• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7890-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

سیگار 400 نوع سرطان را به دنبال دارد/ مالیات بر دخانیات افزایش یابد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه هر چه میزان مالیات افزایش یابد مصرف دخانیات کمتر خواهد شد، گفت: پیشنهاد ما به مسئولان ذی‌ربط این است که عوارض و مالیات بر دخانیات بالاتر رفته و در این خصوص تدابیر پیشگیرانه جدی‌تری اتخاذ شود.

«سید سعید اسکویی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به اینکه سیگار عامل مهمی در ابتلا به 400 نوع از سرطان است، اظهار کرد: در حال حاضر کمترین میزان مالیات بر دخانیات در ایران وضع‌ شده است. 

وی با بیان اینکه هر چه میزان مالیات افزایش یابد مصرف دخانیات کمتر خواهد شد، گفت: پیشنهاد ما به مسئولان ذی‌ربط این است که عوارض و مالیات بر دخانیات بالاتر رفته و در این خصوص تدابیر پیشگیرانه جدی‌تری اتخاذ شود. 
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: قلیان به‌مراتب مشکلات وخیم‌تری را در افراد نسبت به سیگار ایجاد می‌کند این در حالی است که برخی نسبت به عوارض کشیدن قلیان بی‌توجه بوده و یا از آن اطلاعی ندارند.  

این مسئول اضافه کرد: یک وعده مصرف قلیان بیشتر از 100 وعده کشیدن سیگار مواد سمی را وارد بدن افراد می‌کند از این رو نیاز است نسبت به آن اطلاع‌رسانی لازم صورت بگیرد. 

وی تصریح کرد: سفره‌خانه‌های سنتی از دیدگاه ما یک مکان عمومی است لذا مصرف انواع دخانیات و قلیان در آن هم باید ممنوع شود و مسئولان این اماکن نسبت به رعایت این نکته و قانون اهتمام لازم را داشته باشند. 

اسکویی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: نیترات یک‌پایه ابتلا به سرطان است که استفاده غیراستاندارد آن در سوسیس و کالباس موجب می‌شد درصد بالایی از آن وارد بدن شده و در نهایت ابتلا به سرطان را افزایش دهد. 

وی گفت: همچنین مصرف الکل به‌عنوان پایه‌ای برای ایجاد اختلالات کبدی از راه‌های دیگر ابتلا به سرطان به شمار می‌رود. 

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان یادآور شد: سبک زندگی در داشتن و یا نداشتن سلامتی افراد بسیار مهم است لذا آموزش لازم برای داشتن یک سبک زندگی مناسب در راستای سلامتی جامعه بسیار کارگشا و لازم است.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: