• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-4194-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر حوزه علمیه استان قزوین:

سیره امام کاظم(ع)بهترین الگو برای مسئولان است

مدیر حوزه علمیه استان قزوین گفت: حضرت امام کاظم(ع) با رفتار اقتصادی خود به مسئولان پیامی دادند که بیت‌المال محترم است و هرکسی باید از دسترنج خودش استفاده کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به ویژگی‌های امام موسی کاظم (ع)، تصریح کرد: حضرت امام موسی کاظم (ع) پیام‌های زیادی را برای بشریت، دوستان خودشان و اهل ولایت دارند که هرکدام از این پیام‌ها راهکاری برای زندگی روزمره مردم دارد و راهگشا است.

وی خاطرنشان کرد: ائمه اطهار (ع) تنها برای زمان خودشان نبودند بلکه برای همه زمان‌ها پیام داشتند؛ یکی از ویژگی‌های امام موسی کاظم (ع) صبر است، در آن دوران ظالمان و هارون‌الرشید در حق امام معصوم(ع) ستم کردند و ایشان را به زندان انداختند.

مدیر حوزه علمیه استان قزوین اضافه کرد: هارون الرشید امام کاظم(ع) را به مدت طولانی به زندان فرستاد ولی ایشان مقاومت کردند و به‌هیچ‌وجه احساس پشیمانی نکردند درواقع راضی به رضای خداوند بودند، ویژگی بارز دیگر ایشان عبادت و بندگی خداوند است به‌طوری‌که هیچ زمانی از بندگی خدا دست نکشیدند.

وی تأکید کرد: در برخی روایات آمده است حضرت از اینکه در زندان یک زمینه‌ای ایجادشده است تا عبادت کند راضی بودند و این را برای خودشان موقعیتی به‌حساب می‌آوردند، البته زندان رفتن اختیاری نبود؛ امام را خداوند برای هدایت جامعه آفریده است اما زمانی که ظالمین و مستکبرین این شرایط را به وجود آوردند؛ حضرت از این فرصت برای بندگی خداوند متعال استفاده کردند.

عباسی یادآور شد: مبارز بودن و انقلابی بودن از ویژگی دیگر امام هفتم  بود، همین‌که ایشان را زندگی کردن نشان می‌دهد که حضورشان برای حکومت آن زمان خطرآفرین بود اگر بی‌تفاوت بود حکومت کاری نداشت و احترام می‌کرد اما چون امام مبارز بودند حکومت نتوانست تحمل کند و آن حضرت را زندانی کردند.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت این روش مبارزه بود که حضرت به زندان رفتند و اعتراض خود را به این شکل نشان دادند، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که می‌شود اشاره کرد عزت‌نفس حضرت است ایشان در زندان بسیار سختی کشیدند و امکانات نداشتند.

مدیر حوزه علمیه استان قزوین تصریح کرد: طبق روایتی یک‌بار هارون‌الرشید به حضرت پیغام فرستادند که شما هر امکاناتی بخواهید برای شما در زندان فراهم می‌کنیم، در جواب امام کاظم (ع) فرمودند من مالی ندارم که تا بدهم و آدم درخواست‌کننده‌ای آفریده نشده‌ام، یعنی این امکانات را از کجا می‌خواهید فراهم کنید.

وی خاطرنشان کرد: حضرت با این رفتار پیامی دادند که بیت‌المال محترم است و هرکسی باید از دسترنج خودش استفاده کند، این پیامی به مسئولان دولت است که امانت‌دار مال مردم باشند.

عباسی با اشاره به نام کاظم(ع) تصریح کرد: کاظم به معنای حلم و صبر فراوان است، ایشان از کوره درنرفتند و عصبانی نشدند و نارضایتی خودشان را ابراز نمی‌کردند، کظم به معنای فرو بدن خشم است کسی که خشمگین نمی‌شود و خشم خود را فرومی‌برد؛ چون حضرت صبر فراوانی داشتند این لقب برای ایشان در نظر گرفتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: