• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-4190-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گزارش

گزارش ایسنا از یک رویداد فرهنگی در استان؛

نمایشگاه مد و لباس قزوین نشانگر خلاقیت دانشجویان جهاددانشگاهی

پنجمین نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، نمایشگاه مد و لباس، دستاوردهای دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین، در نگارخانه محصص برگزار شد.

در این نمایشگاه که با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است، دانشجویان مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین دستاوردهای خود در زمینه طراحی و دوخت پوشاک را به نمایش گذاشته‌اند.

از بخش‌های جنبی نمایشگاه می‌توان به: کارگاه طراحی سریع لباس بانوان، کارگاه طراحی سریع لباس آقایان، مولاژ، کارگاه چهل‌تکه دوزی، کاربرد یافته‌ها در طراحی لباس، کارگاه جنسیت سازی در طراحی لباس و کارگاه روبان دوزی اشاره کرد.

خبرنگار ایسنا در این گزارش به بررسی جوانب مختلف این نمایشگاه و لزوم برگزاری آن پرداخته است. 

مدیر آموزش و پژوهش مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قزوین، در خصوص برپایی نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان این مرکز علمی کاربردی اظهار کرد: پنجمین نمایشگاه دانشجویی مد و لباس با حضور 100 دانشجوی این مرکز در حال برگزاری است و آثار منتخب عناوین درسی آن‌ها در قالب نمایشگاه در معرض نمایش قرار گرفته است.

عاطفه کیانی‌ها افزود: از بین آثار ارسالی یک دوره داوری اولیه صورت گرفت تا آثاری که به لحاظ تکنیکی قابلیت‌های لازم را داشت انتخاب و در نهایت در 40 اثر قالب دوخت و آثاری نیز در قالب تصویرسازی در حوزه طراحی لباس در نمایشگاه ارائه شد. 

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه آثار و طراحی‌ها در تیپ‌های مختلف برای اقشار جامعه ارائه شده است، گفت: مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قزوین در حال حاضر تنها مرکزی است که در حوزه طراحی لباس ورود جدی پیدا کرده و نیروهای خوبی را در این عرصه تربیت‌کرده و امروز دانشجویان این مرکز به یک بلوغ در زمینه طراحی لباس رسیده‌اند و طرح‌ها و آثار به درجه قابل قبولی نسبت به آغاز کار دانشجویان رسیده است. 

مدیر آموزش و پژوهش مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قزوین بیان کرد: برنامه‌های جانبی در حاشیه این نمایشگاه در حال برگزاری است تا دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند از این ظرفیت برای ارتقاء سطح سواد و توانایی خود بهره ببرند. 

خلاقیت دانشجویان در آثار حاضر در نمایشگاه دیده می‌شود

روح‌انگیز عزیزالهی از مدرسان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین اظهار کرد: در نمایشگاه حاضر با تکنیک‌های مختلف طراحی‌ها صورت گرفته و در دوخت‌ها نیز خلاقیت دانشجویان دیده می‌شود. 

وی ادامه داد: در این نمایشگاه ورک‌شاپ‌های آموزشی برای آشنایی دانش‌آموزان و هنرآموزان با واحدهای درسی و مهارت‌هایی که در این مرکز آموزش داده می‌شود برگزار شد.

عزیزالهی با بیان اینکه دانشجویان مرکز علمی کاربردی دارای سطحی خوب و بالا در کشور هستند و می‌توان این موضوع را در نتایج مسابقات و جشنواره‌های کشوری مشاهده کرد. 

این مدرس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین بیان کرد: پوشاک از ملزومات زندگی است و از مهم‌ترین ویژگی‌های لباس ایرانی اسلامی پوشیده بودن آن و در عین حال ترکیب رنگ و مدل مناسب است. 

یکی از دانش‌آموزان حاضر در این نمایشگاه به نام شهلا شمسانی از دبیرستان پوراندخت هاشمیان شهرستان محمودآباد که در سال اول رشته طراحی دوخت درس می‌خواند، نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: علاقه به این رشته و استعدادی که داشتم موجب شد این رشته را برای تحصیل انتخاب کنم. 

وی در خصوص نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین گفت: تنوع آثار در این نمایشگاه بالا است و از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف برای فصول مختلف می‌توان در آن مشاهده کرد. 

 این دانش‌آموز طراحی دوخت بیان کرد: جامعه به طرح‌ها و مدل‌های مختلف نیازمند است از سوی دیگر هر جامعه‌ای فرهنگ و عقاید خاص خود را دارد ازاین‌رو باید مطابق با محیط و فرهنگ هر جامعه طراحی‌های لباس صورت بگیرد.

تحول در عرصه پوشاک در گرو توجه و حمایت مسئولان

فرشاد پیله‌چی رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قزوین، با تقدیر از تمامی دست‌اندرکاران برپایی نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در حوزه طراحی پوشاک بیان کرد: این نمایشگاه به‌ویژه از منظر بصری دارای کیفیت لازم و خوبی بود.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این طرح‌ها و نمایشگاه‌ها با قوت بهتر و بیشتری ادامه یابد و در آینده شاهد توانمندی‌های بیشتری از سوی دانشجویان حاضر در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین باشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قزوین عنوان کرد: آثار و طرح‌های موجود در نمایشگاه نشان می‌دهد ظرفیت‌های بزرگی در دانشجویان و نسل جوان امروزی وجود دارد که در صورت حمایت و توجه مسئولان می‌تواند حوزه پوشاک را متحول کند.

این مسئول تصریح کرد: این حرکت‌های علمی و برآمده از متن دانشگاه زمانی اثربخش خواهد بود که تجاری‌سازی شده و به بازار کار و بازار فروش متصل شود و در این زمینه هم ما نیازمند حمایت، سرمایه‌گذاری و اعتماد به جوانان خود هستیم.

پیله‌چی گفت: باور شخص من این است که این طراحان جوان متخصصان خوب در عرصه پوشاک و طراحی لباس خواهند شد و به فضل خداوند روزی موفقیت‌های چشم‌گیر و عملی به‌ویژه در عرصه مد و لباس ایرانی-اسلامی کسب خواهند کرد و جامعه نیز از حاصل کار آن‌ها بهره‌مند خواهد شد.

به گزارش ایسنا نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین، از پنجم اسفندماه سال‌جاری تا نهم اسفندماه در نگارخانه محصص دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند تا روز نهم اسفندماه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ از این نمایشگاه بازدید کنند.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: