• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-991-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید 590 هزار تُن محصولات باغی طی سال گذشته

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طی سال گذشته بیش از 590 هزار تُن محصولات باغی در استان قزوین تولید شده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین؛ علی اکبری اظهار کرد: این محصولات شامل؛ میوه‌های هسته‌دار، دانه‌دار، میوه‌های خشک، نیمه گرمسیری، محصولات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی است.

وی مهم‌ترین محصولات باغی استان را تولید انگور، زیتون، پسته، گیلاس، ذغال اخته، فندق، گردو، تولیدات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی برشمرد.

اکبری به تولید مهم‌ترین محصولات باغی استان اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت باغات فندق استان 3 هزار و 200 هکتار است که سالیانه 3 هزار و 150 تُن محصول برداشت می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین محصول ذغال اخته با 706 هکتار و تولید 3 هزار و 200 تُن، گیلاس با 3 هزار و 470 هکتار و تولید 34 هزار تُن و گردو با سطح زیر کشت 5 هزار و 540 هکتار و تولید 10 هزار تُن از محصولات مهم باغی استان است.

به گفتهٔ این مقام مسئول؛ سالیانه 14 هزار تُن قارچ خوراکی نیز در استان تولید می‌شود.

وی اظهار داشت: در سال گذشته بیش از 350 هزار تُن انگور برداشت شد که از این میزان 50 هزار تُن کشمش در استان تولید شد.

اکبری تصریح کرد: این میزان انگور از 31 هزار و 162 هکتار باغ برداشت‌شده است.

اکبری با اشاره به اینکه استان قزوین به‌عنوان یک از قطب‌های مهم تولید انگور و کشمش در کشور است، تصریح کرد: با اجرای طرح‌های اصلاح و احیا باغات و سیستم داربستی و آبیاری تحت‌فشار میزان تولید در سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی داشته که زمینه‌ساز توسعه صادرات کشمش استان شده است.

این مقام مسئول؛ احداث شبکه آبیاری قطره‌ای، احداث باغات ایستاده بالغ‌بر 3 هزار و 500 هکتار، ارائه تسهیلات بانکی برای بارگاه‌های بهداشتی (200 واحد)، ایجاد صنایع تبدیلی (کارخانجات کشمش با ظرفیت مناسب)، تهیه طرح جامع انگور و طرح سلامت محصول کشمش و تهیه طرح جامع صنایع انگور و کشمش، طرح ارزیابی مشارکتی و مشکل یابی 54 مورد از مسائل انگور و کشمش و ایجاد اولین صندوق کشمش شهرستانی در تاکستان با کمک بخشی از یارانه کشمش باغداران آن شهرستان با مبلغ حدود 200 میلیارد ریال را از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در سال گذشته برشمرد.

اکبری تصریح کرد: همچنین از محل کمک‌های فنی و اعتباری اصلاح و توسعه باغات به روش‌های نوین و باغات انگور به روش داربستی و اعتبارات سال 95 مبلغ 60 میلیارد ریال به‌صورت اسناد خزانه اسلامی در نظر گرفته شد که به ازای هر هکتار داربستی کردن مبلغ 60 میلیون ریال به‌صورت بلاعوض به باغداران پرداخت‌شده است.

به گفته وی؛ تاکنون تعداد 596 فقره پرونده به مبلغ 50 میلیارد ریال در سطح 827 هکتار انجام‌شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه به تولید زیتون در استان اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته؛ با اجرای طرح‌های اصلاح و احیا باغات زیتون، جوان‌سازی باغات و توسعه سطح زیرکشت با روندی افزایشی بالغ‌بر 18 هزار تن دانه زیتون در استان تولید شد.

اکبری اظهار داشت: سطح زیر کشت باغات زیتون جمعاً 9 هزار و 150 هکتار است که از این میزان 3 هزار و 50 هکتار به‌صورت نهال و 6 هزار و 100 هکتار بارور است.

به گفتهٔ اکبری؛ در سال گذشته 18 هزار و 500 تُن زیتون در استان تولیدشده که از این میزان 70 درصد به‌صورت زیتون کنسروی و 30 درصد به‌صورت استحصال روغنی است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد 10 واحد دارای مجوز پروانه بهره‌برداری در زمینه زیتون و فرآورده‌های آن شامل؛ روغن خام زیتون، کنسرو زیتون، زیتون شور و بسته‌بندی روغن‌زیتون به ظرفیت 7 هزار و 270 تُن و با اشتغال‌زایی 145 نفر در منطقه طارم سفلی شهر قزوین فعالیت دارند.

وی؛ افزایش عملکرد در واحد سطح و اصلاح ساختار باغات سنتی، اجرای طرح جوان‌سازی درختان کم بارده و کهنسال، تشکیل صندوق ملی کمک به توسعه پسته، افزایش ضریب مکانیزاسیون از طریق بکار گیری ادوات و تجهیزات نوین و استفاده از کودهای بیولوژیک و کنترل آفات توسط موارد غیر شیمیایی را از مهم‌ترین اقدامات در راستای توسه باغات زیتون برشمرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به افزایش تولید پسته در باغات اشاره کرد و افزود: پسته از محصولات باغی قدیمی استان قزوین است که جایگاه خاصی در صادرات غیرنفتی کشور دارد که با توجه به نیاز آبی پایین این محصول و سازگاری با خاک‌های لب‌شور سیاست توسعه باغات پسته در خاک‌های درجه 2 و 3 استان در دست اجراست که با اجرای طرح‌های توسعه و تغذیه و اصلاح باغات روندی افزایشی داشته است.

اکبری یادآور شد: سطح زیر کشت باغات پسته استان 3 هزار و 720 هکتار است که 3 هزار و 500 تُن محصول تولیدشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: