• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2794-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا گزارش می‌دهد؛

جشنواره ملی فرهنگ و سنن و ظرفیت‌های بومی که به آن‌ها توجه نشد

جشنواره «فرهنگ و سنن ایرانی»، نوروز امسال در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین برگزار و با استقبال پرشور همشهریان و نیز گردشگران نوروزی مواجه شد، جشنواره‌ای که از نظر اجرا و برنامه‌ریزی تفاوت‌های بسیاری با جشنواره سال‌های قبل تحت عنوان بازی و اسباب‌بازی داشت.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی زمانی آغاز به کار کرد که در استان بیشترین جمعیت گردشگر حضور داشتند؛ بنابراین جشنواره می‌توانست در معرفی ظرفیت‌های موجود در قزوین سهم به سزایی داشته باشد. البته می‌توان گفت قزوین در اجرای این جشنواره تنها عنوان میزبان را در اختیار داشت، چراکه شاهد بودیم استفاده از ظرفیت‌های بومی در جشنواره بسیار اندک بوده و یا حتی در برخی موارد اصلاً دیده نشده بود.

در بازه زمانی نوروز برگزاری چنین جشنواره‌ای با صرف اعتبارات زیاد می‌توانست هدفمندتر و با نگاه جامع‌تری همراه باشد، اما گویا جشنواره صرفاً باهدف نمایش تبلیغاتی برای برخی از ارگان‌های ذی‌ربط برپا شده بود؛ البته نمی‌توان منکر آن شد که جشنواره نکات مثبتی نیز داشت، به‌ویژه زمانی که مسئولان برگزاری جشنواره فارغ از نام و عنوان آن، هدف اصلی این جشنواره را ایجاد نشاط اجتماعی عنوان می‌کنند باید گفت احتمالاً جشنواره به هدف مورد نظر آن‌ها یعنی صرفاً ایجاد یک فضای شاد رسیده است.

 برنامه‌های شاد و مفرح روح غالب در جشنواره بود

جابر خرم نیا نایب‌رئیس خانه مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار می‌کند: زمانی که جشنواره نام فرهنگ و سنن را یدک می‌کشد انتظار می‌رود تا به حداقل‌هایی هم چون سبک زندگی، تنوع قومی و باورهای بومی اشاره شود و این در حالی بود که روح غالب در جشنواره بیشتر روی برنامه‌های شاد، مفرح، استیج و رقص‌های محلی تنظیم‌شده بود.

وی می‌گوید: آنچه در مجموعه سعد السلطنه شاهد بودیم فقط یک جشنواره موزیکال و شاد بوده و تنها چیزی که مشاهده نمی‌شد نشانه‌هایی از آموزش و آشنایی ابتدایی با فرهنگ و سنن اقوام بود.

خرم نیا با اشاره به اینکه اجرای برنامه‌های شاد و مفرح نیز لازم است، بیان می‌کند: با توجه به اینکه نام جشنواره «فرهنگ و سنن» عنوان شده است بنابراین لازم بود اقداماتی در همین راستا انجام شود.

نایب‌رئیس خانه مطبوعات اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد آنچه نیاز این جشنواره بود معرفی پوشش بانوان ایرانی در اقوام در ادوار تاریخی مختلف بود که این کار انجام نشد و صرفاً اهدای تعدادی شاخه گل به بانوان محجبه صورت گرفت که البته حرکت قابل قبولی بود، گرچه باید بررسی شود این حرکت توسط شهرداری برنامه ریزی شده بود و یا صرفاً حرکت خودجوش جوانان این شهر بود.

نایب‌رئیس خانه مطبوعات تصریح می‌کند: زمانی که روح قالب یک جشنواره با عنوان فرهنگ و سنن، در حد یک جشنواره موزیکال تنزل پیدا می‌کند و هیچ آشنایی اثرگذاری با اقوام و سنن ایرانی نمی‌بینید یعنی جشنواره به اهداف خود نرسیده است.

مرضیه زرآبادی یکی از بازدیدکنندگان جشنواره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: در چند سال اخیر شهرداری برنامه‌های فرهنگی خوبی برگزار کرده که قابل‌تقدیر است اما با توجه به تاریخ و تمدن باشکوه فرهنگی قزوین، شهرداری می‌توانست برنامه‌های بهتری را اجرا کند.

وی اضافه می‌کند: شهرداری می‌توانست با اجرای برنامه‌های بهتر به اعتلای فرهنگ و هنر پرداخته و کمک شایانی در جذب توریست و گردشگر خارجی و داخلی برای شهرمان کرده باشد.

زرآبادی خاطرنشان می‌کند: بی نظمی و شلوغی در برگزاری جشنواره به‌وضوح به چشم می‌خورد که البته فضای انتخاب‌شده برای برگزاری نیز مناسب نبود؛‌ چون آن‌هایی که می‌خواستند برای بازدید بیایند دغدغه پارک خودرو و ترافیک را داشتند.

وی ادامه داد: مراسم نقاله خوانی، اجرای موسیقی اصیل ایرانی به‌طور زنده، دادن بروشور، تورهای گردشگری ارزان، پوسترهای خوشنویسی و معرفی ظرفیت‌های مختلف شهر قزوین ازجمله مواردی بود که می‌توانست بر جذابیت فرهنگی بیفزاید.

این خانم قزوینی تأکید می‌کند: البته شناساندن غذاهای محلی مناطق مختلف کشورمان کار ارزنده‌ای است اما درجایی که خانم‌ها مشغول پخت انواع غذاهای محلی هستند، وجود شتر و اسب کمی کج‌سلیقگی است.

دراین‌بین برخی مردم نیز نظرات متفاوت‌تری داشتند و علی‌رغم تمام ضعف‌هایی که وجود داشت معتقد بودند نسبت به سال‌های گذشته شاهد برگزاری جشنواره بهتری بودیم.

یکی از بازدیدکنندگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: برگزاری جشنواره به بهترین شکل ممکن بود و قزوین نیازمند برگزاری چنین جشنواره‌های شاد و مفرحی است.

وی ادامه می‌دهد: غرفه‌های مربوط به رقص‌ها و موسیقی‌های محلی از بیشترین بازدیدکنندگان برخوردار بود و این امر نشان می‌دهد مردم طالب برنامه‌های شاد هستند.

خلأ در استفاده از هنرمندان بومی در جشنواره فرهنگ و سنن

حیدرعلی عسکری «دایی مهربون قزوین» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین می‌گوید: جشنواره فرهنگ و سنن در استان قزوین برگزار شد اما از ظرفیت هنرمندان بومی در این جشنواره استفاده نشد.

وی ادامه داد: البته احترام بر تمامی هنرمندان کشور واجب است اما چرا باید هزینه‌ها صرف هنرمندان غیر بومی شود و تعداد زیادی از هنرمندان بومی خانه‌نشین باشند.

اگرچه معرفی ظرفیت‌های غیر بومی نیز می‌تواند اثرگذار باشد اما به نظر می‌رسد در جشنواره فرهنگ و سنن امسال حضور هنرمندان غیر بومی به قدری زیاد بود که گویا قزوین هنرمند ندارد.

آنچه که بیش از همه باید مورد توجه قرار گیرد حضور هنرمندان به عنوان میهمانان ویژه است در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که آوردن بازیگران و هنرمندان غیر بومی چه اثری می‌تواند در بالا بردن سطح فرهنگ جامعه داشته باشد. با توجه به اینکه تعدادی از هنرمندان در این دوره از جشنواره شرکت کردند برای بار اول یا دوم به قزوین آمده بودند بنابراین آیا آن‌ها می‌توانند با حضور کوتاه و هرازگاه خود در فرهنگ‌سازی مؤثر باشند.

مسئولان معتقدند شهر به نشاط اجتماعی نیاز دارد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در بازدید از جشنواره فرهنگ و سنن اعلام کرده است: ایجاد شادی و نشاط در خانواده‌ها خدمت بزرگی به جامعه از سوی مسئولان است.

منیره سید قوامی عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز معتقد است: جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی بهترین فرصت برای شور و نشاط جوانان و آشنایی آن‌ها با اقوام و فرهنگ‌های مختلف کشور است.

درافشانی سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین نیز یکی از اهداف برگزاری جشنواره را ایجاد نشاط اجتماعی و معرفی فرهنگ و سنن ایرانی می‌داند و از تحقق بخش عمده‌ای از اهداف در جشنواره خبر می‌دهد.

فرزاد فرخ خواننده جوان کشور نیز اولین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی را اتفاقی مبارک در ایجاد فضای همدلی و نشاط اجتماعی عنوان می‌کند.

آیا جشنواره آداب و سنن در تحقق اهداف فرهنگی خود موفق بود؟

به گزارش ایسنا عمده مسئولان استانی و کشوری نشاط اجتماعی را از جمله اهداف برگزاری جشنواره عنوان می‌کنند؛ بنابراین این امر نشان می‌دهد آن‌ها نیز خلأ برنامه‌های شاد را در جامعه احساس می‌کنند پس می‌طلبد تا توجه خود را در این زمینه به‌کارگیرند.

جشنواره فرهنگ و سنن با تمام نقاط ضعف و قوت به پایان رسید و آنچه باقی ماند تجربه و ایده‌هایی جدید برای سال‌های آتی است و البته سؤال‌هایی که مسئولان برگزاری در شرایط فعلی باید از خود بپرسند؛ مهم‌تر از همه اینکه آیا جشنواره توانست در تحقق اهداف فرهنگی استان نقش داشته باشد و توانست آداب‌ورسوم، فرهنگ مردم قزوین و ظرفیت هنرمندان قزوینی را به عنوان میزبان به بازدیدکنندگان نشان دهد.

آنچه به نظر می‌رسد جشنواره توانست رزومه خوبی را برای مسئولان برگزاری جمع‌آوری کند چراکه هنرمندان و بازیگران مطرحی در جشنواره حضور داشتند و مسئولان برگزاری تا حدودی توانستند به برخی از اهداف خود همچون نمایش تبلیغاتی برسند اما اهداف مهم‌تر و بزرگ‌تری در این راستا نادیده گرفته شد.

به گزارش ایسنا، آنچه در شرایط فعلی لازم است توجه و عملکرد مناسب در حوزه مسائل فرهنگی با نگاه ایرانی و اسلامی بودن آن است که در این راستا مسئولان برگزاری می‌توانستند بسیار پررنگ‌تر از این عمل کنند.

گزارش از طهورا قلی پور برزگر، خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: