• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-3694-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک طراح گرافیک قزوينی:

شهيد آوينی نماد هنرمند تراز انقلاب اسلامی است

یک طراح گرافیک قزوينی گفت: عده‌ای تصور می‌کنند که شهید آوینی فقط مستندهایی در مورد دفاع مقدس داشتند ولی این‌گونه نیست؛ ایشان به‌عنوان نماد هنرمند تراز انقلاب اسلامی مطرح هستند؛ چراکه هر جا احساس می‌کردند خلأیی وجود دارد برای خلق اثر هنری ورود پیدا می‌کردند.

محمد رازقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: در طول تاریخ  وقایع بزرگی روی داده که روی هنر کشورها تأثیر داشته است.

وی خاطرنشان کرد: چنین رویدادهای بزرگی در تاریخ تأثیراتی روی شئون مختلف داشتند که تأثیرپذیری هنر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این هنرمند گرافیک بیان کرد: ریشه هنر انقلاب نیز به انقلاب اسلامی بازمی‌گردد؛ هنر ما در عصر حاضر تحت تأثیر آرمان‌های انقلاب اسلامی سال 57 قرار گرفته و درواقع انقلاب، آن را شکل داده است.

رازقی با اشاره به شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی گفت: هنر انقلاب اسلامی در راستای انقلاب گام برمی‌دارد و لزوماً نمی‌توان گفت صرفاً به مباحث آئینی پرداخته است.

این طراح گرافیک اظهار کرد: هنر انقلاب اسلامی می‌تواند به برطرف شدن آسیب‌های اجتماعی کمک کند و صرفاً به مباحث اعتقادی و معنوی نمی‌پردازد چراکه هنر انقلاب اسلامی همانند انقلاب دغدغه همه مسائل ازجمله مسائل اجتماعی و اقتصادی را دارد.

وی افزود: گاهی هنر انقلاب اسلامی در زمینه انتقادهای اقتصادی گام برمی‌دارد به‌عنوان‌مثال با توجه به اینکه امسال به نام «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است ممکن است تعدادی از هنرمندان در این زمینه وارد میدان شوند.

این طراح گرافیک با اشاره به شخصیت شهید آوینی بیان کرد: عده‌ای تصور می‌کنند که شهید آوینی فقط مستندهایی در مورد عملیات‌های دفاع مقدس داشتند ولی این‌گونه نیست و ایشان به‌عنوان نماد هنرمند تراز انقلاب اسلامی مطرح هستند.

رازقی تصریح کرد: شهید آوینی ازجمله هنرمندانی بودند که هر جا احساس می‌کردند خلأیی وجود دارد برای خلق اثر هنری ورود پیدا می‌کردند مثلاً یکی از مستندهای وی با عنوان «7 قصه از بلوچستان» است که فقر مطلق را به تصویر می‌کشد.

این هنرمند با اشاره به وضعیت هنر و هنرمندان در استان قزوین گفت: به‌طورکلی هنر استان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد البته تلاش‌های زیادی می‌شود که قدردان آن هستیم ولی فضای خوبی برای تولید آثار هنری فاخر و متعهد در استان وجود ندارد.

وی افزود: البته تلاش‌هایی توسط برخی نهادها صورت گرفته؛ ضمن اینکه تلاش‌های فردی نیز در استان وجود دارد اما موردحمایت جدی قرار نمی‌گیرند و اگر مسئولان وارد میدان شوند شاهد اتفاقات خوبی در عرصه هنر خواهیم بود.

رازقی با اشاره به اهمیت آموزش در حمایت از هنرمندان گفت: حمایت از هنر و هنرمند تنها جنبه اقتصادی ندارد؛ در گام اول باید هنرآموزان، درست آموزش ببینند و شاید نیاز باشد اساتیدی از دیگر شهرها برای آموزش علاقه‌مندان به استان دعوت شوند.

این طراح گرافیک در پایان تأکید کرد: این نکته هم حائز اهمیت است که ارتباط با هنرمندان شهرهای دیگر در تعالی هنر قزوین و ایجاد علاقه و انگیزه در هنرمندان برای تولیدات هنری مؤثر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: