• جمعه ۱۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-4190-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام‌جمعه قزوین:

آسیب رساندن به منابع طبیعی خلاف دستور دین است

امام‌جمعه قزوین با اشاره به در پیش بودن روز طبیعت تأکید کرد: طبیعت فقط به ما تعلق ندارد هرچند اگر صرفاً به ما نیز تعلق داشته باشد باید دلسوز حال خودمان نیز باشیم و در حفظ این امانت که به همه نسل‌ها تعلق دارد، کوشا باشیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، با تبریک ولادت باسعادت مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین (ع) اظهار کرد: پیغمبر (ص) در خصوص امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند «اگر من نگران نبودم در تعریف از تو، امت من نیز مانند نصارا (برای عیسی) غلو کنند، راجع به تو مسائلی می‌گفتم که هرکسی از کنار تو عبور می‌کرد خم می‌شد و خاک‌پای تو را برای برکت برمی‌داشت».

وی بابیان اینکه از پیغمبر (ص) در خصوص امام علی (ع) کلمات نورانی بسیاری بیان‌شده است، تصریح کرد: رسول گرامی اسلام (ص) به حضرت فرمودند «سیدالاوصیاء» و فرمودند «اگر ضربه شمشیر امیرالمؤمنین (ع) در جنگ خندق نمی‌بود، اسلام به‌صورت کامل از میان می‌رفت و کفر برای همیشه غالب می‌شد».

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن امام علی (ع) را ستایش کرده است و فرموده در میان مردم کسانی هستند که همه‌چیز خود را به خدا واگذار کرده‌اند تا خوشنودی و رضایت خداوند را جلب کنند و هم خدا و هم رسول خدا از او راضی و خوشنود هستند.

آیت‌الله عبدالکریم با اشاره به 13 رجب ایام میلاد حضرت علی (ع) اظهار کرد: این امام همام در خانه خدا متولد شد و در خانه خدا هم به شهادت رسید، این ایام را تبریک عرض می‌کنم و از خدای متعال درخواست می‌کنیم تقوا را از زبان امیرمومنان (ع) یاد بگیریم.

وی افزود: ما باید با استفاده از نهج‌البلاغه بر ایمان و تقوای خود بیفزاییم. سیاست، عدالت، مروت و جوانمردی را از حضرت علی (ع) فرابگیریم. دانشمند مسیحی می‌گوید امیرمومنان در محراب نماز به‌واسطه پایبندی شدید به عدالت به شهادت رسید.

آیت‌الله عابدینی اذعان کرد: همه ما به‌عنوان شیعیان امیرمومنان (ع) باید با نگاه به سیره علمی حضرت علی (ع) به این فکر کنیم که به چه میزان پایبند به عدالت و اجرای آن در جامعه بودیم؟ چقدر حقوق یکدیگر را رعایت می‌کنیم؟ به چه میزان حقوق بیت‌المال را رعایت می‌کنیم و به طبقات ضعیفی که بیشترین تلاش اقتصادی بر گردن آن‌هاست، توجه کرده‌ایم؟

خطیب جمعه قزوین بیان کرد: عدالت آن چیزی است که مردم همگی باید خودشان دغدغه اجرای آن را داشته باشند، یعنی زمانی که ما طرفدار عدالت هستیم نباید به شخصی که ظالم است رأی دهیم و او را برای مسئولیتی انتخاب کنیم؛ اگر آگاهانه این فرد را انتخاب کنیم در تمام خیانت‌های او شریک هستیم.

وی ابراز کرد: اجرای عدالت فقط به این معنا نیست که رهبر معظم انقلاب پیش‌قدم شوند و درباره موضوعی صحبت کنند، صحبت رهبری باید تبدیل به مدل رفتاری همه ما شود، عدالت به‌زور اجرا نمی‌شود بلکه مردم باید دغدغه عدالت را داشته باشند و همه دنباله‌رو عدالت مداران باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز کرد: افرادی که پرچم عدالت را بر دست گرفته‌اند باید از سوی مردم حمایت شوند و مردم قدر آن‌ها را بدانند تا عدالت اجرا شود؛ اما اگر ما فقط در زبان به دنبال عدالت باشیم لذت اجرای عدالت را نخواهیم چشید و ستمگران و دروغ‌گویان را بر خود مسلط می‌کنیم.

خطیب جمعه قزوین با اشاره به وفات حضرت زینب (س) تصریح کرد: این بانوی کربلا یزید ملعون را به خاک مذلت کشاند و حادثه عاشورا را به جهانیان معرفی کرد؛ اگر ما امروز شاهد این هستیم که بانوان ما فرهنگ معنوی والایی دارند این موضوع را مدیون حضرت زهرا (س) و زینب (س) هستیم.

وی عنوان کرد: زنان جامعه ما از شخصیتی همچون زینب کبری (س) فراگرفته‌اند که قدر عدالت، انسانیت و عفت را بدانند و آداب زندگی را در خانواده و در مواجهه با همسران خود بیاموزند؛ بزرگ‌ترین سرمایه جامعه ما رفتار عفیفانه اکثریت خانم‌های جامعه است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: جامعه ما به برکت خانم‌های عفیفه و پاک‌دامن و رفتار و زندگی بر اساس سیره حضرت زینب (س) به‌صورت جامعه ارزشمندی درآمده است و حساسیت نسبت به هنجارشکنان به‌واسطه حفظ این جامعه ارزشی است. این بانوان ارزشمند باید مانند یک نیروی فعال فرهنگی برای نشر فرهنگ زینبی و حسینی بکوشند زیرا فرهنگ جامعه ما به آن نیازمند است.

امام‌جمعه قزوین با اشاره به مناسبت «روز جمهوری اسلامی» بیان کرد: 12 فروردین‌ماه روز جمهوری اسلامی است و عده‌ای به دنبال این بودند که برای جمهوری اسلامی پیشوند و پسوند درست کنند و اضافاتی به آن داشته باشند و جمهوری دموکراتیک اسلامی و جمهوری خلق مسلمان را مطرح کردند تا اسلام را از ما بگیرند و کفر و الحاد را در جامعه حاکم کنند.

وی افزود: امام راحل (ره) در آن ایام مقابل همه زورگویی‌ها ایستادند و فرمودند «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر» و این جمهوری اسلامی را به مردم ارائه دادند و مردم مردانه به میدان آمدند و 98.2 درصد به جمهوری اسلامی رأی «آری» دادند.

آیت‌الله عابدینی اعتکاف رجبیه را فرصتی برای آماده‌سازی برای ماه شعبان، رمضان و اعتکاف رمضانیه عنوان کرد و افزود: اعتکاف رجبیه زمینه‌ساز درک و فهم بیشتر ماه مبارک رمضان، درک لیله‌القدر و قرآن است و خوشبختانه هرسال شاهدیم مناسک معنوی اعتکاف نسبت به سال گذشته با جمعیت بیشتری برگزار می‌شود.

خطیب جمعه قزوین اضافه کرد: این مهم نشان می‌دهد جوانان ما هرسال علاقه‌مندی بیشتری به دین پیدا می‌کنند و روند حرکتی جامعه و مردم به سمت دین و معنویت رو به افزایش است و باید قدردان این حرکت عظیم معنوی باشیم.

وی بابیان اینکه غالب جمعیتی مناسک اعتکاف را جوانان تشکیل می‌دهند، یادآور شد: باید تبریک گفت به جامعه‌ای که تا این اندازه از جوانان پرشور معنوی برخوردار است درحالی‌که درگذشته‌های نه‌چندان دور مناسک اعتکاف با جمعیت بسیار محدودی برگزار می‌شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با اشاره به در پیش بودن روز طبیعت تأکید کرد: طبیعت فقط به ما تعلق ندارد هرچند اگر صرفاً به ما نیز تعلق داشته باشد باید دلسوز حال خودمان نیز باشیم و در حفظ این امانت که به همه نسل‌ها تعلق دارد، کوشا باشیم.

امام‌جمعه قزوین خاطرنشان کرد: قرار نیست که ما در دوره و زمانه خودمان دشت‌های سرسبز را به بیابان‌های خشکی که منبع ایجاد ریزگردها است، تبدیل کنیم و جنگل‌ها را به نابودی بکشانیم و مناطقی از آن را بسوزانیم و یا با بی‌مهری، شهرسازی و ویلاسازی به آن آسیب وارد کنیم.

وی با تأکید بر اینکه طبیعت امانتی است که باید در حفظ و نگهداری آن بکوشیم، یادآور شد: حفظ طبیعت بسیار اهمیت دارد و اگر کسی گیاهی را از میان ببرد و درختی را بخشکاند، خلاف دستورات دینی عمل کرده است و اگر به کاشت درخت مبادرت ورزد و دشت‌ها را از نابودی حفظ کند، کار دینی انجام داده است.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به در پیش بودن سالروز ارتحال مرحوم حضرت آیت‌الله باریک‌بین (ره) ابراز کرد: حضرت آیت‌الله باریک‌بین (ره) عالم ربانی و امام‌جمعه این شهر بودند که بیش از 30 سال با خطبه‌های نماز جمعه جامعه را راهنمایی و ارشاد فرمودند و فرزند خود را در راه خدا و دفاع مقدس تقدیم کردند.

خطیب جمعه قزوین اظهار کرد: این عالم بزرگوار در دوران شاهنشاهی با تحمل رنج‌های فراوان در میدان مبارزه حضور جدی داشتند و از تبعیدی‌های قبل از انقلاب بودند و بارها سینه خود را سپر کردند تا مردم هم جرئت مقابله با کفر و طاغوت را پیدا کنند.

وی افزود: البته مردم ما همیشه در صحنه بوده‌اند و در دوران ستم‌شاهی هم به رهبری آیت‌الله باریک‌بین نشان دادند که اهل ایستادگی در مقابل ظلم و کفر هستند؛ اما جایگاه یک فرد در سیاهی‌لشکر با یک عالم بزرگ شهر که علم‌داری مبارزات را داشتند، متفاوت است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: برای روح بلندمرتبه آیت‌الله باریک‌بین از خدای متعال علو درجات را درخواست می‌کنیم و در مراسمی که در پنج‌شنبه آینده برای بزرگداشت سالگرد ایشان برگزار می‌شود با حضور پرشور ارادت خود را به ایشان نشان خواهیم داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: