• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور:

کار کشاورزی باید برای کشاورز اقتصادی و سودآور باشد

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: کار کشاورزی باید برای کشاورز اقتصادی و سودآور باشد تا بتواند از مهندسین کشاورزی برای بهبود و ارتقای کشاورزی خود استفاده کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین کامبیز بازرگان در سیزدهمین همایش ملی سالانه علوم خاک ایران که با حضور منوچهر گرجی رئیس انجمن علوم و خاک ایران، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مهرزاد مستشاری رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین، محققین، اساتید دانشگاه‌ها و کارشناسان آب‌وخاک کشور برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دنیا در رشته خاکشناسی عصر ساده‌سازی را پشت سر نهاده و به دنبال نگرش سیستمی است.

وی ادامه داد: ما باید نگرش خود را تغییر دهیم و فاکتورهای نگرش سیستمی را در نظر بگیریم و دانش‌آموختگان خاکشناسی را متناسب با این نگرش تربیت کنیم تا برای اشتغال این فارغ‌التحصیلان نگرش سیستمی در آن‌ها محسوس باشد.

بازرگان یادآور شد: باید برای شرایط شغلی دانش‌آموختگان خاکشناسی پتانسیل سنجی کنیم که متأسفانه این امر در کشور جدی گرفته نشده و متناسب با ظرفیت سنجی نبوده و اکنون با مشکل جدی برای اشتغال این افراد روبرو هستیم.

این مقام مسئول تأکید کرد: شرایط بیرون متفاوت و تغییر کرده بنابراین باید متناسب با آن سیستماتیک حرکت کرد و این موضوع در طرح‌ریزی و آموزش مدنظر طراحان و برنامه ریزان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: نگرش سیستمی و نگاه جامع‌نگر در دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی به‌ویژه خاکشناسی باید بیشتر شود.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با اشاره به اهمیت رشته خاکشناسی در بیشتر موضوعات زندگی بشر اشاره کرد و گفت: همه فکر می‌کنند که خاکشناسی زیر نظر کشاورزی است و باید فعالیت کند اما موضوعات متعددی خارج از بحث کشاورزی وجود دارد که خاک‌شناسان باید به آن پاسخ دهند که می‌توان به بحث فاضلاب‌ها، مسائل زیست‌محیطی، پتروشیمی و فضولات اشاره کرد که کمتر به آن توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه باید ظرفیت‌سازی لازم و مناسب برای فارغ‌التحصیلان خاکشناسی اندیشیده شود، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های این مؤسسه ایجاد شرکت‌های خدمات مشاوره فنی خاک و آب است که با فارغ‌التحصیلان خاکشناسی می‌توانند این شرکت‌ها را تأسیس و وظایف تصدی‌گری به آن‌ها واگذار شود.

بازرگان یادآور شد: آئین‌نامه ایجاد شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای فنی خاک و آب در حال حاضر در دست بررسی است و به‌زودی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: