• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-193-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

یک استاد دانشگاه تأکید کرد:

معرفی قزوین به‌عنوان قطب علمی غرب آسیا، با تکمیل پروژه چشمه نور

یک استاد دانشگاه گفت: با تکمیل پروژه چشمه نور که چند سال پیش در قزوین راه‌اندازی شد؛ قزوین به یکی از قطب‌های علمی غرب آسیا تبدیل خواهد شد چراکه چندین پژوهشگر از سرتاسر دنیا در قزوین حضور پیدا می‌کنند و به امور پژوهشی می‌پردازند؛ البته تسریع در روند این پروژه به همت ملی بستگی دارد.

سید محمد مهدی ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، ضمن اشاره به رشته‌های دانشگاهی که با تکنولوژی هسته‌ای مرتبط هستند خاطرنشان کرد: مهندسی هسته‌ای یکی از رشته‌های مرتبط با تکنولوژی هسته‌ای است که به چند زیرشاخه اصلی تقسیم می‌شود که هرکدام عملاً به لحاظ سرفصل‌های اصلی مجزا هستند.

وی ادامه داد: رشته مهندسی «پرتو پزشکی» در دانشگاه وجود دارد که به کاربردهای انرژی هسته‌ای در حیطه درمان و تشخیص بیماری‌ها مربوط می‌شود، رشته‌ای دیگر به نام «کاربرد پرتوها» وجود دارد که بیشتر در شاخه کاربرد صنعتی انرژی هسته‌ای قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه افزود: هم‌اکنون رشته‌ای با عنوان «مهندسی رآکتور» در دانشگاه داریم که بیشتر به بحث ساختار رآکتورهای هسته‌ای و اتفاقاتی که در قلب رآکتور می‌افتد می‌پردازد.

ابطحی خاطرنشان کرد: رشته‌ای با عنوان «چرخه سوخت هسته‌ای» داریم که در فرآیندهای غنی‌سازی وارد می‌شود و مشتمل بر کل فرآیندهایی است که در چرخه سوخت وجود دارد یعنی از ابتدای استخراج تا رسیدن به مرحله به دست آوردن اورانیوم غنی‌شده قابل‌استفاده در رآکتور.

وی بیان کرد: رشته دیگری به‌عنوان «گداخت هسته‌ای» در دانشگاه‌ها دانشجو پذیرش می‌کند؛ در این رشته همجوشی هسته‌های سبک موردمطالعه قرار می‌گیرد؛ که این موضوع در همه دنیا در مرحله تحقیقاتی قرار دارد و هنوز به مرحله سود تجاری نرسیده‌ایم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: فیزیک هسته‌ای یکی دیگر از رشته‌های مرتبط با تکنولوژی هسته‌ای است و به دو زیرشاخه تقسیم می‌شود؛‌ این رشته به‌گونه‌ای است که می‌توان گفت بیشتر به مباحث پایه‌ای و بنیادی می‌پردازد؛ البته این رشته‌ها باهم مرتبط است و مرزی میان آن‌ها وجود ندارد و همه افرادی که در هریک از این رشته‌ها تحصیل و تدریس می‌کنند می‌توانند در سایر رشته نیز وارد شوند.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال رشته دانشگاهی شهید شهریاری مهندسی رآکتور بود، در مهندسی پرتو پزشکی هم تدریس می‌کرد و اولین فردی بود که رشته کاربرد پرتوها را در ایران راه‌اندازی کرد؛ ضمن اینکه در رشته چرخه سوخت و گداخت هسته‌ای هم بسیار فعال بود.

ابطحی بابیان اینکه در ایران همه رشته‌های نامبرده در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد گفت: کسی که می‌خواهد در مقطع کارشناسی ارشد وارد یکی از این‌ها شود می‌بایستی در مقطع کارشناسی در رشته‌های مهندسی برق، مکانیک، شیمی، فیزیک یا مهندسی پزشکی تحصیل کرده باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یک سری رشته‌های کاردانی مانند «تکنولوژی هسته‌ای» و «رادیوتراپی» نیز وجود دارد که بیشتر افرادی را تربیت می‌کنند که اپراتور دستگاه‌ها هستند.

وی افزود: رشته «پزشکی هسته‌ای» و «داروسازی هسته‌ای» مختص است که دکترای پزشکی عمومی و دکترای داروسازی خود را اخذ کرده‌اند و برای تخصص در این رشته‌ها وارد می‌شوند.

ابطحی با اشاره به اینکه در حال حاضر هم در ایران در مقطع کارشناسی مهندسی هسته‌ای دانشجویی نداریم اظهار کرد: به اعتقاد بنده نیازی نیست در رشته‌های مقطع کارشناسی مهندسی هسته‌ای در دانشگاه‌ها پذیرش دانشجو وجود داشته باشد؛ چراکه معتقدم فردی که وارد رشته‌های تخصصی تکنولوژی هسته‌ای می‌شود باید از قبل در دانشگاه تخصصی را کسب کرده باشد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در عوض باید در دوران دبیرستان آشنایی اولیه به دانش آموزان داده شود تا هرچه به مقاطع بالاتر می‌آیند آشنایی بیشتری با موضوع فن‌آوری هسته‌ای داشته باشند.

ابطحی با اشاره به پروژه چشمه نور قزوین خاطرنشان کرد: چشمه نور یک سیستم سنکروترون است که در آن الکترون‌ها با سرعتی نزدیک به نور در یک مسیر دایره‌ای نسبتاً بزرگ دوران می‌کنند؛ در اثر این دوران تابش‌هایی از جنس پرتوهای الکترومغناطیس از آن‌هاساطع می‌شود.

این استاد با اشاره به کاربرد چنین پروژه‌ای افزود: به دلیل پهنای کم طیف انرژی پرتوهای سنکروترونی، آن‌ها می‌توانند در کاربردهای مختلفی از جمله مطالعه ساختارهای ریز مثل ساختار DNA بسیار مفید باشند.؛ به‌طور کلی این تابش‌ها در تحقیقات مهندسی مواد، ژنتیک، هسته‌ای، فیزیک و بسیاری موارد دیگر کاربردهای زیادی دارند و به نوعی آنالیز با استفاده از آن‌ها ما را در مرزهای دانش حرکت خواهد داد.

وی با اشاره به تکمیل پروژه چشمه نور گفت: با تکمیل این پروژه که چند سال پیش در قزوین راه‌اندازی شد؛ قزوین به یکی از قطب‌های علمی خاورمیانه تبدیل خواهد شد چراکه چندین پژوهشگر از سرتاسر دنیا در قزوین حضور پیدا می‌کنند و به امور پژوهشی می‌پردازند.

ابطحی در پایان خاطرنشان کرد: البته تسریع در روند این پروژه به همت ملی بستگی دارد چون به لحاظ مالی خیلی وضعیت مناسبی وجود ندارد و تا اعتبارات تأمین نشود کار پژوهش به‌خوبی پیش نخواهد رفت؛ اما اگر منابع مالی تأمین شود قطعاً پروژه خیلی سریع پیش خواهد رفت و خروجی‌های خیلی خوبی هم خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: