• دوشنبه ۳۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-4394-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

نويسنده سريال «رنج پنهان» تأکید کرد:

نقش مهم نویسندگان در ثبت وقایع تاریخی و هویت بخشی به قزوين

نويسنده سريال «رنج پنهان» با اشاره به اهمیت نویسندگی، تصریح کرد: نویسنده‌ها نقش مهمی در ثبت و بیان وقایع تاریخی هر سرزمین دارند باید توجه داشت که اگر در دوران گذشته، نویسنده‌ها نبودند و وقایع تاریخی را چه به‌عنوان پژوهش تاریخی و چه روایت داستانی و اشعار نغز حفظ نمی‌کردند، تمدن بشر در حال در جا زدن بود و عقب‌افتاده می‌ماند.

حمیدرضا سبحانی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، گفت: اگر بخواهیم فرهنگ و ادب سرزمین قزوین را بررسی کنیم، می‌بینیم که بسیار از نویسندگان شاخص و هنرمندان کشور اصالتی قزوینی دارند و در سطح کشور موفق و نام‌آشنا هستند اما نبود جریان‌های ادبی سازمان‌یافته و پیشرو در این استان همچنان به چشم می‌آید که باید به شکل جدی بررسی و ریشه‌یابی شود.

سبحانی نژاد بیان کرد: در حال حاضر نویسندگان استان نمی‌توانند از طریق نوشتن هزینه‌های جاری زندگی‌شان را تأمین کنند بنابراین ناگزیرند به مشاغل دیگری بپردازند و این قضیه موجب می‌شود تا زمان کافی برای خلق آثار ادبی ماندگار نداشته باشند و حتی مطالعات معمولِ لازمه تحرک ادبی آنان نیز تا حدود زیادی محدود می‌شود.

این نویسنده با اشاره به جشنواره‌های برگزارشده در سطح استان یادآور شد: ضمن احترام به مسئولین فرهنگی و اعتراف به حسن نیت و بزرگواری اکثر این عزیزان، اما برگزاری معدود جشنواره‌های ادبی با جوایز مادی بسیار اندک نمی‌تواند موجب انگیزه‌دهی به نویسندگان و افزایش علاقه‌مندان و کشف استعدادهای جدید در این عرصه بشود و البته این‌یک مشکل کشوری است.

وی تأکید کرد: یک داستان‌نویس خوب که حتماً باید سرمایه انسانی ارزشمند استان به‌حساب بیاید، به‌قاعده درست در طول سال مطالعات ویژه‌ای را انجام می‌دهد و با توجه به نیازهای ناخودآگاه اجتماعی داستان می‌نویسد. چنین نویسنده‌ای اگر در جشنواره بدرخشد و مقام اول را به دست بیاورد در خوش‌بینانه‌ترین حالت جایزه‌ای که دریافت می‌کند معادل حق‌الزحمه حدود 20 روز یک کارگر ساده است! این مشکل ریشه‌دار را می‌توان یک فاجعه فرهنگی دانست و جوایز جشنواره‌های فرهنگی و هنری باید به‌مراتب بیش از این‌ها باشد.

سبحانی نژاد بیان کرد: یکی دیگر از مشخصات داستان‌نویسی قزوین که در نوع خود مشکل بزرگی است، عدم حضور آقایان نویسنده در کلاس‌های نویسندگی است، جمعیت غالب این کلاس‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند زیرا دغدغه‌های مالی خانم‌ها کمتر است، بنابراین آقایان که باید خرج خانواده را به عهده بگیرند و برای  آن‌ها دورنمای مناسبی در نویسندگی برای داشتن حقوق و مزایای مناسب وجود ندارد، چه‌بسا با توجه به داشتن دغدغه و استعداد نویسندگی، به این هنر گرایش پیدا نمی‌کنند.

نویسنده سریال «رنج پنهان» که این روزها از شبکه اول سیما پخش می‌شود، افزود: امروز هنرمندان و اهل‌قلم درزمینه بیمه و ابتدائی‌ترین مسائل معیشتی مشکل‌دارند و موردحمایت قرار نمی‌گیرند، شاید اکنون بودونبود نویسنده در جامعه چندان فرقی نداشته باشد ولی در بازه زمانی میان‌مدت و طولانی وجود نویسندگان و پژوهشگران برای توسعه همه‌جانبه هر منطقه نیاز بسیار حیاتی و تأثیرگذاری هست و خواهد بود.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: نویسنده‌های استان می‌توانند نقش مهمی در شناسایی و هویت‌مندی تاریخ قزوین داشته باشند، اگر نویسنده‌ها نبودند تمدن بشری دچار تکرار و عقب‌ماندگی می‌شد و شاید بتوان به‌صراحت بیان کرد که یکی از مهم‌ترین وظایف نویسنده در جامعه، هویت بخشی و ایجاد شناسنامه‌ای تاریخی، اجتماعی و حتی سیاسی برای محل زندگی‌اش است.

وی تأکید کرد: نویسنده‌ها باید به بازتاب حال و هوای جامعه بپردازند و به‌ویژه طی شناخت نسبت به تاریخ منطقه محل سکونتشان، دغدغه‌های بومی را به شکلی انسانی، جذاب و فراگیر مطرح کنند.

سبحانی نژاد بیان کرد: کاش مسئولان برگزاری جشنواره‌ها انگیزه نویسندگان را با جوایز ارزنده‌تر مادی و معنوی ارتقا دهند تا شرایط برای پرورش نویسندگان حرفه‌ای فراهم شود یعنی نویسندگانی که زندگی‌شان از راه نوشتن و پژوهش تأمین شود. همان‌طور که کارمند و کارگر حقوق‌بگیر وجود دارند باید سازوکاری فراهم شود تا نویسندگان و هنرمندان نیز بتوانند برای خلق آثار ماندگار و قابل‌توجه وقت کافی بگذارند و حق‌الزحمه عادلانه‌ای دریافت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: