• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-4594-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

يك عکاس حیات‌وحش:

هدف کتاب بزم طبیعت نشان دادن ظرفیت گردشگری استان قزوین است

يك عکاس حیات‌وحش گفت: هدف اصلی انتشار کتاب بزم طبیعت که 100 عکس از حیات‌وحش استان را شامل می‌شود، نشان دادن ظرفیت صنعت گردشگری استان قزوين است.

علی‌اکبر رشوند آوه در حاشیه نمایشگاه کتاب قزوين در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، بابیان اینکه اولین عکاس تخصصی حیات‌وحش استان قزوین هستم، تصریح کرد: در این نمایشگاه کتاب «بزم طبیعت» را ارائه کردم، این کتاب اولین کتاب عکس در حوزه حیات‌وحش استان قزوین است.

وی افزود: «بزم طبیعت» كه شامل 100 عكس است با هزینه شخصی و تیراژ 5 هزار نسخه چاپ شده، عکاسی این تعداد عکس حدود 4 سال زمان برده چراکه گرفتن عکس تخصصی از حیات‌وحش لازمه زمان زیادی است.

این عکاس حیات‌وحش خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه تعداد عکس‌های گرفته‌شده بیش از 100 عکس بود اما به علت بالا بودن هزینه چاپ و نداشتن حامی، در این کتاب صرفاً 100 عکس گنجانده‌شده و البته يكی‌ از اهداف انتشار آن معرفی گونه‌های حیات‌وحش استان است.

وی افزود: هدف اصلی انتشار این کتاب نشان دادن ظرفیت صنعت گردشگری استان است، چرا كه با آشنا کردن روستاییان به حیات‌وحش می‌توانیم از این صنعت درآمدزایی کنیم؛ ضمن اينكه هرچه روستاییان نسبت به حیات‌وحش آگاهی‌ بيشتری‌ داشته باشند شاهد اتفاقات خوبی‌ در حوزه محيط زيست خواهيم بود.

رشوند آوه یادآور شد: آموزش برای حفظ حيات وحش و محيط زيست باید از دوران کودکی شکل بگیرد، من همین کار را از خانواده خودم آغاز کردم به‌طوری‌که در حال حاضر دختر 9 ساله‌ام کوچک‌ترین عکاس حیات‌وحش کشور نام‌گرفته است، درواقع ما باید فرهنگ حمایت از حیات‌وحش را در بین کودکان و نوجوانان نهادینه کنیم.

وی افزود: حیات‌وحش استان قزوین دارای گونه‌های خاصی است؛ شمال قزوین کوهستانی است و جنوب قزوین دشت‌ها و تالاب الله‌آباد قرار دارد که هم‌جوار با تالار صالحیه  است و به خاطر تخریب و چرای دام بی‌رویه منبع ریزگردهای اخیر شده است.

این عکاس حیات‌وحش تصریح کرد: ما با عکاسی می‌توانیم این فرهنگ را برای مردم جا بیندازیم که اگر حیات‌وحش حفظ شود چه اثرات مثبتی برای بشر خواهد داشت، لازمه عکاسی نیز داشتن آگاهی و دانش است.

وی افزود: رفتارشناسی، مهاجرت و غذاهای حیوانات ازجمله مواردی است که در عکاسی از حیات‌وحش باید از آن‌ها اطلاع داشت.

رشوند تأکید کرد: وقتی اقلیم کشور به هم می‌ریزد مهاجرت پرنده‌ها نیز دچار تغییر می‌شود به‌طوری‌که امسال گونه خاصی از پرنده، که اغلب در باغات و پارک‌ها دیده می‌شود، وارد کشور نشده است، تغییر اقلیم نیز به دلیل عدم شناخت مردم نسبت به حیات‌وحش است.

وی افزود: به شخصه به‌منظور فرهنگ‌سازی آموزش عکاسی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهم که تاکنون بیش از 50 نفر مورد آموزش قرارگرفته‌اند؛ ضمن آموزش عکاسی مواردی ازجمله رفتارشناسی و مهاجرت حیوانات آموزش داده می‌شود.

این عکاس حیات‌وحش بیان کرد: بنده مسئول شناسايی‌ و ثبت پرندگان در استان قزوین هستم كه پس از شناسايی‌ آن‌را به سازمان كشور اعلام می‌کنم، هنگام تحویل لیست پرندگان استان به بنده تعداد گونه‌ها 163 گونه بود که طی این یک سال به 217 گونه رسیده است.

وی بیان کرد: آموزش‌هايی كه انجام می‌دهم بی‌نتيجه نبوده چرا كه 15 گونه ثبت‌شده از اين تعداد توسط افرادی بوده است که مورد آموزش قراردادم؛ 5 گونه جدید نیز در حال ثبت است که امیدواریم تعداد گونه‌ها به 250 گونه برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: