• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-4494-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

یک نويسنده:

بسترهای لازم برای ارتقای سطح کمی و کیفی هنر و ادب استان قزوین فراهم شود

یک نويسنده با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و ادبی استان قزوین، تأکید کرد: متأسفانه یک جریان هنری و فرهنگی پرتحرک، دائمی و جوشنده در استان نداریم و افراد شناخته‌شده اندک هستند.

حمیدرضا سبحانی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، تصریح کرد: قزوین در حوزه فرهنگ و ادب جایگاه رفیعی دارد و یکی از معدود شهرهایی به شمار می‌آید که درگذشته مرتبط با سبک زندگی و فرهیختگی در رفتار و گفتار مردمان، الگوی سایر شهرهای کشور بوده است.

وی افزود: همواره قزوین در زمینه‌هایی چون معارف دینی، خوشنویسی، شعر، نقاشی مرکز اشاعه فرهنگ و هنر محسوب می‌شد، دوران صفویه و قاجاریه نیز مدارس علمیه خوبی در قزوین فعالیت داشتند؛ به‌ویژه در زمان قاجار به‌رغم مصیبت‌های دامن‌گیر کشور چون قحطی و بیماری‌های واگیر، اقتصاد قزوین به‌واسطه باغات پرثمر و کشاورزی همچنین بازرگانی از شرایط بهتری برخوردار بود.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به قزوین در دوران پهلوی تصریح کرد: در آن دوران در حق قزوین ظلم شد، به‌عنوان‌مثال برای اینکه آثار دوران قاجار را از بین ببرند بسیاری از بناهای تاریخی و اصیل مربوط به قاجاریه را تخریب کردند به‌موازات این تحرکات ویرانگر، خواه‌ناخواه در قزوین با رخوت فرهنگی هم روبه‌رو شدیم.

این نویسنده یادآور شد: نزدیک بودن به پایتخت می‌تواند یک فرصت استثنایی در بخش ادب و فرهنگ استان باشد، زیرا می‌توان سریع و سهل با اهل‌قلم برتر پایتخت‌نشین نشست‌های تخصصی و تعاملات فرهنگی برقرار کرد و فضای آموزش و پژوهش را گسترش داد. ولی متأسفانه این فرصت به آسیب تبدیل‌شده به‌نحوی‌که شاعر و نویسنده قزوینی در برابر هنرمندان کشوری اعتمادبه‌نفس لازم را ندارد و بسیاری از آنان در پی فرصتی هستند تا به تهران کوچ کنند با این نیت که شاید آثارشان بیشتر و بهتر دیده شود.

ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات فرهنگی است

سبحانی‌نژاد بیان کرد: فرهنگ ارتباط مستقیم با اقتصاد دارد به‌گونه‌ای که اگر فرهنگ اصلاح نشود اقتصاد موفقی نخواهیم داشت و ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی ما نیز فرهنگی است. حتی از هنر می‌توان برای ارتقای سطح اعتقادات جامعه نیز استفاده کرد؛ به‌عنوان‌مثال مفاهیم دینی و قرآنی برای اینکه نفوذ بیشتری داشته باشد باید در قالب هنر مطرح شوند، یکی از ابزارهای مهم فرهنگی، هنر و ادبیات است.

وی تصریح کرد: امکانات ادارات در حوزه فرهنگ بسیار محدود است، باید توجه کنیم که همان‌قدر که ورزش دارای اهمیت است مباحث فرهنگی نیز باید موردتوجه قرار گیرد یعنی همان‌قدر که ورزش فراگیر است درزمینه فرهنگ نیز باید رویدادهای گسترده‌ای صورت بگیرد و همایش‌های فرهنگی برگزار شود.

این نویسنده یادآور شد: فرهنگ را می‌توان در همه‌جا رواج داد؛ مثلاً برگزاری شب‌های شعر و همایش‌های رقابتی فرهنگی در کارخانه‌ها سبب تلطیف روحیه کارگران شده و این امر منجر به افزایش بازدهی می‌شود، مدیران و بدنه جامعه هنوز این نیاز را حس نکرده‌اند.

نویسنده سریال «رنج پنهان» بیان کرد: ادارات فرهنگی ما ازنظر بودجه‌ای محدود هستند و فضا برای ورود بخش خصوصی بسیار نامناسب به نظر می‌رسد. بی‌اغراق می‌توان گفت این بضاعت در قزوین وجود دارد که سالانه 10 فیلم سینمایی یا سریال توسط هنرمندان قزوینی تولید شود که سبب ایجاد اشتغال و تبلیغ غیرمستقیم شهر و محصولات استان خواهد شد.

سبحانی‌نژاد بیان کرد: شرایط به‌گونه‌ای است که بازیگران قزوینی با مشکلاتی از قبیل نداشتن سالن و مخاطبان کم، تئاتر اجرا می‌کنند اما شغل دومی برای امرارمعاش دارند، هنرمندانی که می‌خواهند مطرح شوند تلاش زیادی می‌کنند اما درنهایت یک‌تن از 100 نفر موفق می‌شوند تا در سطح کشور بدرخشند.

یک جریان هنری و فرهنگی پرتحرک و دائم در استان نداریم

وی افزود: متأسفانه یک جریان هنری و فرهنگی پرتحرک، دائم و جوشنده در استان نداریم و افراد نام‌آشنا اندک هستند، به‌عنوان‌مثال میثم درویشان پور که توانست در برنامه خندوانه موفق شود، اگر در آن برنامه شرکت نمی‌کرد همچنان گمنام بود، بنابراین اگر بستر مناسب در استان فراهم شود نمونه‌های این‌چنینی می‌توانند فضا برای بروز استعدادهای خود داشته باشند.

نویسنده نمایشنامه «نقطه» بیان کرد: در این زمینه همت و حرکت جهادی نیاز است، به‌خصوص مسئولین استانی باید ورود بیشتری پیدا کنند و دستگاه‌های متولی فعالیت‌های فرهنگی باید مطالبه‌گر باشند، از شهرداری و شورای شهر انتظار بیشتری می‌رود تا در این زمینه حمایت همراه با هدایت کارشناسانه داشته باشند. ضمن اینکه هنرمندان نیز باید با نگاه صنفی و وحدت‌رویه از سیاست‌زدگی در این عرصه دوری کنند تا در فضای فرهنگی استان شاهد هم‌افزایی و همدلی نیروهای متخصص فرهنگی هنری باشیم.

سبحانی‌نژاد افزود: به‌عنوان‌مثال فرهنگ بستن کمربند ایمنی برای رانندگان زمانی رواج یافت که از ابزار هنر ازجمله انیمیشن‌های متعدد پخش‌شده در صدا سیما برای پیشبرد آن استفاده کردند، خیلی از مسائل اقتصادی مانند هدایت بهینه سرمایه، دوری از اسراف و تجمل‌گرایی و بسياری موارد ديگر را نیز می‌توان طی تولید فراورده‌های فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع، از آن‌ها به نفع توسعه اقتصادی اجتماعی و حتی سیاسی جامعه استفاده کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: