• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-3894-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گزارش

یک خادم شهدا:

عنایت ویژه «بابایی رضا» به خادمان شهدا/ بهشت را می‌خواهی به راهیان نور بیا

یکی از خادمان شهدای قزوین گفت: برخی بر کسانی که در مناطق مختلف راهیان نور حضور پیدا می‌کنند خرده می‌گیرند که این مناطق جز خاک‌وخل چیزی نیست اما نمی‌توانیم برای آن‌ها توصیف کنیم که اینجا بهشتی دیگر است و کسانی که سیم خود را وصل کنند اهل‌بیت و شهدا را حس می‌کنند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آرزوی خادمی و خدمت به زائرین شهدا، این روزها پیر و جوان نمی‌شناسد و همه آن‌هایی که دل در گرو شهدا دارند در هر سطح تحصیلاتی که باشند برای به دست آوردن این  مدال خوش‌رنگ در تلاش برای سبقت از هم هستند.
 
برای دریافت این افتخار بزرگ زن و مرد، پیر و جوان، دانش‌آموز، دانشجو، طلبه، نظامی، اقشار مردم از هر صنف و رده و مسئولیتی، دنبال فرصتی جهت پیوستن به جمع خادمین شهدا بوده و خیلی‌ها هم در حسرت یک روز خادمی در مناطق عملیاتی، مدت‌هاست که پشت درمانده‌اند تا اذن خدمت پیدا کنند و داوطلبانه، مشتاقانه و خالصانه هر چه دارند در طبق اخلاص گذارند.
 
خلاصه دنیایی ست، برای خودش، خادمی شهدا که به‌ویژه در ایام سفر راهیان نور در اذهان عمومی تداعی می‌شود، خادم الشهدا در آن هنگام که می‌گویند «ای که مرا خوانده‌ای، راه نشانم بده» نشان می‌دهند که راه سعادت را یافته‌اند و در آزمون بزرگ خدمت به زائران شهدا سربلند بیرون آمده‌اند.

 من کنیز حضرت زهرا(س) و خادم الشهدا هستم

ثریا 28 ساله از خادمان شهدای قزوین است که در راهیان نور سال جاری در تلاش برای خدمت‌رسانی به زوار شهدا بود. وی در معرفی خود به لفظ «کنیز حضرت زهرا(س) و خادم الشهدا» بسنده می‌کند و توضیح بیشتری نمی‌دهد. 

وی با بیان اینکه از دوران دبیرستان که وارد بسیج شد با شهدا و سیره آن‌ها آشنا شده و هر چه جلوتر می‌رفت میزان دل‌بستگی به سیره شهدا بیشتر می‌شد، گفت: بعد از پایان تحصیلات خود و گرفتن دیپلم به‌عنوان یک کارآموز در دوره روایت‌گری دفاع مقدس شرکت کردم که با هر بار حضور در مناطق تغییر در ظاهر، رفتار و اخلاق را در وجود خود به‌وضوح مشاهده می‌کردم.

وی ادامه می‌دهد: غیرممکن است کسی در این مناطق حضور پیدا کند و شهدا در وجود او تأثیرگذار نباشند چرا که معتقدم شهدا بی‌جهت کسی را دعوت نمی‌کنند و به‌طور حتم چیزی باعث این دعوت‌شده است. ما بسیاری از دانش‌آموزان را دیده‌ایم که شاید در ظاهر تغییری نداشته‌اند اما در اخلاق و رفتار او تغییرات مثبت به عینه دیده می‌شود. 

این خادم شهدا بر این باور است که جنوب و مناطق دفاع مقدس دنیای دیگری است که هر فردی با وجود دل‌بستگی شدید به خانواده و شهر و موطن خود در این مناطق که حاضر می‌شود دل‌تنگی را به وابستگی‌های خود نمی‌بیند و گویی دنیا فراموش‌شده و همه‌چیز فرد در وجود شهدا خلاصه می‌شود.

راهیان نور بهشت این دنیا است

وی بیان می‌کند: برخی بر کسانی که در مناطق مختلف راهیان نور حضور پیدا می‌کنند خرده می‌گیرند که این مناطق جز خاک‌وخل چیزی نیست اما نمی‌توانیم برای آن‌ها توصیف کنیم که اینجا بهشتی دیگر است و کسانی که سیم خود را وصل کنند اهل‌بیت و شهدا را حس می‌کنند. 

ثریا با اشاره به اینکه در مناطق عملیاتی جنوب به‌ویژه شلمچه می‌توان عطر حضور حضرت مادر را به‌وضوح درک کرد و همین امر موجب می‌شود در مسیر رسیدن به کمال و تعالی رشد کنی و قدم بگذاری.

خادِمُ الشُهدا
یعنی:
دیدن آنچه
دیگران ندیده‌اند!
مثلاً…
گوشه‌ای
از چادر مادر را…
در غروب شَلمچه…

وی از حس زیبای خود در هر بار حضور در این مناطق چنین می‌گوید: چون حس می‌کنیم در بهشت وارد می‌شویم تلاش می‌کنیم تا از دنیای پیرامون خود کنده و از دنیای پیش روی خود لذت ببریم، به‌شخصه دوست دارم لحظه‌به‌لحظه در این دنیا سیر کرده و وجود خود را از عطر شهدا آکنده سازم چیزی که در فضای شهری و زندگی روزمره نیافتم. 

این خادم شهدا در خصوص چگونگی ورود خود به عنوان خادم شهدا عنوان می‌کند: تا سال‌ها در مناطق عملیاتی به عنوان راوی در بین زوار حاضر می‌شدم اما حس کردم خادم مخلص شهدا بودن در نزد حضرت زهرا(س) ارزشمندتر است از این رو برای نوکری زوار فرزندان آن حضرت اقدام نمودم. 

نگاه خاص «بابایی رضا» به خادمان شهدا

وی اضافه می‌کند: آثار خدمت به زوار شهدا بسیار زیاد است، شاید باورکردنی نباشد اما من هر آنچه را که خواسته‌ام را از شهدا دریافت کرده‌ام و گاه از این لطف شهدا حتی خود من هنگ می‌کنم و این نشان می‌دهد که شهدا در کنار ما هستند و ناظر بر اعمال و خواسته‌های ما هستند. 

ثریا که به امام رئوف حضرت علی بن موسی ابن رضا(ع) علاقه وافری دارد و آن حضرت را «بابایی رضا» صدا می‌کند، تصریح می‌کند: برای خادم شهدایی نوروز سال جاری نیز عنایت امام هشتم و شهدا را دریافت کرده و در عین ناامیدی 3 بار در قرعه‌کشی در خیل ثبت‌نام کنندگان خادمی نام من درآمد، جالب‌تر آنکه نام دوره امام رضا(ع) بود و من از آن خبر نداشتم. 

وی ادامه می‌دهد: در این دوره 2 نفر دیگر از خادمان شهدا نیز مانند من مورد عنایت خاص امام رئوف قرار گرفتند و با توسل به نام آن حضرت خواستار راهی شدن برای خدمت به شهدا شدند و جالب‌تر آنکه آن‌ها هم 3 بار نامشان در قرعه‌کشی درآمد که تمامی این احوال و نشانه‌ها عنایت و مهربانی «بابایی رضا» را به خادمان شهدا نشان می‌دهد.

این خادم شهدای قزوین در پایان اقداماتی چون فعالیت‌های فرهنگی، پذیرایی، خوش آمدگویی، نظافت و امثال آن را از جمله اقداماتی دانست که یک خادم الشهدا انجام می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: خادمان شهدا در طول 24 ساعت به‌صورت شیفت بندی در حال فعالیت هستند و شاید کمتر از 2 الی 4 ساعت وقت استراحت داشته باشند اما در مقابل سختی و دشوار بودن این کار، لذت و شیرینی خدمت به زوار را با تمام وجود درک می‌کنیم.

شهادت نصیبتان...

بسیاری به‌مانند ثریا و ثریاها با چشیدن طعم خوش خادمی، تلاش با وجود خستگی‌های ناشی از فعالیت‌های سخت شبانه‌روزی برای زوار شهدا با هم اتفاق‌نظر دارند که به خواست و دعوت شهدا در این مناطق حضور یافته‌اند. همه آن‌ها در آرزوی بازگشت و دعوت دوباره هستند و خالصانه آمده‌اند تا بگویند شهدا راهتان ادامه دارد، همه این افراد یک خواسته مشترک از شهیدان دارند و آن دست یافتن به شهادت است. 

ان شاء الله شهدایی باشند، شهدایی عمل کنند و شهدایی از این دنیا به جهانی دیگر هجرت کنند. 

کرده‌ایم عهدی با امام و شهدا
تا آخر می‌مانیم خادم الشهدا
العجل یا مهدی 
العجل یا مهدی
کربلا کربلا 
 کربلا کربلا

گزارش از رقیه ملاحسنی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: