• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-4094-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

هنر برای چیزی نیست الا عشق به خدا

یک هنرمند عرصه فیلم‌سازی گفت: شهید آوینی معتقد بود که هنر اگر برای هنر نباشد برای هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند باشد الا عشق به خدا چون هر تعلق دیگری مانند زنجیر او را به زمین می‌بندد و حجابی برای تعالی اوست.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
محمدرضا امامقلی ، اظهار کرد: به نظر می‌‌رسد هیچ‌گاه در طول تاریخ تعریف واحدی برای هنر ارائه نشده چه‌بسا در بزنگاه‌هایی حتی تعاریف متضاد نیز ارائه‌شده است اما به‌طورکلی در یک تعریف عملیاتی به فعالیتی حاصل از تلاش و سرمایه آدمی که خدمت‌گزار اخلاق باشد هنر می‌گویند.

وی افزود: هنر راستین، آن هنری است که در خدمت هدفی نیک باشد، البته این تعریف که منتسب به تولستوی نویسنده معروف روسی است به مذاق برخی خوش نمی‌آمد و در مقابل آن تعاریفی قرار داشت که به هنر برای هنر معروف بود؛ یعنی هنر تنها وسیله‌ای برای رساندن ارزش‌ها نیست و چه‌بسا هنری داریم که ضد ارزش هم هست ولی هنر است.

این هنرمند تصریح کرد: شرایط در ایران هم همین روال را داشت، هنرمندانی در راستای رساندن پیام ارزش‌های اخلاقی و مبارزه با ظلم جانشان را هم فدا می‌کردند و بودند افرادی که تصورشان از هنر تابلویی بود که به‌صورت اتفاقی چند قطره رنگ رویش پاشیده شده است.

وی یادآور شد: انقلابی در ایران رخ می‌دهد و فتحی شکل می‌گیرد که در گلوی خود هزاران حرف خفه شده دارد که دلشان می‌خواهد از این حنجره فریاد شوند و در همین بزنگاه هنر نقش خود را نشان می‌دهد.

امامقلی تصریح کرد: هنر انقلاب مصداق همین آیه «الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لا یخشون احدا الا الله» است و هنرمند تراز انقلاب هم می‌شود کسی که در تلاش است زیبایی بر تافته از مبارزه ملتی رنج‌دیده که سینه سپر کرده‌اند در طول تاریخ تا مقابل ظلم و بی‌عدالتی بایستند را بر دنیا ارائه کند.

وی عنوان کرد: هنر انقلابی به‌هیچ‌وجه اختصاص به بعد از انقلاب ندارد بلکه هنر انقلاب بعد از انقلاب اسلامی شکوفا می‌شود و بسترش فراهم می‌شود و آنانی که در طول تاریخ برای ارزش‌های اسلام و انسانیت با سلاح هنر تلاش کردند هنرمند انقلابی هستند.

این هنرمند در خصوص شاخصه‌های هنر انقلاب به میزان توفیق هنر در رشد و هدایت انسان اشاره کرد و افزود: هرچه هنر در این مضامین موفق‌تر باشد انقلابی‌تر است.

وی مطرح کرد: شهید آوینی در بین تمام هنرمندان پیش و پس از انقلاب دارای ویژگی‌های درخشنده‌ای است، کسی که مغناطیس انقلاب و عشق به امام خمینی (ره) و آرمان‌های او مانند بهار در سلوکش رشد و نمو دارد.

امامقلی اضافه کرد: شهید آوینی نه به خاطر روایت فتح و گفتار متن گیرایش نه به خاطر تحصیلاتش در دانشکده هنر بلکه به خاطر اندیشه‌های حقیقت‌جو و حقیقت‌طلبش الگوی هنرمندان انقلاب اسلامی است چراکه او معتقد بود که حقیقت دست‌یافتنی است و ثابت کرد که این‌گونه است.

وی تشریح کرد: شهید آوینی معتقد بود که هنر اگر برای هنر نباشد برای هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند باشد الا عشق به خدا چون هر تعلق دیگری مانند زنجیر او را به زمین می‌بندد و حجابی برای تعالی اوست.

این هنرمند گفت: شهید آوینی تعریف امام راحل از هنر را عمیقاً پذیرفته و اعتقادش این بود که هنر باید برای صیقل دادن اسلام ناب که اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خورده‌های تاریخ تلخ و شرم‌آور و نابودکننده اسلام آمریکایی است؛ باشد.

امامقلی اظهار کرد: به عقیده حقیر روز هنر انقلاب روز بزرگداشت شهید آوینی نیست روز بازخوانی اندیشه‌ها و حرکت به سمت اهداف آوینی است که مطمئناً هنر انقلاب بیش از هر چیزی به آن نیازمند است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: