• سه شنبه ۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3894-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

دروازه‌های قزوین دریچه‌هایی رو به تاریخ

کارشناس و راهنمای گردشگری استان، اعلام کرد: قزوین دارای 9 دروازه بوده و هر یک در سمتی از شهر قرار داشته ولی در حال حاضر دو دروازه با نام‌های«راه کوشک» و «تهران قدیم» باقی‌مانده است.

راضیه رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: معمولاً در گذشته برای محافظت از شهر حصاری داشتند و ورود به شهر به‌وسیله دروازه‌ها امکان‌پذیر می‌شد؛  شهر قزوین هم در طول تاریخ این دروازه‌ها را داشته است.

وی افزود: دروازه‌ها و حصارهای صفوی کاملاً تخریب شدند و اطلاع دقیقی از آن در دست نیست اما مشخص است که حصارهای قاجاری چگونه دور شهر کشیده شده است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: قزوین دارای 9 دروازه بوده که هر یک در سمتی از شهر قرار داشته و ورود و خروج را به قزوین میسر می‌کرد؛ برای نمونه دروازه رشت و همدان ورود به قزوین را ممکن می‌کرد.

وی تشریح کرد: از 9 دروازه شهر قزوین در حال حاضر 2 دروازه وجود دارد؛ یکی دروازه راه کوشک که در شمال شهر قزوین قرار داشته و سال ساخت آن به 1296 هجری قمری بازمی‌گردد؛ این دروازه به سمت منطقه الموت و تفریحگاه‌های شمال شهر باز می‌شد که در حال حاضر به دلیل توسعه شهری داخل شهر قرار دارد.

رحمانی گفت: دروازه دیگر دروازه تهران قدیم نام دارد که مربوط به دوره قاجار است و ورود و خروج از سمت تهران، ری و شمیرانات به سمت قزوین از این دروازه صورت می گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: