• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-11490-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:

مبارزه با سن گندم در اراضی کشاورزی استان باانگیزه و جدیت بیشتر پیگیری شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: مبارزه با سن گندم در اراضی کشاورزی یک مسئله حیاتی است که باید باانگیزه و جدیت بیشتر پیگیری و انجام شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، فاطمه خمسه در جلسه ستاد سن گندم که با حضور مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر سن گندم و آبیاری تحت‌فشار دو مقوله اولویت‌دار امسال بخش کشاورزی که باید به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و زراعی استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: در راستای اجرای مصوبه سفر هیئت دولت به استان؛ ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان نیز در دست اجرا است که در صورت تأمین اعتبار و مشارکت بهره‌برداران بخش تا پایان نیمه اول سال 97 این میزان اراضی کشاورزی استان به زیرپوشش سامانه نوین آبیاری خواهد رفت.

وی به اهمیت مبارزه با سن غلات در اراضی کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: مبارزه با سن غلات امسال باید باقوت، هماهنگی و نظارت بیشتر توسط کارشناسان و کشاورزان انجام شود تا بتوانیم درصد سن زدگی گندم نسبت به سال‌های گذشته پایین‌تر باشد.

خمسه بر لزوم اهمیت مبارزه به‌موقع، مناسب و هوشمندانه سن گندم در اراضی کشاورزی استان تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد بحث گندم نظارت بر مراکز خرید گندم استان است اظهار داشت: باید کمیته جدا از کمیته سن گندم به‌عنوان کمیته خرید در استان تشکیل شود و این دو کمیته بتوانند در راستای هم حرکت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان داشت: باید از کارشناسان ماهر، زبده که سابقه خرید گندم در مراکز خرید دارند استفاده شود تا با مشکلی مواجه نشویم.

خمسه از مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه خواست: با درایت و هوشمندی بحث تأمین نیروی انسانی و ناوگان خودرویی برای مبارزه با آفت سن گندم را مدیریت کنند.

مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این جلسه گفت: امسال بحث سن گندم از امنیت غذایی به امنیت ملی رسیده و در این خصوص حتی باید به دستگاه‌های امنیتی نیز پاسخگو باشیم بنابراین باید توجه ویژه‌ای به این امر شود.

وی افزود: امسال بحث مبارزه با سن گندم با توجه به پیش‌بینی‌های بارندگی در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال آینده باید با جدیت بیشتری انجام شود و تکیه باید بر روی سن مادر باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: اقلام موردنیاز مبارزه با سن گندم در اسرع وقت باید در سطح شهرستان‌های تابعه توزیع شود.

وی از مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه خواست: لیست شبکه پایش و کشیک‌های مبارزه با سن گندم را در اسرع وقت به سازمان اعلام کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در بحث عوامل خسارت زای گندم نیز باید توجه ویژه‌ای شود و ستاد پایش دیگر نیز به‌موازات سن گندم تشکیل شود.

وی تأکید کرد: از کارشناسان ناظر گندم که بالندگی علمی و فنی دارند در مراکز خرید گندم استفاده شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بر لزوم اطلاع‌رسانی و استفاده از پیامک تبلیغاتی توسط مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان در بازه زمانی مبارزه با سن گندم در استان تأکید کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: