• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4891-5
  • خبرنگار : 59002
  • منبع خبر : گزارش

یک تیر و دو نشان؛

اقتصاد مقاومتی با همت برادرانه

همت و همراهی 5 برادر باعث شده تا این روزها اقتصاد، معنای مقاومت را در کنار خود بیش از هر واژه دیگری درک کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، برادران عبدالرزاقی وقتی دست در دست یکدیگر قرار دادند ثابت کردند که در راه خودکفایی این کشور و بی‌نیاز کردن اقتصاد از نفت و تحریم می‌توان با امکاناتی کم دست به کارهایی بزرگ زد.

از روز نخست انقلاب دشمن از هر تلاشی برای تحریم این ملت استفاده کرد و هرچه را که توانست تحریم کرد جز اراده و توان ملت شریفی که این روزها با توان خود نه تنها حلقه تحریم را شکسته‌اند بلکه کمر به خودکفایی همیشگی کشور بسته‌اند و گویا این بار نیز عدو سبب خیر شده است.

یکی از اصلی‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت‌های ساده‌ای است که در کنار همه ما قرار دارد ولی تا به امروز آنها را ندیده‌ایم و از آنها بهره نگرفته‌ایم.

ابراهیم عبدالرزاقی جوانی است که در سخت‌ترین شرایط امکانات اطراف خود را دیده و از آنها برای کارهای بزرگ استفاده کرده است کاری که زمینه را برای نان خوردن 5 خانواده فراهم کرده است.

ابراهيم توانسته به كمك 4 تن از برادران خود با بهره‌برداری و دو منظوره كردن استخر آبياری زمين‌های كشاورزی و تبديل آن به استخرهای پرورش ماهی سالانه 100 ميليون تومان درآمد خالص از اين استخر كسب كند.

عبدالرزاقی از نحوه شروع كار خود گفته و عنوان می‌کند: در عصر حاضر، به دليل محدوديت برداشت آبزيان از درياها و اقيانوس ها، آبزی‌پروری در آب‌های داخلی مورد توجه ويژه اكثر كشورها قرار گرفته است. همچنين جامعه جهانی، از بعد ديگری نيز به اهميت توليد و مصرف آبزيان پی برده است، و آن؛ «موضوع كيفيت مناسب و ارزش غذايی گوشت ماهی نسبت به ساير فرآورده‌های غذايی» است.

اين كارآفرين عرصه اقتصاد مقاومتی می‌گوید: آبياری زمين‌های كشاورزی ما تحت فشار بوده و استخری با يك منظور داشتيم و همين امر باعث شد تا به فكر پرورش ماهی در اين استخر باشيم.

وی ادامه می‌دهد: پرورش ماهی در اين استخرها، موجب می‌شود آب خروجی از استخر، غنی شده و املاح مورد نياز گياه را، به صورت محلول، از طريق آوندها به گياه برساند؛ نتيجه اين اقدام، افزايش توليد محصولات كشاورزی با كيفيت بهترخواهد بود.

اين كارآفرين موفق عنوان کرد: از سوی ديگر، پرورش ماهی دراستخرهای ذخيره، ميزان مصرف كود را تا حدودی كاهش می‌دهد كه از نظر زيست محيطی نيز نكته‌ای قابل توجه است. همچنين، پرورش ماهی برای كشاورز سود اقتصادی به همراه داشته و می‌تواند بسياری از هزينه‌های جنبی او را به آسانی جبران كند. حدوداً به ازای هر كيلوگرم توليد ماهی، ۱۵۰۰ تومان سود، عايد كشاورز می‌شود.

عبدالرزاقی معتقد است با پرورش ماهی قزل آلا در هر دوره حدود 120 ميليون تومان صرف هزينه‌ها می‌شود و در آخر دوره علاوه بر اين 120 ميليون تومان، حدود 60 تا 70 ميليون تومان سود و درآمد خالص كسب می‌كنيم.

وی گفت: من و 4 برادر خود با اين استخر و زمين كشاورزی روزی خود را از خداوند متعال می‌گيريم و از اين موضوع راضی هستيم ضمن اینکه از اين استخر 15 نفر روزی می‌خورند.

عبدالرزاقی به فروش ماهی قزل آلا اشاره كرده و ادامه می‌دهد: فروش اين ماهی راحت است و می‌توان به راحتی آن را به فروش برسانيم.

اين كارآفرين قزوينی در پايان گفت: در ابتدا ما با ترس به اين كار ورود كرديم اما بعد از آن توانستيم راه خود را پيدا كنيم و با ثبات بيشتری پيشرفتيم و توليدات خود را به فروش رسانديم.

ابراهیم‌های زیادی در اطراف ما هستند که می‌توان با توجه به آنها بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی را حل کنیم و به جای ماهی دادن به آن‌ها ماهی‌گیری را یادشان دهیم.

به گزارش ایسنا فرهنگ‌سازی، توجه و حمایت می‌تواند ابراهیم‌های زیادی را در جامعه از مشکلات اقتصادی نجات دهد و زمینه را نیز برای بارور کردن اقتصاد در این کشور فراهم کند که این امر علاوه بر همت مردم توجه مسئولین را نیز می‌طلبد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: