غربی کالایی است که جنسیتش بر انسانیت غلبه کرده است و شخصی بی‌بهای دارای نقش است، اما شخص گران‌بهای دارای نقش نمونه‌ای از زنان مسلمان است.

نویسنده کتاب الگوی سوم یادآور شد: خانه‌نشینی زنان پیامدهای مختلفی دارد که ازجمله آن می‌توان به مردانه شدن اداره امور زنان، تضییع استعدادهای زنان، استضعاف فکری زنان، تأثیرپذیری از رسانه‌های نوین، تأثیرپذیری از اندیشه‌ها فمینیستی و تنگناهای روحی برای زنان اشاره کرد.

وی بیان کرد: خانه‌نشینی با خانه‌داری فرق دارد، در الگوی خانه‌نشینی زنان به‌جز موارد ضرورت نباید از خانه بیرون بیایند اما در خانه‌داری هم کارهای خانه را انجام می‌دهد هم در جامعه حضور پیدا می‌کند؛ نظریه خانه‌نشینی بستر رشد فمینیست افراطی است.

هدایت نیا تأکید کرد: امروز زنان تحصیل‌کرده و دانش‌آموخته هستند که در جامعه حضور دارند، اگر حرف از خانه‌نشینی بزنیم در جامعه کنونی ممکن نیست، سرگردانی زن امروز تحیر بر سر خانه‌نشینی و خانه گریزی و خانواده گریزی است.

وی تصریح کرد: الگویی وجود دارد که باید از آن دفاع شود، قوانین تصویب‌شده در اجرا معطل شده است؛ مشکل ما تقابل دو گفتمان فمینیستی و اسلام نیست بلکه دو نگاه اسلام است که یکی بر خانه‌نشینی و یکی بر حضور اجتماعی زنان اشاره دارد.

استاد شجره طیبه صالحین جامعه زنان خاطرنشان کرد: نسل جوان ما امروز سرگردان هستند و نمی‌دانند خانه‌نشینی و خانواده گریزی را انتخاب کنند، این در حالی است که ما به یک الگوی دیگری نیاز داریم؛ در اسلام روایتی در خصوص کمالی عقلی زنان و مشورت با زنان داریم درحالی‌که برخی می‌گویند اسلام زنان را درزمینهٔ عقلی ناقص می‌دانند.

وی افزود: در جامعه ایرانی باید الگویی داشته باشیم که خانواده محفل گرمی باشد وزنان هم در خانواده هم در جامعه حضور فعالی داشته باشند، در حال حاضر طبق آمار 11 میلیون و 240 هزار جوان ایرانی بالای 18 سال مجرد هستند که اگر از سن 30 سال بالاتر برویم یک‌میلیون و 300 هزار نفر به این میزان اضافه می‌شود که در این رنج سنی به از ای هر 3 خانم 1 آقا وجود دارد.

هدایت نیا خاطرنشان کرد: در سن بالای 50 سال نیز 152 هزار نفر مجرد قطعی داریم که میزان خانم‌ها بیشتر از آقایان است، ازدواج اولویت چهارم جوانان شده است به‌طوری‌که از در فاصله بین سال 93 تا 94 آمار ازدواج در کشور با 40 هزار کاهش روبه‌رو بوده است و شتاب طلاق متوقف‌شده است.

وی افزود: در مرکز کشور از هر 5/2 ازدواج یک طلاق رخ می‌دهد که این آمار در استان قزوین از 7/3 ازدواج یک طلاق رخ می‌دهد، بهترین آمار برای سیستان و بلوچستان است که از 16 ازدواج یک طلاق است که این آمار تا بهمن 95 است.

استاد شجره طیبه صالحین جامعه زنان یادآور شد: ما نیاز به الگوی سوم داریم که باید خانواده گرا باشد، شتاب در همسرگزینی، همسرداری، فرزند آوری و فرزند پروری را شامل شود که طی آن باید بستر ازدواج فراهم شود و شرایط به‌گونه‌ای باشد که خانواده بیشتر درکنار هم قرار بگیرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: