• چهارشنبه ۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-1090-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سیما فردوسی:

آموزش، مهم‌ترین گام در تربیت جنسی کودک است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: تربیت جنسی کودکان دارای اهمیت زیادی است و در این میان آموزش نقش مهمی در جلوگیری از آزار جنسی دارد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سیما فردوسی در سمینار آموزشی تربیت جنسی کودکان که بعد از ظهر امروز به همت جهاددانشگاهی قزوین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، تصریح کرد: تربیت کودکان در حیطه‌های مختلف از قبیل تربیت دینی، تربیت عاطفی، اجتماعی، تحصیلی و جنسی انجام می‌گیرد.

وی افزود: تربیت جنسی اهمیت بالایی دارد چراکه سالانه هزاران کودک تحت آزار جنسی قرار می‌گیرند و اغلب این کودکان در این زمینه آموزش ندیدند و اطلاعاتی نداشتند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: آزار جنسی آثار کوتاه‌مدت و آثار خفتن دارد، درواقع در بلندمدت آثار این آزار نشان داده می‌شود، بنابراین کودکان باید توسط والدین آموزش جنسی را بیاموزند.

وی تأکید کرد: آموزش جنسی صحبت درزمینهٔ روابط جنسی نیست بلکه تربیت جنسی به معنی آشنایی کودک با بدن خود و دوران بلوغ است، تا کودک بتواند از بدن خود حفظ و حراست کند.

فردوسی یادآور شد: اغلب کودکان از سن ۷ سالگی سؤالاتی در این زمینه دارند که پدر و مادر باید سؤالات را به‌صورت منطقی پاسخ دهند تا کودک بتواند از بدنش حراست کند و اگر کسی قصد آزار داشت بتواند به‌راحتی موارد را به والدین منتقل کند.

وی افزود: تربیت به معنای ایجاد تغییر مثبت در فرد است، والدینی در تربیت مؤثر هستند که از روش محبت‌آمیز بیشتری در مقابل روش‌های خصمانه استفاده می‌کنند.

این مشاور خانواده تصریح کرد: آموزش والدین باید به‌صورت مستقیم باشد و اطلاعات را به‌صورت منطقی مطرح کنند، پدر و مادر نخستین الگوی ماندگار برای فرزندانشان هستند.

وی افزود: کودکان از طریق مشاهده آموزش می‌بینند بنابراین رفتار والدین تأثیر زیادی دارد، خانواده باید قانون داشته باشد، پدر و مادر باید قوانین را با همسوگرایی تعیین کنند، پدر باید قوانین را اعلام کند چراکه فرزندان حرف پدرها را بهتر گوش می‌دهند.

فردوسی خاطرنشان کرد: باید به کودکان یاد داد که کسی نباید به اندام خصوصی آن‌ها دست بزند و اگر کسی این کار را انجام داد به والدین خود اطلاع دهد.

وی بیان کرد: رفتار والدین باید به‌گونه‌ای باشد که کودک از آن‌ها نترسد و بتواند با اطمینان مشکلات خود را بیان کند و دل‌بستگی از نوع ایمن و رفتارهایشان ثبات داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: