• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6590-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ابتکار:

۳۰ درصد پست های مدیریتی به زنان اختصاص می یابد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته ۳۰ درصد پستهای مدیریتی باید به زنان اختصاص پیدا کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین٬ معصومه ابتکار در نشست اداری استان قزوین که عصر امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به شخصیت حضرت زهرا(س) تصریح کرد: اصولاً مباحثی که در افکار عمومی مطرح می‌شود کمتر به ابعاد علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شخصیت این حضرت پرداخته شده است.

وی افزود: تنها سند موجود خطبه حضرت زهرا (س) است که به مسائل روز  و حقوق نادیده شده اشاره کرده است، مطالب خطبه و آینده نگری آن، موضوع ولایت، مباحث سیاسی روز،موضوع فدک به عنوان حقوق زن، نشان‌دهنده تأثیرگذاری خطبه است که کمتر به آن پرداخته شده است.


معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: ما شخصیت ایشان را یک بعدی می‌بینیم که جای تأسف دارد، اگر ما اعتقاد داریم که این شخصیت بعد از هزار سال تاثیرگذار است باید با ادبیات کنونی ترجمه کنیم. 


وی افزود: توجه به جایگاه حضرت زهر ا) س) را باید به درستی مدنظر قرار دهیم و اصولی را بر همین مبنا پیگیری کنیم.

ابتکار تاکید کرد: عدالت از ابتدای انقلاب مورد تاکید بوده است و همواره برآن تاکید شده است که یکی از بخش های آن برقراری عدالت جنسیتی است که در قرآن هم به آن اشاره شده است.

وی افزود: در حال حاضر نگاه عدالت جنسیتی را در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست ابلاغی دولت دوازدهم و سایر اسناد بالا دستی می‌بینیم، در واقع سیاست اصلی اجرای عدالت جنسیتی است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: سیاست های تنظیم شده بر روی مردان و زنان تاثیرهای متفاوتی دارد، برای مثال در حوزه بهداشت با توجه به نیاز مادران ممکن است کمبودهایی برای آن ها داشته باشیم همچنین در حوزه ورزش بانوان نیز کمبودهایی داریم که پاسخگوی نیازها نیست.

وی افزود: در حوزه اشتغال نیز سیاست ها کلان است چراکه نسبت بیکاری زنان تحصیل کرده چند برابر مردان است که نیاز به برنامه ریزی خاصی دارد، اگر این شکاف را نبینیم نیمی از جمعیت با مشکل روبرو می‌شود.

ابتکار بیان کرد: اگر آمار را به صورت تفکیک جنسیتی داشته باشیم متوجه میشویم که در چه زمینه ای برنامه ریزی صورت بگیرد.

وی افزود: در ماده ۱۰۲ نگاه ما به خانواده مامن رشد و اعتلا است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، امروز تفاهم نامه ای امضا می‌کنیم که بخشی از آن سند توسعه زن و خانواده است.

معاون رئیس‌جمهور​ در امور زنان و خانواده یادآور شد: گفت‌وگوی ملی خانواده یکی دیگر از مواردی است که به آن به صورت ویژه توجه می‌کنیم چرا که اهمیت بالایی دارد.

وی افزود: عوارض عدم گفت‌وگو برای همسران و خانواده بسیار است بنابراین تلاش داریم گفت‌وگو را داخل خانواده و سپس در جامعه پیش ببریم.

ابتکار خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های دولت دوازدهم مسئله مدیران زن است که باید ۳۰ درصد پست های مدیریتی با توجه به توانمندی به زنان اختصاص پیدا کند، در حال حاضر ۶ معاون وزیر و بیش از ۴۰ مدیر ستادی دولت زنان هستند.

وی افزود: در بخش فرمانداران نیز مشکلی ندارد و در حال حاضر در استان گلستان فرماندار زن داریم و امیدواریم که در استان قزوین نیز فرماندار و بخشدار خانم داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: زنان با نگاه ریزبینانه خود می‌توانند در موفقیت دولت نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

وی افزود: سازمان های مردم نهاد یکی دیگر از مواردی است که در دولت جدی گرفته شده است، سازمانهای مردم نهاد با قدرت ریزبینی می‌توانند برنامه های دولت را نقد کنند و ایراد ها را بگویند که مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند.

ابتکار بیان کرد: یکی دیگر از برنامه های جدی دولت اشتغال زنان است، با توجه به تعداد زنان تحصیل کرده باید برنامه ریزی لازم صورت بگیرد، اشتغال زنان سرمایه چندانی نیاز ندارد و اغلب به راحتی ایجاد می‌شود.

وی افزود: ۷۵ درصد اشتغال در حوزه صنایع دستی ویژه بانوان است، استان قزوین ظرفیت خوبی دارد، عروسک ساخته شده توسط زنان روستای اردبیلک نمونه خوبی از آن است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده یادآور شد: کمپین ارغوان به منظور حمایت از ۲۵۰ زن زندانی در حال اجرا است، در این طرح زنان با جرائم غیرعمد مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی افزود : طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی درون را در استان قزوین امضا کردیم، طرح در مرحله اول با موفقیت‌اجرا شده است و امیدواریم مرحله دوم نیز با موفقیت صورت بگیرد.

ابتکار با اشاره به آموزش زنان روستایی بیان کرد: امیدواریم استان قزوین در اجرای طرح آموزشی پیشرو و الگوی خوبی در زمینه تولیدات طبیعی در کشور باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: