• سه شنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1194-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

کارگردان «رنج پنهان» تأکید کرد:

نگاهی تازه به تاریخ انقلاب اسلامی

کارگردان رنج پنهان گفت: مهم‌ترین عامل جذابیت سریال این است که به وقایع تاریخ انقلاب از زاویه دیگری که تابه‌حال دیده نشده پرداخته است؛ درواقع حرف‌های تازه‌ای در سریال بیان می‌شود که به‌نوعی بررسی اجتماعی عوامل انقلاب است.

بیژن میرباقری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد:‌ سریال رنج پنهان با مضمونی مربوط به تاریخ معاصر، قصه‌ای را در دهه پنجاه شمسی روایت می‌کند.

وی با اشاره فیلم‌نامه رنج پنهان گفت: پیش‌ازاین سریال، با در نظر گرفتن رفتارهای انسانی آدم‌ها در مقطع انقلاب فیلمی به نام «روز برمی‌آید» کار کرده‌ام؛ فیلم‌نامه سریال «رنج پنهان» نیز به دلیل روایت یک مقطع سرنوشت‌ساز تاریخی و البته خط داستانی و نگرشی که در قصه وجود داشت برایم جالب بود.

این کارگردان درباره فیلم‌نامه سریال ادامه داد: فیلم‌نامه سریال رنج پنهان در برهه‌ای روایت می‌شود که آدم‌ها به‌شدت سیاسی هستند و به همه امور از زاویه دید سیاست نگاه می‌کنند و سیاست زندگی آدم‌ها حتی مسائل عاطفی آن‌ها را هم تحت تأثیر قرار داده است.

میرباقری افزود: شاخصه‌ای که فیلم‌نامه را از دیگر فیلم‌هایی که به این مقطع تاریخی پرداخته‌اند متمایز می‌کند؛ این است که در این فیلم‌نامه انسانیت مهم‌تر از جریانات تاریخی است و سناریو روابط خانوادگی را هنگامی‌که جریان‌های فکری مختلف در فضای خانواده حاکم است بررسی کند؛ این نکته باعث شد شخصاً تمایل پیدا کنم آن را بسازم.

وی با اشاره به استفاده از چهره‌های جدید به‌عنوان بازیگر گفت: به دلیل اینکه قصه از محیط دانشگاهی شروع می‌شود و جریان‌های فکری که در آن مقطع در دانشگاه حاکم بود به‌صورت ویژه مطرح‌شده است باید از بازیگرانی با سنین 20 تا 30 سال استفاده می‌کردیم؛ برای همین سراغ بازیگران تئاتر رفتیم و این شد که ترکیب بازیگران جدیدی جلوی دوربین قرار گرفتند مضاف بر اینکه بازیگران باتجربه‌ای مثل آقای تشکر و دکتر صادقی هم در سریال حضور دارند.

این کارگردان با اشاره به اینکه جذابیت سریال می‌تواند به دلیل نشان دادن روابط خانوادگی، ترکیب بازیگرها، فضای تاریخی و تعقیب و گریزها باشد افزود: مهم‌ترین عامل جذابیت سریال این است که به وقایع تاریخ انقلاب از زاویه دیگری که تابه‌حال دیده نشده پرداخته است؛ درواقع حرف‌های تازه‌ای در سریال بیان می‌شود که به‌نوعی بررسی اجتماعی عوامل انقلاب است.

وی گفت: تیم تولید برای ساخت سریال دو لوکیشن اصلی احتیاج داشت؛‌ قزوین یکی از شهرهای مهمی است که در 100 سال اخیر طیف گسترده‌ای از روشنفکران و مبارزان را پرورش داده است؛ ضمن اینکه تاریخ مبارزاتی که در قزوین وجود داشت باعث شد این شهر را به‌عنوان لوکیشن انتخاب کرده و بخشی از صحنه‌ها در قزوین تصویربرداری شد؛‌ البته جذابیت‌های بصری و نزدیکی به تهران نیز مزید بر علت بود تا تیم تصویربرداری در قزوین مستقر شود.

مشکلات مدیریت فرهنگی در شهرستان‌ها

میرباقری با اشاره به محدود شدن کارگردانان به پایتخت اظهار کرد: اینکه تهیه‌کنندگان بیشتر دوست دارند فیلم‌های آپارتمانی بسازند و به تهران محدود باشند به نگرش فرهنگی در جامعه ما برمی‌گردد.

وی دراین‌باره بیان کرد: عوامل زیادی در این امر دخیل هستند برای ‌مثال هم ما به‌عنوان کارگردان برای کشف استعدادها تلاش نکردیم هم اینکه مدیریت کلان فرهنگی سعی نمی‌کند این استعدادها کشف شود.

کارگردان رنج پنهان تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات این است که آثار تولید شده در شبکه‌های استانی فرصت نمایش برای پایتخت‌نشین‌ها و خروج از مرزهای شهرشان را پیدا نمی‌کنند که این امر باعث ازهم‌گسیختگی فرهنگی می‌شود؛‌ بنابراین نمی‌توانیم فرهنگ شهرهای مختلف را بشناسیم.

میرباقری افزود: البته ممکن است بگویید شاید مسائل کردزبان‌ها برای مرکز نشینان جذابیت نداشته باشد اما وظیفه هنرمندان و مسئولان است که بیندیشند که چگونه باید جذابیت را ایجاد کنند چراکه جذابیت فقط رنگ و لعاب‌های شهرنشینی نیست.

وی با اشاره به ضعف مدیریت فرهنگی شهرستان‌ها تأکید کرد: نکته بعدی این است مدیریت فرهنگی شهرها هم این انگیزه را ندارند که شروع به کار کنند و فرهنگ آن شهر را معرفی کنند. باید مسئولان شهری با سرمایه‌گذاری فرهنگی، کالای فرهنگی شهر خود را تولید کرده و با بازاریابی فرهنگی آن را به شهرهای دیگر عرضه کنند.

این کارگردان ادامه داد: در مورد سرمایه‌های انسانی نیز بحث دیگری مطرح است؛ مدیران فرهنگی روی سرمایه انسانی هنر سرمایه‌گذاری نمی‌کنند درنتیجه تخصص هنرمندان به هدر می‌رود چراکه مدیران نمی‌دانند هنرمندان شهرستان‌ها سرمایه شهر هستند و برای آن‌ها هزینه شده است تا به اینجا رسیده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر در حوزه فیلم‌سازی بیشترین مهاجر را در تهران داریم؛ بچه‌هایی بااستعداد که در شهرستان خود امنیت شغلی ندارند به تهران مهاجرت می‌کنند و به‌جای اینکه درباره فرهنگ بومی خود فیلم بسازند می‌خواهند به‌عنوان یک پایتخت‌نشین فیلم بسازند، در این زمان ممکن است چون خیلی مسائل را نمی‌دانند به موفقیتی نرسند درنتیجه سرخورده شوند و استعدادشان شکوفا نشود.

میرباقری تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات شهرستان‌ها این است که مدیریت فرهنگی متولی مشخصی ندارد؛‌ آیا ارشاد است؟ حوزه هنری است؟ شهرداری است؟ امام‌جمعه است؟ چه کسی متولی فرهنگ است؟ این نقصی است که باید توسط هنرمندان از مدیریت فرهنگی شهرها مطالبه شود.

لایف استایل یکی از دغدغه‌های من است

میرباقری با اشاره به پروژه جدید خود، فیلم‌نامه لایف استایل (سبک زندگی) به خبرنگار ایسنا گفت: «لایف استایل» یکی از دغدغه‌های من است و در هنگام ساخت فیلم «ربوده شده» نگارش فیلم‌نامه لایف استایل را شروع کردم.

وی عنوان کرد: موضوع لایف استایل درواقع تغییر زندگی ما در کمتر از یک دهه است؛ به‌عنوان‌مثال ضبط‌صوت یک خبرنگار در طول یک دهه به یک ریکوردر تبدیل‌شده است؛ یا اینکه در کمتر از یک دهه نوع پوشش ما تغییر می‌کند.

میرباقری در پایان افزود: فیلم‌نامه «لایف استایل» آماده است و در پی سرمایه‌گذار هستم که فیلم را بسازم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: